51 wyników dla tematu: dzialalnosc-gospodarcza

Artykuły:

Faktyczny moment rozpoczęcia działalności

W żadnych znanych przepisach nie można znaleźć dokładnej definicji kiedy rzeczywiście rozpoczyna się działalność gospodarcza. Wyjaśniamy więc, jak określić moment rozpoczęcia działalności gospodarczej na podstawie obowiązujących przepisów.

29 maja 2018

Zakupy gotówkowe od rolnika powyżej 15 000 zł a koszty podatkowe

Chcesz zrobić zakupy gotówkowe od rolnika powyżej 15 000 zł? Zwróć uwagę na formę uregulowania zobowiązania. Czy zapłata powinna nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego? Kiedy wskazany limit nie obowiązuje? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

28 maja 2018

Działalność gospodarcza bez zezwolenia - jakie niesie konsekwencje?

Działalność gospodarcza bez zezwolenia nie powinna być prowadzona. Przepisy nakładają karę grzywny lub ograniczenia wolności dla osób, które prowadzą działalność bez stosownego zezwolenia (wpis do CEIDG, koncesja). Sprawdź, kiedy potrzebujesz zezwolenia!

17 maja 2018

Kiedy może spotkać cię kontrola krzyżowa?

Organy podatkowe dokonujące kontroli skarbowej u danego przedsiębiorcy mają prawo zażądać od jego kontrahentów wglądu do dokumentów dotyczących wzajemnych transakcji. Takie działanie to tzw. kontrola krzyżowa. Sprawdź, kiedy to możliwe!

4 stycznia 2018

Korzyści dla ciężarnej prowadzącej działalność gospodarczą

Dla wielu kobiet poczucie bezpieczeństwa w trakcie ciąży zapewnia umowa o pracę. Warto jednak wiedzieć, jakie są korzyści dla ciężarnej prowadzącej działalność gospodarczą. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się z czego może skorzystać przedsiębiorca!

4 stycznia 2018

Działalność wykonywana osobiście czy działalność gospodarcza?

Działalność wykonywana osobiście i działalność gospodarcza to pojęcia często mylone. Nie powinno się ich jednak uznawać za tożsame. Czym się różnią? jakie są ich cechy wspólne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

20 grudnia 2017

Zamknięcie działalności gospodarczej - formalności

Zamknięcie działalności gospodarczej może wystąpić przez wiele powodów. Słaby pomysł na biznes, sytuację na rynku czy zmianę formy działalności. Jednak każdy przedsiębiorca w takiej sytuacji powinien pamiętać o dopełnieniu należytych formalności. Sprawdź.

20 grudnia 2017

Stres w biznesie - jak sobie z nim radzić?

Dużo osób chcąc być kowalem własnego losu, decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Jednak niesie to ze sobą spore ryzyko i wiele wyzwań. Duży stres w biznesie może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Sprawdź, jak można tego uniknąć.

20 grudnia 2017

Zmiana formy prawnej działalności - kiedy następuje?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia firmy. Jednak w ramach rozwoju biznesu pojawiają się wyższe dochody a przy tym często również wspólnicy. Wtedy konieczna jest zmiana formy prawnej działalności. Sprawdź.

20 grudnia 2017

Zatrudnianie pracowników - z jakimi formalnościami się wiąże?

Kiedy prowadzisz własną działalność możesz zdecydować się na zatrudnianie pracowników. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z wieloma formalnościami. Jak ich dopełnić. jakie przepisy obowiązują pracodawców? Przeczytaj w artykule.

20 grudnia 2017

Pierwsze kroki do własnej firmy - kompendium wiedzy

Zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności gospodarczej? Sprawdź, jakie pierwsze kroki do własnej firmy należy wykonać - gdzie szukać pomysłu na biznes, jaką formę działalności wybrać, jak założyć firmę krok po kroku!

19 grudnia 2017

Działalność rolnicza - czym się różni od działalności gospodarczej?

Działalność gospodarcza i działalność rolnicza różnią się diametralnie pod względem przepisów podatkowych. Podatnik musi odróżnić dochód uzyskany z jednej i drugiej formy prowadzenia firmy. Przeczytaj, jak to robić i jakie występują wyjątki w prawie.

14 listopada 2017

Jaką wybrać formę działalności gospodarczej?

Każda osoba, która zdecyduje się na otworzenie własnej firmy prędzej czy później musi zmierzyć się z problemem, jaką wybrać formę działalności gospodarczej. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej trudnej decyzji? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

23 października 2017

Działalność gospodarcza - pojęcie i cechy

W zależności od aktu prawnego definicje działalności gospodarczej mogą się różnić, podobnie jak ich cele. Czy wiesz, że działalność gospodarcza opisywana jest przez kody PKD? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 sierpnia 2017

Działalność gospodarcza czy wykonywana osobiście?

Działalność gospodarcza oraz działalność wykonywana osobiście wbrew pozorom nie są pojęciami tożsamymi. Czym są oraz jakie występują pomiędzy nimi różnice? Która forma jest korzystniejsza? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

30 maja 2017

Data rozpoczęcia działalności a podejmowanie czynności prawnych

Czy data rozpoczęcia działalności zgłoszona w CEIDG jest ważna przy zawieraniu umowy z firmą hostingową?

23 lutego 2017

Działalność wykonywana osobiście - co warto wiedzieć?

Działalność wykonywana osobiście i działalność gospodarcza to dwa różne pojęcia. Jakie różnice występują pomiędzy nimi? Czym dokładnie charakteryzuje się działalność wykonywana osobiście? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

29 listopada 2016

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Działalność gospodarcza w mieszkaniu ma swoje minusy. Z całą pewnością można do nich zaliczyć częste podwyższanie przez gminę podatku od nieruchomości. Z jakiej przyczyny? Co jeszcze czeka w takim przypadku przedsiębiorce? Wyjaśniamy w artykule.

24 września 2016

Działalność gospodarcza a jednoosobowa spółka kapitałowa - przekształcenie

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to m.in., że jej właściciel za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem - także prywatnym. Jak przekształcić działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową?

18 września 2016

Jak założyć firmę - w pojedynkę czy ze wspólnikiem?

"Otworzę własną działalność” - to zdanie, od którego często wszystko się zaczyna. Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka? Poznaj wady i zalety obu form prowadzenia firmy. Jak założyć firmę? Sprawdź!

15 sierpnia 2016

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów