0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Fundusz zalążkowy - czym jest i kto może z niego skorzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz bardziej popularną formą wspierania młodych przedsiębiorców są fundusze venture capital, takie jak Aniołowie Biznesu czy fundusze zalążkowe. Fundusz kapitału zalążkowego należy do kapitałów wysokiego ryzyka. Nazywany jest również speed capital z uwagi na szybkość działania finansowania. O ten rodzaj kapitału mogą ubiegać się młodzi przedsiębiorcy potrzebujący finansowania na start. Skierowany jest on przede wszystkim do osób posiadających innowacyjny pomysł na biznes. Uzyskanie finansowania z funduszu zalążkowego nie jest jednak takie proste. Jakie kryteria musi spełnić przedsiębiorca w procesie ubiegania się o dofinansowania z niego? Jak wygląda proces finansowania przez fundusz zalążkowy? Kto i gdzie udzieli tego finansowania? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Jakie kryteria musi spełnić przedsiębiorca w procesie ubiegania się o dofinansowanie z funduszu zalążkowego?

W procesie ubiegania się o dofinansowanie, czyli skorzystania z możliwości uzyskania pieniędzy z funduszu zalążkowego, młody przedsiębiorca musi spełnić kilka wymogów. Podstawowym jest dobry, ambitny i innowacyjny pomysł na biznes. Przykładów już sfinansowanych pomysłów nie brakuje. Najczęściej dotyczą branży IT, nowoczesnych technologii oraz innowacyjności. Firma aSTORY Sp. z o.o., której celem są szyte na miarę usługi informatyczne związane z grafiką 3D/AR/VR, skorzystała z dofinansowania z funduszu zalążkowego oferowanego przez Ventures Hub Sp. z o.o. Za udostępniony kapitał fundusz objął w spółce niewiele ponad 30 procent udziałów, a kwota, którą spółka uzyskała, wynosiła około 320 000 PLN. Jeśli firma będzie rozwijała się dobrym kierunku, planowane są dalsze przejęcia udziałów w spółce. To jeden z przykładów dobrze zainwestowanych pieniędzy przez fundusz zalążkowy.

Kolejnym wymogiem jest wielkość i faza rozwoju prowadzonego przedsiębiorstwa. Kapitał wysokiego ryzyka, czyli m.in. fundusz zalążkowy, skierowany jest do mikro- i małych przedsiębiorstw prowadzonych w różnych formach działalności. Fundusze zalążkowe przeznaczone są dla firm we wczesnych fazach rozwojowych innowacyjnych przedsiębiorstw, tj. fazie rozruchu, zasiewowej, na początku rozwoju działalności. Jeśli zgłaszamy się do funduszu z pomysłem, a nie mamy jeszcze założonej działalności gospodarczej, pomoże on nam również w tych czynnościach. Będąc we wczesnej fazie tworzenia swojej nowej firmy, warto mieć na uwadze możliwość skorzystania właśnie z takiej formy pomocy na start. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę, że w zamian za otrzymaną pomoc fundusz obejmie w naszej firmie część udziałów. Zazwyczaj jest to od 30 do 50% udziałów.

Fundusz zalążkowy pomoże nam przygotować dobry biznesplan i strategię działania, które są kolejny kryterium uzyskania wsparcia. Ten bardzo ważny element pozwoli funduszowi właściwie ulokować pieniądze, aby nie zostały one zmarnowane. Kwota, jaką można uzyskać z funduszu zalążkowego, wynosi od 20 000 PLN do nawet 1 000 000 PLN na okres od 3 do 7 lat. Łączna kwota budżetu, jaką dysponują fundusze w Polsce, wynosi ponad 500 000 000 PLN.

Fundusze zalążkowe inwestują swoje pieniądze nie tylko w innowacyjne pomysły, lecz także w sprawdzone rozwiązania biznesowe.

Fundusz zalążkowy – jak wygląda proces finansowania? 

Jednym z podstawowych wymogów skorzystania ze środków z funduszu zalążkowego jest pomysł na biznes. To również pierwszy krok w procesie ubiegania się o finansowanie zalążkowe. Zanim jednak przystąpimy do wysłania naszego pomysłu, warto sprawdzić, jakie branże są obsługiwane przez konkretny fundusz zalążkowy. Jeśli po wstępnej weryfikacji okaże się, że nasz pomysł jest związany z branżą, która jest przez niego finansowana, możemy przesłać go do niego. Na etapie kwalifikacyjnym następuje wstępna akceptacja pomysłu oraz spotkanie z przedstawicielami funduszu. W jego trakcie musimy zaprezentować nie tylko nasz pomysł poprzez biznesplan, lecz także zainteresować nami fundusz. Powinniśmy przedstawić się jako osoba kompetentna, odpowiedzialna, godna zaufania oraz zdeterminowana do prowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego. Fundusz po spotkaniu podejmuje decyzję, czy przedstawiony przez nas pomysł ma potencjał i czy zasadnym będzie inwestowanie w niego środków. Jeżeli decyzja jest pozytywna, fundusz dokonuje szczegółowej analizy przedsięwzięcia inwestycyjnego pod kątem formalno-prawnym, finansowym oraz kadrowym. Pozytywny wynik przeprowadzonej analizy rozpoczyna proces inwestycyjny, w którym zostaje określona ilość udziałów do przejęcia przez fundusz oraz kwota kapitału, jaką fundusz zainwestuje w nowatorski pomysł na biznes.

 

Kto i gdzie udzieli finansowania z funduszu zalążkowego?

Instytucji oferujących możliwość skorzystania z dofinansowania dla mikro- i małych przedsiębiorstw w fazie rozwoju jest w Polsce kilkadziesiąt. W każdym województwie znajdziemy po kilka z nich. Głównie fundusze zalążkowe oferowane są w ramach parków technologicznych lub też są to spółki, gdzie udziałowcami są organizacje pozarządowe. Poniżej zostały przedstawione dane adresowe przykładowych funduszy kapitału zalążkowego.

Bełchatowsko-Kleszczowski Park Przemysłowo-Technologiczny

ul. Przemysłowa 4

Bełchatów 97-400

44/733 11 65

e.miszta@ppt.belchatow.pl

www.ppt.belchatow.pl  

Business Angels Seedfund (BAS)

Biuro w Gdańsku:

ul. Trzy Lipy 3

80-172 Gdańsk

058 739 61 00

biuro@seedfund.pl

Biuro w Warszawie:

Al. Niepodległości 118/90

02-577 Warszawa

Tel: 022 821 97 70

biuro@seedfund.pl

http://seedfund.pl

Fundusz Zalążkowy KPT

Podole 60,

30-394 Kraków-Podgórze

12 387 81 60

biuro@fzkpt.pl

http://www.fzkpt.pl

Fundusz Kapitału Zalążkowego Silesia Fund sp. z o.o. SKA

Silesia Fund sp. z o.o. S.K.A.

ul. Krawczyka 2/9

40-423 Katowice

32/ 350 61 84

biuro@silesiafund.pl

http://www.silesiafund.pl

Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Fundusz Kapitału Zalążkowego

Pomeranus Seed

ul. Monte Cassino 32

70-466 Szczecin

tel. 91 312 92 48

tel. 91 312 92 49

biuro@pomeranusseed.pl

http://pomeranusseed.pl

PFR Ventures Sp. z o. o.

ul. Krucza 50, piętro 5

00-025 Warszawa

Recepcja: +48 22 274 23 73

Infolinia: 800 800 120

kontakt@pfrventures.pl

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków

biuro@marr.pl

www.marr.pl

JCI Venture Sp. z o. o.

ul. Bobrzyńskiego 14, 30-348 Kraków

jciventr@jci.pl

http://jciventure.pl/

SATUS Venture Sp. z o. o.

30-394 Kraków, ul. Podole 60

biuro@satus.pl

http://www.satus.pl

Platinum Seed Incubator Sp. z o. o.

Al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT)

81-451 Gdynia

contact@platinumseed.pl

http://www.platinumseed.pl

Fundusz zalążkowy staje się coraz bardziej popularną formą uzyskiwania pieniędzy na rozwój biznesu w początkującej fazie rozwojowej. Jest jedną z wielu propozycji oferowanych na rynku dla młodych, ambitnych przedsiębiorców. Pamiętajmy, że środki z niego pochodzące są nie tylko przeznaczone na nowatorskie pomysły, lecz także dla osób już prowadzących działalność, chcących dalszego innowacyjnego rozwoju firmy.

Decydując się na tę formę dofinansowania, pamiętajmy o wymogach formalno-prawnych oraz o zapoznaniu się z całym procesem uzyskiwania środków z funduszu zalążkowego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów