Od 2018 roku osoby fizyczne mogą prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną, pod warunkiem że miesięczny przychód z niej nie przekracza 50% stawki płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2021 roku podatnicy prowadzący działalność nierejestrowaną będą mogli uzyskać więcej ze względu na zmianę wysokości wynagrodzenia minimalnego. Jaki jest limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2021 roku? Odpowiadamy w artykule.
Czym jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana to taka, z której miesięczny przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo osoba fizyczna, która chce założyć działalność nierejestrowaną, musi wykazać, że w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
W przypadku gdy przychód uzyskany z działalności nierejestrowanej przekroczy w danym miesiącu wysokość połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, wtedy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu, działalność ta zostaje zakwalifikowana jako działalność gospodarcza. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi w ciągu 7 dni złożyć w CEiDG wniosek rejestracyjny.
Miesięczny limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2021 roku
Na przyszły rok została ustalona nowa kwota płacy minimalnej, która będzie wynosiła 2800 zł brutto. Osoby fizyczne prowadzące działalność nierejestrowaną w 2021 roku będą zatem mogły uzyskać przychód w kwocie nieprzekraczającej 1400 zł brutto.
Kwota limitu przychodu z działalności nierejestrowanej jest ściśle związana ze stawką płacy minimalnej. Od 2018 roku wspomniana kwota ulegała zwiększeniu i w związku z tym co roku wzrastał również limit przychodu uzyskanego z działalności nierejestrowanej. Pułap taki oblicza się dla miesięcy kalendarzowych, zatem w momencie gdy rozpoczęcie działalności nierejestrowanej nastąpi w trakcie miesiąca, będzie on przysługiwał na cały miesiąc.