Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Archetypy marki - czym są i jak działają?

Czy zdarza Wam się, że spotykacie kogoś i zaledwie po kilku sekundach wiecie już, jaki on jest? Odważny i charyzmatyczny człowiek - ma to “coś” w sobie! A może zupełnie odwrotnie? Taki nieśmiały i bez wyrazu. To nic innego jak archetypy, które istnieją w naszych umysłach i nadają elementom rzeczywistości odpowiednie znaczenie. Każdy z nas stara się opisywać i zamykać rzeczywistość w określonych ramach. Chcemy mieć wszystko poukładane i pod kontrolą, bo wtedy czujemy się bezpieczni. Zatem dlaczego by nie wykorzystać tego zjawiska do nadania znaczenia naszej marce? Czym są archetypy marki i dlaczego warto je stosować? Odpowiedź w poniższym artykule.

Czym są archetypy marki?

Pojęcie archetypu zostało stworzone przez Carla Gustava Junga, który zauważył, że ludzie różnych kultur posługują się tymi samymi symbolami do opisywania rzeczywistości. Podstawowe uczucia, wzory i obrazy, z których pomocą opisujemy świat, określił archetypami. Jego teza o uniwersalnych wzorach tkwiących w naszej nieświadomości stała się punktem wyjścia dla Margaret Mark i Carol S. Pearson, które sprawiły, że archetypy marki zyskały na znaczeniu w dziedzinie zarządzania marką.

Archetypy marki - co się kryje za marką?

Zdaniem Mark i Pearson jeśli nie posiadasz dziś silnej marki, to jesteś skazany na konkurowanie ceną. Stosując taką strategię, będziesz musiał stale obniżać koszty, co w dłuższej perspektywie może okazać się początkiem końca twojej firmy. Pamiętaj także, że dzisiejszy konsument jest wymagający. Cena produktu przestaje być dla niego najważniejsza. To historia, która za nim stoi, może okazać się decydująca.

W przeciwieństwie do produktu marka jest czymś niematerialnym i nienamacalnym, dlatego tak ważne są archetypy marki, które znaczeniowo okazują się najbliższe.

Umiejętność budowania marek, a więc opowieści stojącej za ideą, staje się podstawą do osiągania sukcesów i nawiązywania trwałej relacji z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami.

Archetypy marki wg Margaret Mark i Carol S. Pearson

Marka jest jak człowiek, który może rozwijać osobowość i kreować swoją tożsamość. Robiąc to, decyduje w pewien sposób za konsumenta, tzn. wybiera miejsce, jakie chce zajmować w jego życiu i stara się zawładnąć całą sferą skojarzeń, znaczeń w jego podświadomości.

Zdaniem Mark i Pearson jako ludzie stale szukamy miejsca dla siebie, niejako manewrując na dwóch osiach. Pierwsza z nich to wybór między niezależnością i samorealizacją a potrzebą przynależności do grupy. Druga natomiast to także dylemat między ważnym a ważniejszym - stabilizacja i kontrola czy może ryzyko i osiągnięcie statusu mistrza.

Archetypy marki wg Margaret Mark i Carol S. Pearson