Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Bit czy bajt? Wyjaśniamy kod binarny komputera!

Czym megabit różni się od megabajta? Jak mierzy się wydajność komputera? Dlaczego informatycy liczą na zerach i jedynkach, a nie na wszystkich cyfrach? Jak można liczyć na kwantach? Czy kod binarny to tajny szyfr? Odpowiadamy na wszystkie pytania, które dręczą użytkowników pecetów z całego świata!

Jak działa kod binarny?

Zacznijmy od tego, w jaki sposób działa procesor, czyli mózg każdego komputera stacjonarnego, smartfona czy tableta. Dokonuje on obliczeń, zamieniając wszelkie liczby i litery w ciągi zer i jedynek, które nazywamy kodem binarnym. Jedynka to przepływ prądu, zero to jego brak. Mając te dwie opcje, można je układać w rozmaite kombinacje. I tak kod binarny określa, że cyfra 2 dwa to 10, 3 to 11, a 4 to 100. Litera A to 01100001, B to 01100010, a C to 01100011 - i tak dalej.

Taka jedynka lub zero to najmniejsza porcja informacji, którą w informatyce nazywa się bitem. Osiem bitów zaś to bajt. System dwójkowy (binarny) dotyczy wszystkich aspektów funkcjonowania komputera. Dlatego też nie posługujemy się tutaj potęgami dziesiątki (jak w przypadku kilogramów czy metrów), a potęgami dwójki. Czyli przedrostek kilo nie oznacza tu 1000, a 1024. Tak samo mega nie oznacza przemnożenia przez milion, a przez 1048576 (1024x1024).

Liczba

Nazwa

210 bajtów = 1024 bajty

Kilobajt (kB)

220 bajtów = 1024x1024 bajty

Megabajt (MB)

230 bajtów = 1024x1024x1024 bajty

Gigabajt (GB)

240 bajtów = 1024x1024x1024x1024 bajty

Terabajt (TB)

Kod binarny to przyczyna wielu pomyłek, szczególnie wśród nabywców sprzętu elektronicznego oraz usług internetowych. Kupując dysk twardy, wiele osób interpretuje jego pojemność w tradycyjny, dziesiętny sposób, a trzeba wiedzieć, że np. jeden gigabajt to wcale nie miliard bajtów! Z kolei przy przeglądaniu ofert dostawców sieci spotykamy się z przepustowością łącza wyrażoną w mb/s. Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że w takim przypadku mamy do czynienia z megabitami - a nie megabajtami - na sekundę. A to ośmiokrotnie mniej! Należy pamiętać, że megabajt zapisuje się przy użyciu dużej litery B (MB).

Kod binarny a liczenie na kwantach

Na koniec ciekawostka z pogranicza nauki i science fiction. W wielu laboratoriach trwają intensywne prace nad stworzeniem w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego, który opierałby się nie na klasycznej, newtonowskiej fizyce, a na mocno zagadkowej mechanice kwantowej. Jak już wspomniano na początku, procesor opiera się na kodzie binarnym i przeprowadza obliczenia przy pomocy zer i jedynek. W jednym czasie może liczyć na skończonej ich liczbie. Użycie kwantów znosi to ograniczenie - kwant może bowiem być zerem i jedynką jednocześnie! Jak to możliwe?

Weźmy na przykład elektron. W standardowych modelach atomu, obecnych w szkolnych podręcznikach, elektron okrąża jądro po pewnej orbicie - taki układ planeta-księżyc w wersji miniaturowej. Nie da się jednoznacznie określić pozycji danego elektronu, można jedynie wyodrębnić obszar, w którym występuje pewna szansa na jego pojawienie się. Zgodnie z mechaniką kwantową taki elektron, gdy nic nie zaburza układu (nie dokonuje się obserwacji), leci w każdym kierunku jednocześnie! Cała nadzieja w tym, że naukowcom uda się zbudować procesor kwantowy, w którym ta niezwykła właściwość malutkich cząsteczek zostanie zachowana.