0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Video marketing - dlaczego jest tak ważny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Co bardziej przyciąga uwagę odbiorców: tekst, grafika, czy wideo? Statystki są jednomyślne i pokazują, że to właśnie obraz i film dominują nad tekstem. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, głównie rozwojem społeczeństwa, które wymaga coraz więcej od wysokiej technologii.Jeszcze kilka lat temu internet był jedynie formą rozrywki opartej na prostych grach i narzędziem pracy, wykorzystywanym do tworzenia dokumentów. Dzisiaj jego potencjał jest tak ogromny, że właściwie każdy jest w stanie odnaleźć w nim to, czego szuka. Reklama internetowa to temat rzeka, dlatego zajmijmy się tylko jednym z jej elementów, jakim jest video marketing.

W takim przekazie można zawrzeć niemal każdą informację. Mogą to być długie filmy, bogate w treść i specjalistyczną wiedzę lub krótki spot reklamowy, prezentujący ofertę firmy lub jej działalność. Video marketing posiada ogromny potencjał, a to jak go wykorzystasz, zależy tylko i wyłącznie od ciebie. 

Dlaczego video marketing, a nie tekst? 

Na początku należy się zastanowić nad cechami, jakimi charakteryzuje się nasza grupa docelowa. Może są to młodzi ludzie, którzy spędzają w sieci całe dnie, są żądni przygód i wiecznie się gdzieś śpieszą? Żeby ich zainteresować, wzbudzić zaufanie, trzeba wykazać się kreatywnością i oryginalnością. Film będzie tutaj dobrym rozwiązaniem. Zaskoczymy i zainspirujemy.

Warto postawić na zabawne elementy oraz młodzieżowy język. Jeżeli natomiast kierujemy nasza ofertę do ludzi dojrzałych i wykształconych, tekst będzie skuteczną formą komunikacji, jednak dobrze zmontowany i przemyślany film również może sprawdzić się jako działanie marketingowe.

Wybierając działania określane jako video marketing, wkraczamy na drogę pełną korzyści związanych ze skutecznym budowaniem relacji z naszymi klientami i własnego wizerunku.

 • Reklama we fragmentach - internauci często oglądają filmy z ciekawości. Niekiedy nawet nie wiedzą, czego one dotyczą i dopiero w trakcie ich oglądania dowiadują się o celu przekazu komunikatu. Bądź sprytny i wykorzystaj taktykę, która pomoże zwiększyć ruch na Twojej stronie internetowej. Czy spotkałeś się już może z billboardami, umieszczonymi przy drodze i rozmieszonymi co kilka kilometrów? Ich treść nawiązuje do siebie, opowiadając pewną historię. Podobnie można skonstruować spot reklamowy. Podziel reklamę i stwórz krótki serial dla swoich odbiorców, a taki video marketing zaskoczy cię swoją skutecznością.
 • Duża dawka rozrywki - video pomoże ci zaprezentować się od zupełnie innej strony. Pamiętaj, że Twoi klienci nie znają cię osobiście, niekiedy nie wiedzą nawet, jak wyglądasz. Poprzez film możesz pokazać im siebie w zabawny sposób. Zrzucisz z siebie wizerunek biznesmena i dostarczysz rozrywki swoim odbiorcom.
 • Człowiek fundamentem zaufania - występujący w filmikach online ludzie wzbudzają dużo większe zaufanie, niż setki słów, które układają się w napisany na stronie tekst. Klient potrzebuje pewności oraz bezpieczeństwa. Jeżeli poprzez video marketing pokażesz mu, że jesteś w stanie mu to dać, masz dużą szanse na pozyskanie szerokiego grona klientów.
 • Krótki czas, więcej treści - społeczeństwo ceni sobie obecnie wygodę oraz szybkość przyswajania informacji. Większość z internautów nie lubi zbyt długich przekazów, nudzących ich po kilku linijkach. Film, w przeciągu 30 sekund jest w stanie przekazać tyle samo treści, co trzystronicowy tekst. To pokazuje, jak dużo czasu jest on w stanie zaoszczędzić odbiorcy i tym samym przekazać wszystkie informacje, jakie chcemy mu przekazać.
 • Trudna treść, łatwy przekaz - słownictwo, stosowane w niektórych branżach, jest trudne i fachowe, dlatego w niektórych przypadkach lepiej posłużyć się obrazem niż słowem. Łatwiej jest zobrazować instrukcję obsługi kosiarki, niż ją opisać. Pokazanie praktycznego zastosowania pewnych urządzeń na dłużej zapadnie w pamięć internautom.
 • Video e-mail - ile maili z ofertami trafia dziennie do kosza na skrzynkach pocztowych odbiorców? Jest ich tysiące, ale czy zastanawiałeś się, jaka jest tego przyczyna? Maile są mało interesujące, monotonne, nudne i nie potrafią w odpowiedni sposób przekazać zamierzonej treści. Umieszczając film video w wiadomości, możesz liczyć na wzrost zainteresowania ze strony swojego subskrybenta. Wyróżnisz się, zaskoczysz czymś innowacyjnym i niespotykanym. 

Video marketing i jego formy, czyli jak podbić serca klientów 

 • Instruktarze i poradniki - filmy mogą zawierać wspomniane już wyżej instrukcje obsługi produktów lub porady, jak z nich skutecznie i prawidłowo korzystać. To, co trudne do opisania, może być łatwe do pokazania. Jednak nie musimy koncentrować się tylko na produktach z naszego sklepu. Warto pokazać inne ciekawe obszary naszej branży i tym samym zainteresować odbiorcę tematem. Projektant mody może opowiedzieć o najnowszych trendach, a właściciel biura podróży zaprezentować przydatne wskazówki dotyczące wyjazdów np. do Grecji.
 • Video blog - wiele przedsiębiorstw zajmuje się prowadzeniem bloga firmowego. Jest to bardzo dobry kanał komunikacji z klientem, źródło wiedzy o nim oraz doskonała reklama marki. Aby strona nie wyglądała, jak tysiące pozostałych, można postawić na posty w formie filmików wideo. Taki video marketing świetnie sprawdza się to w branży kulinarnej, podróżniczej czy sportowej.
 • Ruchomy komiks - dobrym pomysłem na video marketing jest też reklama w formie ciekawej animacji czy historia firmy, przedstawiona na zasadzie komiksu. Taki sposób prezentowania treści świetnie sprawdza się w przypadku, kiedy odbiorcami są dzieci. Ruchomy obraz, akcja i bogactwo kolorów mogą przyciągnąć malucha. W ten sposób można również zaprezentować trudną w przekazie treść lub przybliżyć działanie trudnych w obsłudze urządzeń.
 • Wykład online - powszechnie znany w marketingu jako webinar. Mogą to być warsztaty, wykład czy szkolenie na żywo, prowadzone przez internet. Jest to fantastyczny sposób na zainteresowanie odbiorców, dostarczenie im wiedzy z zakresu swojej działalności czy prowadzenie działań edukacyjnych. Nie muszą oni wychodzić z domu, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego. Webinar można wzbogacić o rozmowy na czacie i tym samym nawiązać bezpośredni kontakt z klientem.
 • Opinie i referencje - przed zakupem określonego produktu klient zazwyczaj zasięga informacji o produkcie u użytkowników, którzy już go przetestowali. Do tego właśnie służą wystawiane przez konsumentów referencje i opinie. Można pójść o krok dalej i stworzyć videorecenzję. W jednym filmiku możesz zawrzeć wszystkie najistotniejsze informacje o produkcie, jakie przekazali Ci klienci. Również istotne jest, że są one przedstawiane przez realną osobę, co wzbudza zaufanie.

Video Marketing i SEO

Co mają wspólnego ze sobą video marketing i pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego tak istotne jest wprowadzenie filmów video do swojej kampanii reklamowej? Popularność filmików w sieci stale rośnie, co wykorzystują przedsiębiorcy w swoich strategiach reklamowych i marketingowych. Strony, na których prezentowane są filmy video, mają sporą szanse na wysoką pozycję w wyszukiwarkach. Można je publikować zarówno na stronie głównej, jak i w zakładce BLOG. Istotną kwestią jest jednak to, aby filmy video pojawiały się na Twojej stronie regularnie, nie możesz ograniczyć się do jednego spotu. Musisz być wiarygodnym użytkownikiem i tym samym przekonać Google o swoim profesjonalizmie. Jeżeli chcemy osiągnąć sukces, trzeba zadbać o dobrą optymalizację filmu, tak samo, jak w przypadku tekstu reklamowego.

Nie ma wątpliwości, że video marketing wypiera tradycyjne teksty i reklamy. Zyskują one coraz większą popularność i coraz większe grono zwolenników. Użytkownicy internetu szybko nudzą się nowościami. Coś pojawia się na rynku, ma swoje 5 minut i traci na wartości. Filmy video dają możliwość ciągłego zaskakiwania oraz tworzenia reklamy za każdym razem oryginalnej i unikatowej. Duże pole manewru i nieograniczona ilość narzędzi powoduje, że video marketing był, jest i będzie trendy. Pomysły, które rodzą się w Twojej głowie, wystarczy uzewnętrznić i nagrać.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów