Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Wykreślenie z VAT w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej

Wykreślenie z VAT dokonywane jest na podstawie różnych okoliczności. Zgodnie z przepisami, Naczelnik Urzędu Skarbowego może dokonać wykreślenia podatnika z VAT w przypadku, gdy zawiesił on działalność na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy.

27 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Środki dowodowe w postepowaniu o udzielnie zamówienia publicznego

W toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawcy złożenia oświadczeń oraz dokumentów na potwierdzenie związanych z zamówieniem okoliczności, w szczególności mogą być to podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe.

27 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zawieszenie działalności i wyjazd zarobkowy za granicę - jak rozliczyć

Aktualny stan prawny pozwala na zawieszenie działalności gospodarczej na czas określony lub nieokreślony. W tym okresie, podatnik co do zasady nie może osiągać przychodów z działalności gospodarczej, jednak nadal może podjąć pracę zarobkową za granicą.

26 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie zobowiązań umownych - wszystko co musisz wiedzieć!

Zabezpieczenie zobowiązań umownych może być dokonane w różnych formach przewidzianych przez prawo. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio sformułowane, aby zapewnić skuteczną ochronę przed niewykonaniem zobowiązań umownych przez drugą stronę.

23 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakup towarów na dane prywatne a możliwość ujęcia wydatku w kosztach

Zgodnie z przepisami podatkowymi, wydatki na zakup towarów handlowych, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Istotne jest jednak odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego - czy jest możliwe?

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego podlega ograniczeniom przewidzianym w obowiązujących przepisach prawa. Ograniczenia zostały wprowadzone w celu ochrony działalności, która powinna być wolna od stronniczości. Dowiedz się więcej!

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Ugoda zawarta w wyniku mediacji - co warto wiedzieć?

Czeka Cię proces sądowy? Zastanawiasz się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby ugoda zawarta w wyniku mediacji? Jakie uprawnienia ma mediator? Jak wygląda postępowanie mediacyjne oraz kiedy mediacja nie jest możliwa? Odpowiadamy w tym artykule!

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Współwłasność nieruchomości a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy wynajmie

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i zastanawiasz się nad jej wynajmem? Jakie regulacje wewnętrzne muszą mieć miejsce w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego, w momencie gdy zachodzi współwłasność nieruchomości? Odpowiadamy w artykule.

21 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorcę

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać konto bankowe. W zależności od rodzaju działalności, konto to może być prywatne lub firmowe. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego? Jakie są wady takiego rachunku? Odpowiedź w naszym artykule!

20 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wprowadzenie na rynek produktów spożywczych – jakie wymagania trzeba spełnić?

Posiadasz swój wyrób odzwierzęcy lub roślinny i zastanawiasz się, jak wygląda wprowadzenie na rynek produktów spożywczych? Jakie procedury należy przejść i gdzie zgłosić taki fakt oraz jakie pozwolenie należy uzyskać? To wszystko opisujemy w artykule!

20 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Dowody w postępowaniu cywilnym - podstawowe formy i rodzaje

Dowody w postępowaniu cywilnym pomagają podjąć decyzję przez sąd w zakresie toczącego się sporu. Wynika to z faktu, że to właśnie strony procesu są odpowiedzialne za przedstawienie dowodów na poparcie swoich roszczeń lub obronę przed zarzutami.

19 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakładania spółek przez cudzoziemców - jakie są prawne możliwości?

Zakładania spółek przez cudzoziemców w Polsce jest możliwe dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele tych państw mają prawo założyć działalność gospodarczą w Polsce bez żadnych ograniczeń.

15 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Treści edukacyjne a odpowiedzialność za ich publikowanie w internecie

Osoby prowadzące strony internetowe bądź blogi często zamieszczają na nich treści edukacyjne. Podczas ich publikowania należy mieć jednak na uwadze, że udzielenie nieprawidłowej porady może wiązać się z poniesieniem określonej odpowiedzialności.

15 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Czyn nieuczciwej konkurencji w kampaniach reklamowych a przepisy prawa

Kampanie reklamowe i marketingowe bardzo często polegają na prowadzeniu reklam w Google Ads. Aby wszelkie kampanie były realizowane zgodnie z przepisami prawa, przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze co może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji.

14 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Podpisanie umowy - jak zrobić to w sposób prawidłowy?

Skuteczne zaciągnięcie zobowiązania wymaga skutecznego złożenia oświadczenie woli. Najczęściej oznacza to podpisanie umowy we własnym imieniu lub na rzecz i w imieniu mocodawcy. Prawidłowe podpisanie umowy może mieć wpływ na ważność całego zobowiązania.

12 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów