Prawo gospodarcze
Działalność nierejestrowa - brak obowiązku rejestracji drobnej firmy
Działalność nierejestrowa to możliwość założenia firmy na próbę. Dotyczy osób, które miesięcznie uzyskują przychody nie wyższe niż 75% minimalnej krajowej. Dzięki zmianom ogłoszonym przez Konstytucję biznesu legalne dorabianie pieniędzy jest możliwe!
20 lipca 2023
Zgłoszenie patentu - wszystko co należy wiedzieć
Aby uzyskać status wynalazku i ochronę patentową, rozwiązanie musi spełnić określone wymogi pozytywne oraz nie powinno posiadać żadnych przesłanek negatywnych. W tym celu należy złożyć zgłoszenie patentu zawierające wymagane ustawowo informacje.
19 lipca 2023
Kiedy można wypowiedzieć umowę dzierżawy?
Umowa dzierżawy należy do kategorii nazwanych umów prawa cywilnego. Wypowiedzenie umowy dzierżawy - jak to prawidłowo zrobić? Co zrobić, gdy druga strona nie chce przyjąć wypowiedzenia dzierżawy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 lipca 2023
Dostęp do drogi publicznej - co zrobić w sytuacji jego braku?
Zgodnie z przepisami, sprzedawana nieruchomość powinna posiadać dostęp do drogi publicznej, natomiast jego brak może znacząco utrudnić proces sprzedaży. Sprzedaż nieruchomości bez takiego dostępu jest jednak możliwa, ale wymaga dokładnego opisania wady.
17 lipca 2023
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a odszkodowanie
Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jak się ubiegać o odszkodowanie za zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego!
14 lipca 2023
Zakaz sprzedaży wybranych towarów w Polsce
Przedsiębiorco, czy zastanawiałeś się kiedyś, jakich rzeczy nie wolno sprzedawać w Polsce? Okazuje się, że istnieje katalog towarów, których dotyczy zakaz sprzedaży na terenie naszego kraju. Na czym polega pośredni zakaz sprzedaży? Sprawdź!
14 lipca 2023
Umowa podnajmu nieruchomości - wzór z omówieniem
Umowa podnajmu nieruchomości jest dalszą formą najmu, w której obecny najemca staje się podwynajmującym. Umowa podnajmu może być zawarta, jeśli umowa najmu nie zabrania podnajmu lub jeśli uzyskano zgodę właściciela nieruchomości na dalszy podnajem.
13 lipca 2023
Korupcja - kiedy mamy z nią do czynienia?
Korupcja, mimo iż jest zjawiskiem niepożądanym, pojawia się dosyć często przy działaniach gospodarczych. W zależności od rodzaju i wielkości korupcji odpowiedzialność sprawcy takiego czynu może kształtować się odmiennie i te kwestie rozważamy w artykule.
12 lipca 2023
Klauzula nadużycia prawa a ustalenie nieważności umowy
Zgodnie z artykułami zawartymi w Kodeksie cywilnym nie należy czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Jest to klauzula nadużycia prawa, którą omawiamy.
11 lipca 2023
Poświadczenie bezpieczeństwa – jak je uzyskać?
Poświadczenie bezpieczeństwa może być konieczne w przypadku dopuszczenia do pracy osoby wymagającej dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "poufne". Jego pozyskanie jest możliwe w toku odpowiednio przeprowadzonego postępowania przez właściwe organy.
11 lipca 2023
Brak odbioru zamówienia i zapłaty przez klienta - co warto wiedzieć?
Brak odbioru zamówienia może powodować generowanie dodatkowych kosztów dla sprzedawcy, takich jak ponowna wysyłka lub przechowywanie nieodebranego towaru. Sprzedawca może żądać naprawienia szkody od kupującego, ale musi udowodnić poniesione koszty.
11 lipca 2023
Ubezpieczenie w KRUS-ie a współwłasność i współdzierżawa nieruchomości
Współwłasność oraz współdzierżawa grutnów rolnych jest spotykanym zjawiskiem. Należy pamiętać, że każdego z właścicieli lub dzierżawców może dotyczyć ubezpieczenie w KRUS-ie, które wymagane jest dla gruntów powyżej określonej wartości. Sprawdź, kiedy!
10 lipca 2023
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - warto wiedzieć
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w marcu 2023 roku, wprowadziła kilka istotnych zmian. Zmiany te dotyczą w szczególności pełnomocnictwa procesowego, odsetek od kosztów procesu oraz wymogów dotyczących pism procesowych.
7 lipca 2023
Odrzucenie oferty w zamówieniach publicznych - kiedy jest możliwe?
Opisujemy ściśle określone przypadki, kiedy możliwe jest odrzucenie oferty w zamówieniach publicznych. Czy katalog przesłanek uprawniających do odrzucenia oferty jest zamknięty? Czy zaoferowana niska cena może być powodem do odrzucenia oferty? Sprawdź!
6 lipca 2023
Podpisanie umowy a brak możliwości złożenia własnoręcznego podpisu
Podpisanie umowy jest akceptacją jej warunków i zobowiązaniem stron. W przypadku umów pisemnych, podpis musi być złożony przez osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Co jeśli strona nie może podpisać umowy? Sprawdź w naszym artykule!
6 lipca 2023