0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wsparcie dla młodych bezrobotnych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Według danych urzędów pracy w Polsce zarejestrowanych jest około 440 tys. młodych bezrobotnych. Na szczęście województwa, w których bez pracy pozostaje 25 proc. młodych ludzi będą mogły liczyć na wsparcie z unijnych środków. Mają być one przeznaczone właśnie na aktywizację młodych bezrobotnych. Zgodnie z aktualnymi danymi, pieniądze trafią do 10 z 16 polskich województw.

Unijne środki na aktywizację zawodową młodych

W latach 2014 i 2015 Polska ma korzystać z unijnych środków przeznaczonych na aktywizację zawodową i tworzenie miejsc pracy dla młodych bezrobotnych. Rząd przygotowuje już specjalne programy, wykorzystujące wspomniane wsparcie.

Zgodnie z tym, co minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział PAP, na podstawie aktualnych danych o bezrobociu w Polsce, środki unijne mają trafić do 10 województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Dodatkowo, 10 proc. środków ma zostać skierowanych do powiatów z pozostałych 6 województw, w których odnotowuje się wysokie bezrobocie wśród młodych.

Pomoc młodym bezrobotnym

Pomoc młodym bezrobotnym ma obejmować różnego rodzaju instrumenty, jak np. wprowadzenie ustawowych gwarancji aktywizacji zawodowej bezrobotnych, czy też bon stażowy, który ma umożliwić młodym osobom odbycie stażu w wybranej przez siebie placówce. Nowy fundusz ma ruszyć 1 stycznia 2014 roku. Z pomocy skorzystać będą mogli bezrobotni w wieku od 15 do 24 lat.

Warto wspomnieć, iż poza środkami unijnymi, już od trzeciego kwartału 2013 roku wdrażany ma być nowy rządowy program Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie, również dedykowany grupie młodych bezrobotnych. Ma on polegać na udzielaniu bezrobotnym, absolwentom i studentom ostatnich lat studiów preferencyjnych pożyczek na rozpoczęcie własnego biznesu.

Są to bardzo ważne wiadomości, biorąc pod uwagę fakt, iż aktualna sytuacja na rynku pracy nie zapowiada, żeby bezrobocie wśród młodych miało spadać. Wręcz przeciwnie - zdecydowanie wydłuża się okres pozostawania bez pracy po zakończeniu edukacji. Jak pokazują badania, osoby takie później częściej są bezrobotne, trudniej znaleźć im pracę, rzadziej awansują i gorzej zarabiają.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów