Prawo gospodarcze
Termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody za nienależyte wykonanie umowy o dzieło
Czy nienależyte wykonanie umowy o dzieło wskutek którego powstanie szkoda dla zamawiającego może być podstawą roszczenia odszkodowawczego? Tak! Sprawdź terminy przedawnienia roszczeń z umowy o dzieło oraz sposób ich obliczania.
18 marca 2025
Pełnomocnictwo do rejestracji samochodu – wzór z omówieniem
Zgodnie z przepisami, najpóźniej w terminie 30 dni od zakupu samochodu należy go zarejestrować we właściwym urzędzie. Samochód może zarejestrować inna osoba, pod warunkiem że posiada ona pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu. Pobierz wzór!
17 marca 2025
Przywrócenie terminu podatkowego - jak uzasadnić wniosek?
W natłoku spraw związanych z prowadzeniem działalności oraz z uwagi na występujące zdarzenia losowe, zdarza się, że termin podatkowy zostanie przegapiony. Zgodnie z przepisami, możliwe jest przywrócenie terminu podatkowego. Sprawdź jak o nie wnioskować!
14 marca 2025
Zmiana nazwiska a wpis do księgi wieczystej
Zmiana nazwiska wpływa na kwestie prawne związane z danymi w księdze wieczystej. Jakie obowiązki powstają w takim przypadku? Ile czasu trwa zmiana nazwiska w księdze wieczystej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co należy zrobić!
11 marca 2025
Jednoosobowa działalność gospodarcza bez adresu - najważniejsze informacje
Jednoosobowa działalność gospodarcza bez adresu to zagadnienie, które może budzić spore wątpliwości. Kto może ją prowadzić, z jakimi obowiązkami jest to związane? Czy adres do wskazania jest zawsze wymagany? Odpowiadamy na te pytania w artykule.
7 marca 2025
Działalność nierejestrowana - czy można ją prowadzić w spółce cywilnej?
Spółka cywilna jest umową pomiędzy wspólnikami będącymi przedsiębiorcami, poprzez którą zobowiązują się oni do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Czy w spółce cywilnej dopuszczalna jest też działalność nierejestrowana?
4 marca 2025
Urlop dla poratowania zdrowia - kto i kiedy może z niego skorzystać?
Roczny urlop dla poratowania zdrowia mogą wykorzystać nauczyciele, którzy spełniają kilka warunków. Jeśli złożą wniosek poparty orzeczeniem lekarskim, dyrektor szkoły musi im takiego urlopu udzielić. Czy w okresie urlopu otrzymują wynagrodzenie? Sprawdź!
4 marca 2025
Decyzja o warunkach zabudowy – jakie są warunki jej wydania?
Na drodze do wybudowania budynku, na inwestora czeka szereg formalności, których musi dopełnić. Dokumentacja dotycząca zabudowy musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy? Sprawdź!
3 marca 2025
Mediacja gospodarcza - jak przebiega mediacja w przedsiębiorstwie?
Relacje z kontrahentami mogą niekiedy rodzić spory. Wówczas, strony często decydują się na poddanie rozstrzygnięcia sporu przez sąd. Niekiedy rozwiązaniem, które pomoże uniknąć sprawy sądowej może okazać się mediacja gospodarcza. Sprawdź na czym polega!
28 lutego 2025
Przywrócenie terminu – Kodeks postępowania cywilnego
Przywrócenie terminu w Kodeksie postępowania cywilnego pozwala stronie na dokonanie czynności procesowej po upływie terminu. Niezachowanie terminów może prowadzić do negatywnych skutków, ale istnieje możliwość ich przywrócenia. Sprawdź!
28 lutego 2025
Fikcja doręczeń a korespondencja adresowana do przedsiębiorcy
Fikcja doręczeń polega na tym, że przesyłkę awizowaną, po 14 dniach w przypadku braku jej odbioru uznaje się za doręczoną. Czy fikcję doręczeń stosuje się również wobec przedsiębiorców? Na jakich zasadach? Dowiesz się z artykułu.
26 lutego 2025
Jawność wynagrodzeń - nowe obowiązki pracodawców wynikające z dyrektywy UE
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. zakłada m.in. jawność wynagrodzeń. Wprowadza też szereg nowych obowiązków dla pracodawców. Czego dotyczą te obowiązki? Kiedy wejdą w życie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 lutego 2025
Służebność drogi koniecznej - czy może zostać zniesiona?
W niektórych przypadkach prawo reguluje ustanowienie za wynagrodzeniem potrzebnej drogi koniecznej w formie służebności drogowej. Czy istnieją przypadki, w których służebność drogi koniecznej może zostać zniesiona? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 lutego 2025
Darowizna otrzymana przez małżonka – czy wchodzi do majątku wspólnego?
Czy wiesz, że małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny? Przedmiot darowizny może wejść albo do majątku wspólnego, albo do majątku odrębnego małżonków. Sprawdź, kiedy zatem darowizna otrzymana przez małżonka wchodzi do majątku wspólnego!
24 lutego 2025
Odpowiedzialność urzędników za zaniedbania w związku z pełnionymi obowiązkami
Osoby poszkodowane przez błąd urzędnika państwowego mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Dowiedz się na jakich zasadach ponoszona jest odpowiedzialność urzędników za szkodę wyrządzoną błędem w wykonywaniu czynności służbowych!
21 lutego 2025