Poradnik Przedsiębiorcy

Content marketing - narzędzia do pisania

W dzisiejszych czasach sprzedawca nie może jedynie znać się na samej obsłudze klienta i posiadać wiedzę z zakresu produktów, które oferuje jego firma. To jest podstawa, która wpływa na to, że nasze działania będą skuteczne i efektywne. Warto również poszerzyć swoje umiejętności o znajomość content marketing i po prostu zacząć „trenować” pisanie.

E-commerce to przede wszystkim sprzedaż. Warto wiedzieć, że na sukces w handlu internetowym wpływa wiele czynników: jednym z nich jest stworzenie dobrej jakości opisów produktów, dzięki którym czytelnik przekona się do zakupu na naszym sklepie.

To dla niektórych jest jednak bardzo dużym problemem, ponieważ nie każdy potrafi stworzyć dobry i wysokiej jakości tekst. W content marketing ta umiejętność jest jednak niezbędna, dlatego należy albo zainwestować w dobrego copywritera, albo we własny rozwój. W drugim przypadku potrzebna będzie chęć samodoskonalenia się i duże samozaparcie w dążeniu do realizacji zamierzonych celów. Potrzebować będziesz również odpowiednich narzędzi i kilku cennych wskazówek.

Content marketing - trudne początki

Najtrudniej jest zacząć. Aby początki były równie łatwe jak dalsze nasze działania, należy trzymać się kilku reguł, które pozwolą prowadzić skuteczny content marketing.

  • Co mnie interesuje

Nie zawsze branża, w obrębie której prowadzimy sprzedaż jest tą, na której się doskonale znamy. W wielu przypadkach to zapotrzebowanie na rynku zdecydowało o tym, że zdecydowaliśmy się na dany sklep internetowy.

Mechanik samochodowy może nagle stać się właścicielem sklepu odzieżowego, chcąc wygenerować sobie dodatkowy, bezpieczny dochód. Nie oznacza to wcale, że nie poradzi on sobie w tej dziedzinie, a duża i bardziej doświadczona konkurencja stanie mu na drodze do rozwoju.

W content marketingu można łączyć nasze zainteresowania z pracą, którą wykonujemy. Tworzone teksty nie muszą bezpośrednio nawiązywać do naszej oferty. Możemy skupić się na promowaniu wizerunku naszej firmy, w której nasi pracownicy będą odgrywać pierwszoplanową rolę. Kampania, w której wykorzystamy znajomość innych branż, może skuteczniej trafić do potencjalnych klientów. Ważne jest, aby robić to, co się lubi i na czym się najlepiej zna, bo tylko wtedy będzie można stworzyć coś naprawdę oryginalnego.

  • Poznaj konkurencję

W sprzedaży internetowej jest ona bardzo duża, niemal trudno jest znaleźć lukę, którą można by wypełnić. Jeżeli już ustalisz, co cię interesuje i będziesz wiedział, o czym chcesz pisać, sprawdź czy ten temat ma potencjał i pozwoli przykuć uwagę internautów. 

Google Adwords to narzędzie z którym koniecznie musisz się z nim zaprzyjaźnić. „Planer słów kluczowych” pozwoli ocenić, czy słowa kluczowe, które chcesz wykorzystać do pozycjonowania swojej strony internetowej, sprawdzą się w praktyce. Narzędzie to pomoże również wybrać alternatywne frazy, które cieszą się dużą popularnością w wyszukiwarkach. Zrób to zanim wdrożysz content marketing do swojej kampanii.

Poznaj również swoją konkurencję i zobacz, co ona ma do zaoferowania klientom i na czym opiera swoje działania. Musisz zaskakiwać, dlatego inspirowanie się innymi przedsiębiorcami nie będzie najlepszym pomysłem. Wykorzystaj swoje idee, a poznając konkurencję łatwiej będzie ci pisać o tym, czego nie można znaleźć na innych stronach www.

  • Poznaj swoich potencjalnych klientów

Pamiętaj, że nie piszesz dla siebie, a dla swoich klientów. To oni będą czytać twoje teksty i czerpać z nich korzyści. Musisz zatem wiedzieć, czego oni potrzebują, jakie mają wymagania i preferencje.

Odpowiedz sobie na podstawowe pytania. Do kogo kierujesz swoją ofertę? Czym się zajmują twoi potencjalni klienci? Do jakiej grupy wiekowej należą? Jakie mają problemy i potrzeby?

Content marketing - z jakich źródeł czerpią inspiracje?

Oczywistą kwestią jest, że zupełnie czego innego oczekują ludzie młodzi, wykształceni biznesmeni czy ludzie starsi. Musisz dostosować styl i sposób pisania do swojej grupy docelowej. Tylko wtedy będzie mogli doskonale nawzajem się zrozumieć.

Content marketing nie jest taki trudny - czyli kilka niezbędnych narzędzi

Osoby, które nie mają talentu pisarskiego, wcale nie są skazane na porażkę. Jest kilka przydatnych narzędzi, które pozwolą doskonalić się w tym kierunku i nabrać potrzebnych umiejętności, aby w przyszłości samodzielnie tworzyć wysokiej jakości, oryginalne i ciekawe testy.

  • Buzzsumo: content marketing w mediach społecznościowych to sposób na osiągnięcie bardzo dużego sukcesu i skuteczne realizowanie swoich celów. Jesteś początkujący i nie wiesz, jakie artykuły są najpopularniejsze w mediach społecznościowych? Skorzystaj z Buzzsumo i dowiedz się, co obecnie czyta się w social media.

  • Socialcrawlytics: korzystając z tego narzędzia w łatwy sposób sprawdzisz, jakie wpisy są najczęściej czytane na danej witrynie. Wybierasz stronę internetową podobną do twojej i w kilka chwil dowiadujesz się, jakie teksty cieszą się największym zainteresowaniem. Tę wiedzę będziesz mógł wykorzystać przy tworzeniu własnych artykułów. Pamiętaj jednak, że twoje treści muszą być lepsze. Content marketing to nie tylko tekst, ale również infografiki i filmy video. To, co u innych jest w formie artykułu, u ciebie może być w formie video. Tym samym zyskasz przewagę nad konkurencją.

  • Pocket.com: warto jest niekiedy powoływać się w tekstach na dane z artykułu zamieszczonego na innej stronie www. Często czytając jakiś ciekawy tekst, po pewnym czasie zapominasz, gdzie właściwie się znajdował. Pocket.com umożliwia gromadzenie wszystkich linków w jednym miejscu. Dobry content marketing już nie zaginie w sieci!

  • Evernote: znasz sytuacje, kiedy nagle do głowy wpada ci genialny pomysł i nie masz, gdzie go zanotować, więc bardzo szybko o nim zapominasz? Nie pozwól, aby dobra idea „wyleciała ci z głowy”. Narzędzie to pozwala zanotować najistotniejsze informacje, podczas czytania ciekawych artykułów.

  • Toggl: czy wiesz, ile czasu zajmuje ci pisanie jednego tekstu? Jeżeli nie, to Toggl pomoże to sprawdzić. Włączasz narzędzie w momencie, kiedy piszesz artykuł i stopujesz, kiedy robisz sobie przerwę. W ten sposób możesz zwiększyć swoją produktywność i popracować nad lepszym zagospodarowaniem swojego cennego czasu.

  • Pixabay.com: sam tekst to niekiedy za mało. Może on dla wielu wydawać się zbyt nudny i monotonny. Dobrze jest uzupełnić go o odpowiednią grafikę i zdjęcia. Na Pixabay.com znajdziesz wiele ciekawych zdjęć, które możesz dowolnie wykorzystać.

  • PiktoChart: tworzenie infografiki początkowo może być dosyć skomplikowane i bez odpowiedniego narzędzia może pochłaniać bardzo dużo czasu. Dzięki PiktoChart stworzysz wiele ciekawych i oryginalnych infografik, bannerów, prezentacji i raportów. Narzędzie to udostępnia tysiące zdjęć, szablonów i ikon. Łatwa obsługa to dodatkowy atut aplikacji.