Prawo gospodarcze
Środki z PUP na podjęcie działalności gospodarczej a zwolnienie z podatku dochodowego
Każdy przedsiębiorca, który chce założyć własną działalność gospodarczą może starać się o otrzymanie na ten cel środków z Powiatowego Urzędu Pracy. Czy środki z PUP są zwolnione z podatku dochodowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Uciążliwa działalność gospodarcza sąsiada – prawne możliwości
W twojej okolicy pojawił się sąsiad prowadzący uciążliwą działalność gospodarczą? Zastanawiasz się jakie masz wówczas możliwości? Przeczytaj artykuł i sprawdź, uciążliwa działalność gospodarcza sąsiada a prawne możliwości!
22 czerwca 2022
Wycena nieruchomości przy sprzedaży a kwestionowanie jej wysokości przez organ podatkowy
Jeżeli wartości sprzedawanej nieruchomości zostanie zaniżona organ podatkowy może wszcząć postępowanie i zakwestionować wartość ustaloną przez podatnika, określając nowy wymiar podatku. Co zrobić wycena nieruchomości przy sprzedaży zostanie podważona?
25 czerwca 2022
Syndyk a zwolnienia grupowe w świetle upadłości
Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa związane jest z utratą zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przy upadłości przedsiębiorstwa rolę pracodawcy może przejąć syndyk. Czy syndyk może zwolnić pracowników? Dowiedz się z artykułu!
25 czerwca 2022
Korupcja gospodarcza – czym objawia się korupcja w sektorze prywatnym?
Czym jest korupcja gospodarcza? Kiedy mam do czynienia z korupcją gospodarczą w sektorze prywatnym? Jakie zachowania są uznawane za czyn przestępny? Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej na ten temat i poznaj odpowiedzi na te pytania!
25 czerwca 2022
Upadłość a świadczenie przedemerytalne dla przedsiębiorcy
W jakich sytuacjach przedsiębiorcy przysługuje świadczenie przedemerytalne? Spełnienie jakich kryteriów jest niezbędne, aby świadczenie otrzymać? Czy upadłość prowadzonej działalności jest jednym z nich? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule!
25 czerwca 2022
Tymczasowe aresztowanie pracownika a obowiązek ponownego zatrudnienia
Co do zasady, pracownika i pracodawce łączy stosunek pracy oparty o umowę o pracę. Jakie skutki może wywołać tymczasowe aresztowanie pracownika? Czy pracodawca jest zobowiązany do ponownego zatrudnienia pracownika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
25 lutego 2020
Obraźliwe wpisy na forach internetowych pod adresem przedsiębiorcy
Nieuzasadniona krytyka oraz obraźliwe wpisy na forach internetowych pod adresem przedsiębiorcy mogą szkodliwie wpłynąć na jego firmę. Czy zawsze możliwe jest określenie autora wpisów na forach? Jakie są konsekwencje takiego działania? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Intercyza a prowadzenie własnej firmy - warto wiedzieć
Intercyza jest to majątkowa umowa małżeńska, która co do zasady ma za zadanie zabezpieczenie małżonków przed egzekucją długów. Jednak czy zawsze tak się dzieje? Intercyza a prowadzenie własnej firmy - przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Likwidator spółki z o.o. - kto może nim zostać?
Rozwiązanie spółki według Kodeksu spółek handlowych następuje po przeprowadzeniu likwidacji. Do przeprowadzenia likwidacji w spółce z o.o. powołany zostaje likwidator spółki z o.o. Kto może nim zostać i jakie pełni obowiązki? Szczegóły w artykule!
25 czerwca 2022
Odpowiedzialność przewoźnika w przewozie rzeczy - Prawo przewozowe
Ustawa Prawo przewozowe reguluje wykonywany odpłatnie przewóz rzeczy przez przewoźnika na podstawie umowy. Jaka jest odpowiedzialność przewoźnika w przewozie rzeczy? Kiedy dochodzi do nienależytego wykonania umowy przewozu? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Odwrócona hipoteka – co to jest i kto może się o nią ubiegać?
Seniorzy, chcąc uzyskać dodatkowe środki pieniężne, które wspomogą ich budżet domowy, mogą skorzystać z oferty odwróconej hipoteki. Czym jest odwrócona hipoteka? Kto może się o nią ubiegać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Wirtualne biuro - czyli kilka działalności pod jednym adresem
Początkujący przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą nie zawsze ma możliwość najęcia powierzchni na siedzibę firmy, ze względów finansowych. Rozwiązaniem może być wirtualne biuro. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie ma zalety?
25 czerwca 2022
E-dowód – jakie zmiany wprowadza nowy dowód osobisty?
Od 2019 roku wprowadzony został dowód osobisty z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód. Dzięki niemu możliwa jest komunikacja z administracją publiczną i innymi podmiotami. Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowy dowód osobisty? Dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Nieważność postępowania cywilnego - jakie są skutki?
Jeżeli w trakcie prowadzenia postępowania cywilnego dojdzie do poważnych uchybień bądź błędów postępowanie takie można uznać za nieważne. Jakie konsekwencje niesie za sobą nieważność postępowania cywilnego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022