Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing online jako popularna forma finansowania działalności

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Leasing online to jedna z form finansowania, którą oferują zazwyczaj firmy leasingowe lub banki. Bardzo często nazywana jest alternatywą dla tradycyjnego kredytu. Na czym polega leasing online? Czym kusi swoich klientów?

Na czym polega leasing online?

Leasing to oferta, która łączy w sobie cechy charakterystyczne dla kredytu oraz dzierżawy. Wbrew pozorom mogą z niej skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również klienci indywidualni. Decydując się na zawarcie umowy leasingu, otrzymujemy od leasingodawcy prawo do korzystania z danego przedmiotu przez oznaczony okres. Przez cały ten czas przedmiot leasingu pozostaje własnością podmiotu udzielającego finansowania. Jak dokładnie wygląda ten proces? W transakcji leasingu uczestniczą trzy osoby. Pierwsza z nich to leasingodawca, który zobowiązuje się do nabycia wskazanego przedmiotu i przekazanie go do użytkowania. Drugą stroną jest leasingobiorca, czyli osoba przyjmująca prawo do użytkowania. W zamian ciąży na niej obowiązek wypłacenia leasingodawcy odpowiedniego wynagrodzenia pieniężnego. Jego wartość zostanie rozłożona w ratach. Z kolei trzecim uczestnikiem tego procesu jest podmiot zbywający, czyli osoba sprzedająca przedmiot leasingu. 

Obecnie coraz więcej firm umożliwia przejście całego procesu online – od złożenia wniosku po podpisanie umowy i spłatę zobowiązania. Dzięki temu nie musimy martwić się dodatkowymi spotkaniami z doradcą w placówce stacjonarnej lub problemami z dostosowaniem się do godzin otwarcia. Jednak może się zdarzyć, że tylko początkowe etapy leasingu są dostępne online. Wiele osób utożsamia leasing wyłącznie z formą finansowania samochodu. Jednak warto pamiętać, że jego przedmiotem może być każda nieruchomość lub majątek ruchomy. Oznacza to: samochody osobowe i ciężarowe, maszyny, sprzęt IT, oprogramowania czy też lokale użytkowe. Po upływie czasu oznaczonego w umowie istnieje możliwość wykupienia przedmiotu. Jednak do obowiązków leasingodawcy należy ujęcie takiego zapisu w umowie leasingu. Na tej podstawie można wyróżnić dwa rodzaje leasingu. 

Jakie są rodzaje leasingu online?

Leasing operacyjny polega na przekazaniu praw do użytkowania za odpowiednią opłatą, która zostanie przekazana w formie rat. Przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres oznaczony w umowie. W takiej sytuacji musimy wziąć pod uwagę jeszcze dwa dodatkowe składniki kosztów leasingu. Pierwszy z nich to opłata wstępna, która wynosi kilkadziesiąt procent wartości przedmiotu. Zazwyczaj około 40%. Następnie pozostała kwota ceny wykupu zostanie podzielona na miesięczne raty. Po zakończeniu leasingu można wykupić dany przedmiot lub nie.

Z kolei decydując się na leasing finansowy, nie musimy martwić się opłatą wstępną ani ceną wykupu końcowego. Przedmiot umowy staje się składnikiem majątku przedsiębiorstwa wraz z podpisaniem odpowiednich dokumentów. W takiej sytuacji obowiązek odpisów amortyzacyjnych oraz uregulowanie podatku VAT spada na barki przedsiębiorcy. 

Czy leasing online ma zalety?

Jedną z podstawowych zalet leasingu online jest możliwość dopasowania wysokości raty miesięcznej do potrzeb klienta. Zazwyczaj prezentuje się korzystniej niż ta obowiązująca w przypadku kredytu. Z punktu widzenia przedsiębiorców zaletą będzie również możliwość obniżenia podatku. Warto również zwrócić uwagę, że leasing nie obniża zdolności kredytowej. Jednocześnie pamiętajmy, że banki kierują się surowymi kryteriami oraz skomplikowaną procedurą. Z kolei firmy leasingowe gwarantują szybką decyzję online bez dodatkowych zabezpieczeń oraz dokumentów. Wniosek możemy wysłać w dowolnym czasie i miejscu, nie martwiąc się godzinami otwarcia oddziału stacjonarnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów