0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Klauzula nadzwyczajnej zmiany stosunków

Zdarzenia takie jak epidemie czy kryzys gospodarczy wskazuje się jako podstawę do zastosowania klauzuli nadzwyczajnej zmiany stosunków. Nadzwyczajna zmiana stosunków może mieć tło przyrodnicze, jak i społeczne. Poznaj bliżej jej zastosowanie!

22 marca 2022

Prawo gospodarcze

Co warto wiedzieć o postępowaniu w sprawach gospodarczych?

Sprawy gospodarcze rozpatrywane są w postępowaniu odrębnym. Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia sprawy zaliczane do tego sektora. Postępowanie w sprawach gospodarczych - co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

1 października 2021

Prawo gospodarcze

Tytuł prawny do lokalu w CEIDG - czy jest obowiązkowy?

Rejestrując działalność przedsiębiorca może zdecydować się na wskazanie miejsca prowadzenia działalności, należy zatem pamiętać, że jest on zobowiązany posiadać tytuł prawny do lokalu w CEIDG. Jakie formy tytułów prawnych są dopuszczalne? Sprawdziliśmy!

30 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czy intercyza zawsze chroni przed długami małżonka-przedsiębiorcy?

Wstępując w związek małżeński, małżonkowie musza podjąć decyzje o ustroju jaki będzie panował w ich związku - wspólność czy rozdzielność majątkowa. W artykule przedstawiamy na przykładach czy intercyza zawsze chroni przed długami małżonka-przedsiębiorcy!

29 września 2021

Prawo gospodarcze

Czym jest umowa inwestycyjna? Warto wiedzieć

Podejmując się na prowadzenie danego przedsięwzięcia możemy być zobowiązanymi do zawarcia umowy inwestycyjnej. Przy zawieraniu tego typu umowy warto pamiętać o elementach jakie powinna zawierać. Poznaj zatem warunki jakie musi spełnić umowa inwestycyjna!

28 września 2021

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność przedsiębiorcy przy jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie JDG wiąże się z wieloma zaletami, np. małym kosztem założenia firmy. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiedzialność przedsiębiorcy przy jednoosobowej działalności. Jaka jest? Czym różni się od np. spółki cywilnej? Sprawdź w artykule!

27 września 2021

Prawo gospodarcze

Tajemnica przedsiębiorstwa w zamówieniach publicznych

Podstawową cechą zamówień publicznych jest jawność ich postępowania, czy jednak wszystkie informacje w zakresie podmiotów realizujących zamówienia muszą być ujawnione? Sprawdź, czy tajemnica przedsiębiorstwa jest chroniona w zamówieniach publicznych!

25 października 2021

Prawo gospodarcze

Umowa o współdziałanie – co należy wiedzieć?

Umowa o współdziałanie wiąże się z korzyściami dla podatnika, jak np. możliwością zminimalizowania ryzyka podatkowego w przedsiębiorstwie. Umowę zawiera się z Szefem Administracji Skarbowej. Sprawdź, jak to zrobić!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Zamówienia in-house – czym są i jakie zasady ich dotyczą?

Wśród rodzajów zamówień publicznych można wyszczególnić zamówienia publiczne in-house, które składane są w szczególnym trybie "z wolnej ręki". W artykule przedstawiamy zamówienia in-house w świetle przepisów obowiązującego prawa zamówień publicznych!

23 maja 2022

Prawo gospodarcze

Porozumienie podatkowe – co należy wiedzieć?

Porozumienie podatkowe ma zachęcać największych podatników do wnioskowania do organów podatkowych o wyrażenie opinii w kwestii zgodności działania podatnika z przepisami jeszcze przed podjęciem przez niego danego działania. Przeczytaj więcej na ten temat!

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Audyt podatkowy – nowa instytucja w prawie podatkowym

Audyt podatkowy jest nową instytucją prawa podatkowego dotyczącą największych przedsiębiorców. Na czym polega audyt podatkowy przeprowadzany zgodnie z umową o współdziałanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź! Dowiedz się więcej na ten temat!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Zwolnienia podatkowe dla zakładów pracy chronionej

Zakład pracy chronionej to status, którego uzyskanie wymaga spełnienia kilku warunków. Uzyskanie tego statusu wiąże się z korzyściami, takimi jak ulgi podatkowe. Poznaj rodzaje zwolnień podatkowych dla zakładu pracy chronionej!

16 września 2021

Prawo gospodarcze

Konto bankowe zmarłego przedsiębiorcy - co się z nim dzieje?

Czy konto bankowe zmarłego przedsiębiorcy zostanie automatycznie zamknięte wraz z jego śmiercią? Co jeśli przedsiębiorca był wspólnikiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co stanie się z rachunkami bankowymi przedsiębiorcy w razie jego śmierci!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Wyrok zaoczny w postępowaniu sądowym – co to takiego?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzają możliwość wydania w określonych przypadkach wyroku zaocznego. Czym jest wyrok zaoczny? Czy zawsze można go wydać? jak zweryfikować prawidłowość jego wydania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

19 października 2021

Prawo gospodarcze

Tajemnica zawodowa radcy prawnego i adwokata

Jednym z praw, a zarazem obowiązków, adwokatów i radców prawnych, jest zachowanie tajemnicy zawodowej – nieujawnianie osobom trzecim okoliczności, które są określane jako tajemnica zawodowa. Przeczytaj i dowiedz się na czym polega z przykładami!

19 października 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów