0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przekonać fundusz Venture Capital do wsparcia naszego projektu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Fundusz Venture Capital to doskonała okazja do pozyskania kapitału przez przedsiębiorców. Niestety, jak pokazują badania, tylko ok. 1% projektów otrzymuje wsparcie tą drogą. Jakie są tego przyczyny? Jak się okazuje, innowacyjny pomysł to nie wszystko. Nawet, jeśli jesteśmy przekonani co do słuszności uzyskania kapitału, to szybko może się okazać, że potencjalny inwestor nie podzieli naszego zdania. Głównymi problemami tak niskiej skuteczności otrzymania wsparcia są brak przeprowadzonych badań rynkowych, zbyt małe kompetencje przy prezentowaniu oraz koncentrowanie się na elementach, które w pierwszej kolejności powinno się pominąć.

Unikaj przedstawiania biznesplanu

Wielu przedsiębiorców już na wstępie procedury ubiegania się o wsparcie przedstawia biznesplan. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, gdyż inwestorzy wcale nie wymagają tego dokumentu w pierwszej kolejności. W celu przedstawienia się w jak najlepszym świetle, często prezentowane są dużych rozmiarów dokumenty, które powinny być w trakcie pierwszego spotkania skrócone do minimum – inwestor zainteresowany jest bowiem przedstawieniem w pigułce najważniejszych aspektów projektu. Zamiast tego może zostać zniechęcony zbyt długą prezentacją, co wystarczy do tego, aby projekt trafił "do szuflady". Wadą biznesplanu jest również konieczność regularnego nanoszenia poprawek, a więc elementy zaprezentowane na spotkaniu niekoniecznie muszą być aktualne w kolejnych etapach rozwoju projektu.

Brak analizy rynkowej

Chcąc wypaść jak najlepiej, przedsiębiorcy rozpoczynają od prezentacji zalet swojego projektu. Najczęściej są tak dobrze przygotowani w tym temacie, że całkowicie zapominają o możliwości przedstawienia wad lub porównania projektu na tle konkurencji. Nawet jeśli projekt jest innowacyjny i pozornie nie można go porównać do innych, to warto wcześniej zrobić analizę potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się z chwilą wejścia na rynek. Odrobina samokrytyki jest zatem mocniej niż wskazana. Tutaj dochodzi jeszcze kwestia oszacowania przychodów oraz zapotrzebowania kapitałowego – brak tych elementów praktycznie całkowicie niweluje szansę na otrzymanie wsparcia. Oczywiście zadanie nie jest proste, skoro nasz start-up dopiero ma wejść na rynek. Warto zatem zwrócić się o pomoc do specjalistów w tej dziedzinie, co z pewnością zostanie docenione przez inwestora.

Krótko, zwięźle i na temat

Inwestorzy zwracają dużą uwagę nie tylko na konkrety w prezentacji. Ważne jest, aby nie była ona zbyt długa, dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować kilka krótszych, a następnie wybrać tę, która przedstawia wszystkie niezbędne elementy w pigułce. Warto skupić się na takich elementach, jak: opis projektu, kadra zarządzająca, przewaga na tle konkurencji, charakterystyka rynku, najważniejsze informacje związane z finansami projektu, a także mocne i słabe strony. Należy pamiętać, że na takie składowe jak biznesplan czy dłuższe omówienie pomysłu przyjdzie jeszcze czas.

Doświadczona kadra

Co należy rozumieć przez doświadczoną kadrę? Kompleksowa wiedza na dane zagadnienie, a także zwięzłość nie wystarczą. Trzeba dać się poznać jako osoba z pasją, która wie, czego chce i jest pewna słuszności swojego projektu. Odpowiednia mowa ciała, entuzjazm bijący z naszej przemowy i optymistyczne nastawienie, mogą niejednokrotnie przyćmić niedoskonałości prezentacji. Dajmy się poznać jako ludzie, którzy nawet pomimo małego doświadczenia, promienieją nadchodzącym sukcesem. Inwestorzy często zwracają uwagę na sylwetkę kandydata, jego zaangażowanie i pasję. Dobrym pomysłem jest trenowanie przemowy np. z osobami nam bliskimi, aby oswoić się przed pierwszą rozmową z inwestorem.

Jeśli skorzystamy z powyższych wskazówek, to nasze szanse w oczach inwestora mogą znacząco wzrosnąć. Należy pamiętać, że druga taka okazja nie powtórzy się szybko, dlatego zawsze w przypadku braku wiedzy na dany temat należy zwrócić się z pomocą do doświadczonych doradców, a także pilnie śledzić zmiany postępujące na rynku. Otwartość umysłu w połączeniu z zaangażowaniem i pewnością siebie powinny pomóc w osiągnięciu sukcesu, a co się z tym wiąże, pozyskaniu kapitału z funduszu Venture Capital.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów