Prawo gospodarcze
Każdy obywatel może zgłosić uwagi do projektu nowych przepisów - czym są konsultacje społeczne?
Za sprawą zmian w ustawie o działalności lobbingowej oraz Regulaminie Sejmu obywatele zyskali możliwość wypowiedzenia się na temat procedowanych projektów ustaw. W tym celu zagwarantowane zostały konsultacje społeczne. Jak wziąć w nich udział? Sprawdź!
19 lutego 2025
Chorobowe przedsiębiorcy a wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy w 2025
Chorobowe przedsiębiorcy jego istnienie oraz wysokość są zależne od tego, czy zdecydował się odprowadzać do ZUS-u składki na ubezpieczenie chorobowe, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Sprawdź, na jakie kwoty zasiłku może liczyć przedsiębiorca w 2025!
18 lutego 2025
Umowa przedwstępna – czym się różni od listu intencyjnego?
Umowa przedwstępna i list intencyjny to dwa różne dokumenty. Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia umowy, a list intencyjny wyraża intencje bez zobowiązań prawnych. Jaka powinna być forma zawarcia dokumentów? Dowiedz się więcej w artykule!
11 lutego 2025
Odpowiedzialność za mienie pracodawcy - czy pracownik może ją ponieść?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie pracodawcy na określonych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na jakich zasadach pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności materialnej!
7 lutego 2025
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych - najważniejsze informacje
Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych muszą przestrzegać zasad określonych w Komunikacie Komisji Europejskiej oraz wyroku TSUE co wpływa na formułowanie Specyfikacji Warunków Zamówienia. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się ze szczegółami!
7 lutego 2025
Sankcje wobec przedsiębiorcy za utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów
Sygnalistą jest to osoba zgłaszająca naruszenie prawa, o którym dowiedziała się w związku z pracą. Utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów są niedozwolone i grożą za nie dotkliwe kary. Dowiedz się jakie!
5 lutego 2025
PZP- konkurs w ramach zamówień publicznych
Konkurs w ramach zamówień publicznych PZP to proces, w którym zamawiający ogłasza nagrodę za najlepszą pracę konkursową, wybraną przez sąd konkursowy, którą wykonawca przekazuje zamawiającemu. Przeczytaj artykuł oraz sprawdź szczegóły konkursu.
5 lutego 2025
Sprzedaż produktów cyfrowych – aspekty prawno-księgowe
Jednym z pomysłów na biznes zyskujących coraz większą popularność jest sprzedaż produktów cyfrowych. Do produktów cyfrowych możemy zaliczyć np. kursy w formie nagrań, czy e-booki. Dowiedz się jakie obowiązki wiążą się ze sprzedażą produktów cyfrowych!
3 lutego 2025
Ubezpieczenie menedżerów i prezesa - czym jest polisa D&O?
Polisa D&O chroni menedżerów i prezesów przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim. Dowiedz się, jaki jest zakres i wyłączenia tego ubezpieczenia, a także kiedy warto je rozważyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 lutego 2025
Działalność nierejestrowana a praca na etacie lub zleceniu – czy można je łączyć?
Jedną z form działalności zarobkowej jest działalność nierejestrowana, która może być wykonywana bez wpisu do CEiDG. Czy można łączyć prowadzenie działalności nierejestrowanej z zatrudnieniem na umowie o pracę lub zleceniu? Sprawdź!
30 stycznia 2025
Kontrola krzyżowa - jakie są prawa i obowiązki kontrahenta w trakcie kontroli?
Kontrola krzyżowa to kontrola Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy i kontrahentów, dotycząca danin na rzecz Skarbu Państwa. Jakie prawa i obowiązki posiada kontrahent w trakcie kontroli? Dowiedz się więcej, w artykule!
30 stycznia 2025
Działalność regulowana – jak ją założyć i jakie ograniczenia występują?
Działalność regulowana to taki rodzaj działalności gospodarczej, który ze względu na przedmiot wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo specjalnego wpisu do rejestru. Jak założyć działalność regulowaną i jakim ograniczeniom ona podlega? Sprawdź!
29 stycznia 2025
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!
29 stycznia 2025
Umowa użyczenia - co może być przedmiotem użyczenia?
Umowa użyczenia stanowi kluczowy dokument, który umożliwia użyczenie wynajmowanego lokalu lub przedmiotu. Czy istnieje możliwość korzystania bezpłatne z użyczonej rzeczy? Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach można to zrobić. Dowiedz się więcej w artykule!
29 stycznia 2025
Samochód w spółce cywilnej – aspekty prawne rejestracji
Spółka cywilna jest umową zawieraną pomiędzy wspólnikami na mocy właściwych przepisu Kodeksu cywilnego. Nie ma ona ani osobowości prawnej, ani nie jest jednostką organizacyjną posiadającą podmiotowość prawną. Jak więc traktować samochód w spółce cywilnej?
28 stycznia 2025