0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy Polski Ład doprowadzi do podwyżki cen samochodów?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmiany wprowadzane przez Polski Ład dotkną wielu dziedzin życia Polaków. Przewiduje się, że w ich wyniku , a w konsekwencji wzrośnie cena używanych pojazdów. Co może doprowadzić do podwyżki cen samochodów i jak przedsiębiorcy będą sobie z tym radzić? Te kwestie przedstawiamy w poniższym artykule.

Sprzedaż poleasingowych pojazdów a podwyżki cen samochodów

Aktualne przepisy prawne stanowią, że jeżeli pojazd jest w użytkowaniu na podstawie leasingu operacyjnego, a następnie wykupiony na cele prywatne, to jego sprzedaż po 6 miesiącach po miesiącu, w którym miało miejsce wykupienie, nie stanowi przychodu, a więc nie ma obowiązku jego opodatkowania i wykazania w deklaracji rocznej. Zmianę w przepisach ma wprowadzić Polski Ład, bowiem ustawodawca planuje wydłużyć okres z 6 miesięcy na 6 lat. Jakie mogą być tego skutki? Wielu przedsiębiorców zrezygnuje z możliwości wykupu pojazdu, mogą bowiem uznać to za nieopłacalne. Co za tym idzie – na rynku będzie mniej poleasingowych aut, a te które będą mogą mieć wyższe ceny.

Kiedy możemy spodziewać się podwyżki cen samochodów?

Resort finansów planuje wdrożyć zmiany już 1 stycznia 2022 roku. Z racji tego, że umowa leasingu trwa zwykle do około 5 lat, można się spodziewać, że obecne ceny zostaną utrzymane w aktualnej wysokości na pojazdy starsze niż 10 lat. Te młodsze mogą zdrożeć. Sprzedaż poleasingowych samochodów przed upływem 6 lat od terminu wykupu będzie zwykle opodatkowana stawką 19% podatku dochodowego PIT i 23% VAT. Nie wiadomo jednak, czy zmiany te będą dotyczyć nowo zawartych umów, czy obejmą też te ustanowione przed Polskim Ładem.

Co jeszcze może doprowadzić do podwyżki cen samochodów używanych?

Przeciętna trwałość baterii samochodów elektrycznych to 10 lat, a więc ze względu na ich stosunkowo wysoką cenę i konieczność wymiany po kilku latach nabycie używanego pojazdu może nie być opłacalne, ponieważ nowe ogniwa przekroczą wartość samochodu. 

Kolejną kwestią wartą uwagi jest przejście wielu przedsiębiorców na tak propagowany przez ustawodawcę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania podatkiem dochodowym cechuje się bowiem brakiem kosztów uzyskania przychodu, co sprawi, że firmy nie będą już na siłę szukać wydatków. Mniejszy popyt na nowe auta również może prowadzić do podwyżki cen samochodów.

Przewiduje się, że przedsiębiorcy zamiast leasingu i następującego po nim wykupu mogą zainteresować się najmem długoterminowym lub leasingiem z wysokim wykupem. Nie będą już bowiem planować wykupu samochodów po zakończeniu umowy. Mniejsi przedsiębiorcy mogą zdecydować się na użytkowanie leasingowanych samochodów przez dłuższy czas, a co za tym idzie – również ograniczają podaż leasingowanych aut.

Jak przedsiębiorcy będą unikać podwyżki cen samochodów?

Przewiduje się, że wiele firm będzie próbowało ominąć nowe reguły gry i znajdzie luki prawne, aby nie stać się ofiarą podwyżki cen samochodów. W jaki sposób? Jedną z możliwości może być przekazanie pojazdu najbliższej rodzinie w formie darowizny, bowiem jest ona zwolniona z podatku dochodowego. Samochód będzie można przekazać m.in. na rzecz małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków i rodzeństwa. Niektórzy mogą także zdecydować się na zaniżanie wartości samochodu, przy czym jest to niezgodne z prawem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów