0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Venture capital - z czym to się je?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają na wzrostowym rynku, mają pomysł na innowacyjną inwestycję oraz poszukują funduszy na jej realizację powinny rozważyć możliwość skorzystania z venture capital. Jest to forma finansowania projektów inwestycyjnych podmiotów z sektora MSP, posiadających formę spółek kapitałowych, rokujących dobrze na przyszłość. Kapitał w tym wypadku pochodzi od dużych przedsiębiorstw i jest wnoszony do firmy poprzez wykup jej udziałów lub akcji. Na czym dokładnie polega wsparcie venture capital i dlaczego warto się nim zainteresować? 

Cechy finansowania w formie venture capital

Venture capital, a więc kapitał wysokiego ryzyka, nie bez powodu ma właśnie taką nazwę. Niepewność tej formy finansowania wynika głównie z faktu, iż środki powierzane przez większe przedsiębiorstwo mniejszej firmie nie mają charakteru pożyczki. Jest to raczej inwestycja, która w przyszłości ma przynieść określone korzyści obu stronom. Jednak - jak wiadomo - każde przedsięwzięcie jest obarczone ryzykiem i w przypadku porażki, inwestor może bardzo dużo stracić.

Duże przedsiębiorstwo wykupuje akcje lub udziały mniejszej firmy, która działa na wzrostowym rynku i wykazuje duży potencjał rozwoju. Środki uzyskane w ten sposób podmiot z sektora MSP przeznacza na przedsięwzięcie, które w przyszłości podniesie wartość akcji spółki. Wówczas inwestor sprzedaje droższe już udziały albo osiąga zysk z akcji. Najczęściej cała inwestycja trwa od 2 do 5 lat.

Dla kogo przeznaczony jest venture capital?

Kapitał wysokiego ryzyka przeznaczony jest dla spółek, które już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku, mają sprawdzony model działania i duży potencjał wzrostu. Najczęściej preferowane są inwestycje w nowe technologie - informatykę, Internet, telekomunikację, biotechnologię etc. Ważne jest, by właściciele firmy inwestującej widzieli w biorcy kapitału duży potencjał rozwoju.

Inwestorzy venture capital szukają firm, które mają dobrą kadrę kierowniczą, wykazują przewagę nad konkurencją pod kątem oferty produktów, usług lub też stosowanej technologii. Zaletą, aczkolwiek nie koniecznością, jest działanie na wzrostowym rynku oraz posiadanie znacznego w nim udziału.

Bardzo ważny jest również pomysł na inwestycję, która ma zostać sfinansowana kapitałem uzyskanym w ramach venture capital. Duże przedsiębiorstwo musi czuć, że pomysł ten ma szansę powodzenia oraz duży potencjał.

Venture capital - co zyskuje biorca kapitału?

Przede wszystkim małe lub średnie przedsiębiorstwo zyskuje kapitał na ryzykowną inwestycję, bez konieczności przedstawienia jakichkolwiek zabezpieczeń. Ponadto venture capital to również wsparcie niefinansowe. Firma zyskuje dostęp do know-how oraz wiedzy specjalistów. Inwestor, wykupując udziały, staje się wspólnikiem, dzięki czemu monitoruje działalność spółki oraz bierze na siebie część ryzyka inwestycji. Duże i małe przedsiębiorstwa łączy jeden cel - odnieść sukces i zwiększyć wartość przedsiębiorstwa. Co więcej, wniesienie kapitału inwestora wpływa korzystnie na wizerunek wspieranej firmy. Dla podmiotów zewnętrznych jest to sygnał, iż warto w nią inwestować.

Jeżeli chodzi o kapitałową stronę tego typu finansowania - przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane do regularnej spłaty rat kapitału oraz odsetek, jak jest np. w przypadku kredytu inwestycyjnego. Sprawia to, iż rośnie wartość firmy, która jednocześnie ma więcej pieniędzy, które może przeznaczyć na realizację przedsięwzięcia i dążenie do założonego celu.

Venture capital to też pewne wady

Wykup części udziałów przez inwestora jest równoznaczny z częściową utratą kontroli nad spółką. Wiąże się to z koniecznością dzielenia się zyskami, podziałem władzy oraz liczeniem się ze zdaniem partnera.

Porady online

Prowadzisz firmę i masz pytania?

Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy

Porady online dla firm

Ponadto ta forma finansowania oznacza najczęściej dość długi okres pozyskiwania inwestora. Od momentu kontaktu z venture capital do jego wejścia do spółki mija zazwyczaj ok. 6-12 miesięcy. Okres ten jest więc zdecydowanie dłuższy niż w przypadku pozyskiwania kapitału za pomocą kredytu bankowego.

Warto zaznaczyć również, iż venture capital należy do droższych form finansowania. Można odnieść mylne wrażenie, iż jego koszt jest niski, ponieważ na początku nie ma konieczności spłaty kapitału. Jednak w momencie wyjścia inwestora często okazuje się, że spółka sprzedała swoje udziały zbyt tanio, bowiem wartość firmy wzrosła kilkakrotnie. Tak się stanie, jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie sukces. Realny koszt kapitału powinno się więc szacować na poziomie 20-30 proc. w skali roku.

Podsumowując, venture capital są formą finansowania przeznaczoną tylko dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw. Korzystać z niej nie mają szans firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność, funkcjonują na rynku, który nie charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu, czy też mają inną formę działalności niż spółka kapitałowa.

Mimo wielu zagrożeń, jakie wiążą się z venture capital, istnieje wiele firm będących dowodem na to, że ta forma inwestycji może dać inwestycyjnego “kopa” i doprowadzić do powstania prawdziwego giganta. Do firm, które skorzystały z tej formy finansowania, zaliczyć można Amazon.com, Facebook, czy Google. Bez wsparcia ze strony prywatnych inwestorów oraz venture capital założycielom tych globalnych marek ciężko byłoby przekształcić swoje nowatorskie pomysły w biznes.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów