Prawo gospodarcze
Wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego
Zamówienia publicznie regulowane są przez prawo zamówień publicznych, która to w wyniku nowelizacji przewiduje nowe zasady w zakresie wykluczania wykonawcy. Kiedy zatem wykluczenie wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest możliwe?
14 listopada 2021
Warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
Jakie są warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców chcących ubiegać się o udział w zamówieniach. Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
9 listopada 2021
Gospodarka o obiegu zamkniętym dla czystszej i konkurencyjnej Europy
Zmiany klimatyczne wywołują zauważalne zmiany w naszych środowisku, które znacznie wpływają na obniżenie jakości środowiska naturalnego, dlatego też coraz częściej mowa o gospodarce o obiegu zamkniętym. Jakie korzyści daje gospodarka o obiegu zamkniętym?
25 czerwca 2022
Zasiedzenie nieruchomości – warunki i charakterystyka
Osoba niebędąca właścicielem nieruchomości może nabyć jej własność przez zasiedzenie, jeśli spełni pewne warunki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy możliwe jest zasiedzenie nieruchomości i jakie warunki należy spełnić, aby tego dokonać!
8 kwietnia 2022
Świadkowie w postępowaniu cywilnym - kiedy nie mogą zeznawać na piśmie?
W sprawach cywilnych świadkowe na skutek nowelizacji KPC mogą zostać przesłuchiwani na piśmie. Czy od przyjętej regulacji są wyłączenia, zgodnie z którymi świadkowie w postępowaniu cywilnym nie mogą zeznawać na piśmie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
2 listopada 2021
Jakie budynki można wybudować bez pozwolenia na budowę?
Czy wiedziałeś, że do budowy niektórych budynków nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę lub nawet zgłoszenie budowy? Sprawdź, co można wybudować bez pozwolenia na budowę! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 czerwca 2022
Ulgi dla przedsiębiorstw społecznych - warto wiedzieć
W obecnym roku ukazał się projekt ustawy dotyczący wsparcia zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz ich integracji społecznej. W związku z tym planowane są ulgi dla przedsiębiorstw społecznych. Jakie są zatem przewidywane preferencje?
2 listopada 2021
Przymusowy ustrój majątkowy - kiedy występuje?
Wstępując w związek małżeński, małżonkowie mogą zadecydować o ustroju rozdzielczości majątkowej, bowiem co do zasady po zawarciu małżeństwa powstaje wspólność majątkowa. Czy jest to przymusowy ustrój majątkowy? Przeczytaj i dowiedz się na czym polega!
22 października 2021
Umowa dożywocia - skutki podatkowe rozwiązania i zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Umowa dożywocia wymaga zobowiązania się właściciela nieruchomości do przeniesienia jej własności na nabywcę, który w zamian za to zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie. Sprawdź, czym skutkuje jej rozwiązanie!
21 czerwca 2022
Nowe regulacje dla przedsiębiorców rynku medycznego
Parlament Europejski nałożył nowe regulacje dla przedsiębiorców rynku medycznego! Co się zmienia? Czym jest UDI i EUDAMED? Sprawdź! Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat nowych obowiązków obejmujących branżę medyczną!
18 października 2021
Doręczenia elektroniczne - poznaj najważniejsze aspekty
Cyfryzacja większości obszarów w sferze gospodarczej jest zauważalna niemalże na każdym kroku. Cyfryzacji doczekały się także uregulowane ustawą doręczenia elektroniczne. Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z e-doręczeniami na gruncie przepisów!
6 listopada 2021
Dowód z opinii biegłego w praktyce sądów pracy
W procesie karnym dowód z opinii biegłego przeprowadza się wówczas gdy istnieją okoliczności, których stwierdzenie wymaga wiadomości specjalnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie znaczenie ma dowód z opinii biegłego w praktyce sądów pracy!
12 kwietnia 2022
Zabezpieczenie roszczenia w chwili złożenia pozwu do sądu a wniosek
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiają zabezpieczenie roszczenia albo przed złożeniem pozwu, albo też zabezpieczenie roszczenia już w chwili złożenia pozwu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat zabezpieczania roszczeń!
18 października 2021
Kto może reprezentować firmę w zależności od jej formy prawnej?
W zależności od prowadzonej formy prawnej działalności możemy ustanowić pełnomocnika, który będzie nas reprezentował w sprawach związanych z działalnością. W artykule przedstawiamy, kto może reprezentować firmę w zależności od posiadanej formy prawnej?
1 czerwca 2022
Kto może podejmować decyzje dotyczące działania firmy?
Założenie firmy wiąże się z podejmowaniem wielu decyzji. Nieraz nasuwa się pytanie kto jest uprawniony do podejmowania danych decyzji. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat i dowiedz się kto może podejmować decyzje dotyczące działania firmy? Odpowiadamy!
12 października 2021