0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co składa się na skuteczny tekst reklamowy? - praktyczne wskazówki

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aby zainteresować czytelnika, autor musi się sporo napracować, by stworzyć skuteczny tekst reklamowy. Ludzie starają się ominąć szerokim łukiem wszelkie treści związane z promocją produktów i usług. Co zatem zrobić, żeby przyciągnąć uwagę odbiorcy?

Nikt nie chce czytać tekstów reklamowych – to hasło znajduje się z tyłu głowy każdego, kto kiedykolwiek próbował zainteresować potencjalnego klienta jakimś produktem lub usługą. Przeświadczenie o tym, że ludzie nie mają ani czasu, ani ochoty na zaznajamianie się z tego typu treściami nie powinno jednak wpływać na jakość pracy, ponieważ rzetelne i ciekawe teksty reklamowe, mimo że pracochłonne, potrafią być opłacalne.

Jak napisać tekst reklamowy?

Nie jest łatwo napisać tekst reklamowy do odbiorcy, którego się nie zna. Nawet kiedy staramy się wyobrazić sobie tę osobę i niejako wejść w jej buty, aby zrozumieć, co tak naprawdę może ją zainteresować. Spojrzenie na promowany przedmiot okiem klienta może sprawiać trudności, jednak jest niezwykle pomocne, ponieważ pozwala zmienić podejście i perspektywę.

Tuż przed rozpoczęciem pracy nad artykułem warto również pamiętać o tym, że reklama ma uwypuklać najistotniejsze zalety produktu, ale nie stwarzać ich. Nie opłaca się opierać tekstu na przymiotach, które w rzeczywistości nie istnieją. To podejście szybko zweryfikuje klient.

Jak zatem pisać reklamę? Zastanów się, kto jest twoim odbiorcą i jakim językiem się posługuje. Im lepiej go poznasz, tym skuteczniejszy będzie skierowany do niego przekaz. Aby dowiedzieć się, kim jest grupa, do której trzeba się zwrócić, dobrze jest skorzystać z badań terenowych. Pozwolą one nie tylko poznać zwyczaje odbiorców, lecz także ich sposób patrzenia na świat i rodzaj produktów, których będzie dotyczył tekst reklamowy.

Zwróć na to uwagę!

Kiedy piszesz tekst reklamowy trzeba pamiętać o najważniejszej regule, czyli o zasadzie tak zwanej odwróconej piramidy. Jest ona szeroko stosowana, chociażby przez dziennikarzy przy tworzeniu tekstów. Polega na specjalnym pisaniu artykułów, w których podsumowanie oraz wszystkie kluczowe informacje znajdują się na samym początku tekstów. Oznacza to, że zasadniczą myśl rozwija się dopiero w dalszej części artykułu, więc jest to schemat odwrotny do tradycyjnego, stosowanego do konstruowania wszelkich tekstów użytkowych: wstęp – rozwinięcie – zakończenie.

Pisząc reklamę, redaktor musi pamiętać, że większość czytelników przeczyta tylko jej początek. Z tego powodu wszelkie kluczowe informacje, które musi przekazać swojemu odbiorcy, powinny znajdować się właśnie tam. Skupienie czytającego trwa tylko kilka sekund, trzeba zadbać, aby w tym czasie go zaciekawić i nakłonić do przeczytania dalszych części.

Co składa się na skuteczny tekst reklamowy?

Aby napisać skuteczny tekst reklamowy, warto zastanowić się, jakie elementy gwarantują sukces. Zastosowanie się do umieszczonych poniżej zasad to zapewnienie dobrego i interesującego artykułu reklamowego.

Nagłówek przyciąga uwagę

Jak pokazują badania, odpowiednio dobrany nagłówek znacznie zwiększa szanse na to, że czytelnik zainteresuje się tekstem, zapozna się z dalszą część artykułu. Należy pamiętać, że większość użytkowników internetu czyta tylko nagłówki! Warto zatem spędzić proporcjonalnie więcej czasu na napisanie sloganu, który przyciągnie do artykułu uwagę odbiorców.

Według założenia copywritingu nagłówek jest miejscem, w którym skupiają się obiecane korzyści, szczególnie takie, które zapewniają podniesienie jakości życia. Dlatego mocny, interesujący nagłówek jest gwarancją tego, że odbiorcy zdecydują się zadać sobie trud i przeczytać artykuł, który znajduje się pod nim.

Korzyści, które przekonają klienta

Tutaj nie warto być skromnym. Korzyści trzeba przedstawić bardzo wyczerpująco, w końcu to dzięki ich opisowi reklama zachęca do nabycia produktu. Powinno się zatem w tym miejscu wypisać listę zalet i zastanowić się, w jaki sposób usprawnią, uprzyjemnią lub ułatwią życie nabywcy. Kiedy spis jest gotowy, trzeba je uszeregować od bardzo ważnych do ważnych. Innych zalet nie warto brać pod uwagę.

Tutaj kolejna uwaga: nie warto opierać swojej oferty na kłamstwie. Tekst reklamowy powinien opisywać korzyści, które klient nabędzie po zakupie produktu. Jeżeli będzie wskazywał obietnice, których ten przedmiot nie ma szans spełnić, zostanie to szybko zweryfikowane. Efekt działań promocyjnych stanie się odwrotny do zamierzonego.

Dobierz odpowiednie słowa

Odpowiednie słowa skierowane do odbiorców potrafią zdziałać cuda. Każde z nich może przyciągnąć lub odciągnąć uwagę czytelnika od tekstu, warto zatem zadbać o to, aby terminy znajdujące się w artykule odpowiadały grupie docelowej i w charakterystyczny dla niej sposób przedstawić korzyści z posiadania produktu lub zakupienia usługi. Warto również zwrócić uwagę na to, że komunikat to zestawienie słów – dlatego rozwiązaniem jest tutaj takie skomponowanie tekstu, aby poszczególne wyrazy do siebie pasowały.

Wezwanie do akcji

Skuteczność tekstu reklamowego można właściwie mierzyć tylko w jego zdolności do wezwania czytelnika do wykonania określonej czynności. Wystarczy jedynie zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju aktywność wymagana jest od odbiorcy i zgrabnie wkomponować wezwanie do działania w tekst, aby móc cieszyć się siłą tekstu reklamowego.

Prosty przekaz

Pewnie nie będzie to zaskoczeniem, ale trzeba o tym napisać: tekst reklamowy powinien być prosty. Czasami nie warto używać górnolotnych słów, szczególnie jeżeli nie pozwala na to specyfika reklamowanego produktu. Prosty komunikat, napisany językiem zrozumiałym dla naszego odbiorcy to podstawa. Kiedy dołoży się do tego wiarygodność, powstaje dobry artykuł reklamowy.

Powyższe zasady przydadzą się wszystkim tym, którzy chcą pisać reklamy atrakcyjne i jednocześnie skuteczne. Wiele z nich stanowi proste metody, których wprowadzenie nie zajmie wiele czasu, ale znacznie poprawi oddziaływanie tekstu, czyli to, o co w tekście reklamowym chodzi najbardziej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów