0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

51 wyników dla tematu: dzialalnosc-gospodarcza

Artykuły:

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2024 roku - co warto wiedzieć?

Czym charakteryzuje się jednoosobowa działalność gospodarcza w 2024 roku? Od czego tak naprawdę zacząć i gdzie złożyć druk rejestracyjny CEIDG-1? Jak uzyskać NIP oraz REGON i która forma opodatkowania będzie najlepsza? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

17 czerwca 2024

Twórcy, artyści i osoby wykonujące wolne zawody a składki ZUS

Twórcy, artyści i osoby wykonujące wolne zawody to specyficzna grupa zawodowa. Należy znać definicję tych zawód dla celów ubezpieczeniowych w ZUS. Bowiem od tego zależy czy będą przysługiwały ulgi w opłacaniu składek czy nie. Sprawdź to!

12 czerwca 2024

Staż pracy – działalność gospodarcza będzie się wliczać?

W obecnym stanie prawnym staż pracy jest ustalany na podstawie umowy o pracę. Projektowane są jednak zmiany, które mają zmodyfikować ustalenie tego okresu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat tego, jak będzie wyliczany staż pracy!

30 kwietnia 2024

Działalność gospodarcza - rozliczenia z urzędem skarbowym na gruncie PIT

Działalność gospodarcza to dobra forma zarobkowania, którą wybiera coraz więcej osób, rezygnując z pracy na etacie. Jak zacząć własny biznes? W jaki sposób zarejestrować działalność i jaką formę opodatkowania wybrać? Przeczytaj w artykule.

16 kwietnia 2024

Zatrudnianie pracowników - z jakimi formalnościami się wiąże?

Kiedy prowadzisz własną działalność możesz zdecydować się na zatrudnianie pracowników. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z wieloma formalnościami. Jak ich dopełnić. jakie przepisy obowiązują pracodawców? Przeczytaj w artykule.

22 września 2023

Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 1) - Formy organizacyjne i prawne

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych dla późniejszego działania decyzji. Czy wiesz, jakie formy organizacyjne i prawne można wybrać oraz gdzie taką informację należy zgłosić? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

20 września 2023

Sprzedaż e-booków w ramach działalności nierejestrowanej

E-booki to książki w formie cyfrowej, które coraz bardziej zyskują na popularności. W związku z tym pojawia się pytanie, jak opodatkować sprzedaż e-booków? Czy dopuszczalna jest ich sprzedaż poprzez działalność nierejestrowaną? Czytaj więcej w artykule!

18 sierpnia 2023

Najem w działalności gospodarczej czy tylko najem prywatny? - Część 1

Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą wynajmują lokale prywatnie. Czy w takim wypadku realizują oni najem w działalności gospodarczej? Dowiedz się, kiedy przychód z najmu zostanie uznany za przychód z działalności gospodarczej!

5 lipca 2023

Rozliczenia z urzędem skarbowym - krok po kroku

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest płacenie podatków. Sposób w jaki to robimy regulowany jest licznymi przepisami omawiającymi rozliczenia z urzędem skarbowym. Sprawdź, jakie masz obowiązki względem US. Przeczytaj artykuł.

8 października 2021

Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą

Działalność nierejestrowana jest bardziej uproszczona niż działalność gospodarcza. Przejście z działalności nierejestrowanej na działalność gospodarczą pojawia się w momencie przekroczenia limitu przychodu.

6 września 2021

Rejestracja do VAT w trakcie miesiąca - skutki

Rejestracja do VAT w trakcie miesiąca to dla początkujących przedsiębiorców temat budzący wiele wątpliwości. Kiedy można jej dokonać? Jak prawidłowo złożyć zgłoszenie rejestracyjne? Kiedy może nastąpić utrata prawa do zwolnienia z VAT? Sprawdź!

1 września 2021

Sprzedaż towaru poniżej ceny zakupu - jakie są skutki podatkowe?

Czy sprzedaż towaru poniżej ceny zakupu jest dozwolona poprzez przepisy? Czy jest to legalne w kontekście prawa podatkowego? Jakie są skutki podatkowe sprzedaży towaru po cenie niższej od ceny zakupu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

12 sierpnia 2021

Przedsiębiorca a prawa konsumenta - nowe zmiany

Dzięki nowym zmianom niektóre prawa konsumenta teraz obejmują również przedsiębiorców prowadzących działalność. Oznacza to, że traktowani oni będą jak konsumenci i zostaną objęci ochroną konsumencką mimo, że są przedsiębiorcami. Dowiedz się więcej!

10 maja 2021

Kontrakt menedżerski a podatek od towarów i usług

Kontrakt menedżerski to często występująca umowa cywilnoprawna między menadżerem, który za wynagrodzenie, zobowiązuje się sprawować zarząd danego przedsiębiorstwa, a zleceniodawcą. Jakiemu opodatkowaniu podatkiem VAT podlega? Wyjaśniamy w artykule!

16 kwietnia 2021

Ponowne otwarcie firmy a obowiązek podatkowy na gruncie VAT

Czy likwidacja i ponowne otwarcie firmy wiąże się ze skutkami podatkowymi na gruncie podatku VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jaki sposób ponowne otwarcia zlikwidowanej działalności wpływa na kwestie zwolnienia podmiotowego w VAT.

3 grudnia 2020

Samozatrudnienie - poznaj zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Jakie są zalety prowadzenia działalności gospodarczej? Co wybrać? Samozatrudnienie czy umowę z pracodawcą? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest samozatrudnienie i jakie korzyści możesz uzyskać z tej formy zatrudnienia!

15 maja 2020

Prosta spółka akcyjna – rewolucja w świecie spółek?

Prosta spółka akcyjna ma być nowym rodzajem spółki kapitałowej. Taka forma prowadzenia działalności gospodarczej ma być znacznym ułatwieniem w szczególności dla start-upów. Czym dokładnie ma się charakteryzować i jak funkcjonować prosta spółka akcyjna?

28 maja 2019

Działalność gospodarcza - najważniejsze informacje

Działalność gospodarcza to alternatywa dla pracy na etacie, dlatego warto wiedzieć o niej jak najwięcej. W naszym artykule wskazujemy, czym dokładnie jest i w jakich aktach prawnych możemy znaleźć jej definicję. Czytając nasz artykuł dowiesz się więcej!

14 marca 2019

Książka przychodów i rozchodów - uproszczona księgowość

Rzetelnie prowadzona książka przychodów i rozchodów powinna zawierać wszelkie wydatki firmy. Chodzi zarówno o przychody związane z prowadzoną działalnością jak i wydatki - pensje dla pracowników, opłaty za prąd czy internet.

10 sierpnia 2018

Automatyczny wpis w KRS o wznowieniu działalności gospodarczej

Automatyczny wpis w KRS o wznowieniu działalności, który ma wejść na mocy ustawy o Prawie przedsiębiorców w 1 lutego 2019 roku, ma znacznie zautomatyzować "odwieszanie" działalności. Dowiedź się, na czym ma on polegać!

11 czerwca 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów