Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Venture capital - czym jest oraz jakie ma wady i zalety?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Firmy z sektora MŚP nie zawsze posiadają wystarczająco duże zaplecze finansowe, by realizować założone cele. Alternatywą dla pożyczki czy kredytu bankowego jest skorzystanie z venture capital. Czym jest i jakim firmom dedykowane jest to rozwiązanie?

Na czym polega wsparcie w ramach venture capital?

Venture capital, czyli kapitał wysokiego ryzyka, to forma finansowania projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Podmiotem udzielającym wsparcia jest w tym przypadku nie bank czy instytucja finansowa, ale najczęściej duże przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku. Nie zawsze dostarcza ono wyłącznie środków finansowych - równie istotne może być wsparcie merytoryczne, know-how.

Przedsiębiorstwa angażujące swoje środki w realizację inwestycji innych podmiotów gospodarczych wnoszą je poprzez nabycie ich udziałów lub akcji. Jeżeli w przyszłości spółka zyska na wartości, inwestor może np. sprzedać posiadane udziały lub akcje za wyższą kwotę. W zależności od modelu biznesowego realizowanego przez podmiot wykładający środki inwestycja trwa nawet do 5 lat.

Dla jakich firm przeznaczone jest venture capital?

Mimo że venture capital to atrakcyjna forma finansowania, to nie jest ona dostępna dla wszystkich podmiotów z sektora MŚP. Firmy dysponujące kapitałem, które są zainteresowane inwestowaniem, interesują się głównie podmiotami zajmującymi się innowacjami z zakresu informatyki, biotechnologii czy telekomunikacji. Inaczej mówiąc, ta forma pozyskania kapitału jest niedostępna dla firm, które same nie tworzą produktów czy usług, ale zajmują się jedynie ich dystrybucją.

Jak każda forma inwestowania, venture capital jest obciążony ryzykiem. Dla inwestorów ma zatem znaczenie kondycja finansowa firmy. Szczególnie ważne jest to, czy firma ma szansę na rozwój, czy dysponuje innowacyjnym produktem lub usługą, z którego w przyszłości będzie czerpać zyski i czy ludzie stojący za projektem mają wystarczające doświadczenie, aby poradzić sobie z jego przeprowadzeniem. Z uwagi na sposób, w jaki wnoszony jest kapitał, venture capital jest przeznaczony wyłącznie dla firm działających na rynku w formie spółek kapitałowych.

Venture capital - korzyści dla stron

Forma finansowania w postaci venture capital ma zarówno zalety, jak i wady. Spółka oferująca innowacyjne usługi lub produkty zyskuje:

  • kapitał - dzięki pozyskaniu środków finansowych może ona zakończyć prowadzone badania, wprowadzić produkt lub usługę na rynek; jednocześnie nie jest ona zobowiązana oddać otrzymane środki w ratach (jak ma to miejsce w przypadku pożyczek),

  • wiarygodność - jej działania zostają uwiarygodnione przez duże przedsiębiorstwo o ugruntowanej pozycji na rynku i dlatego też może ona pozyskiwać kolejnych inwestorów,

  • dostęp do specjalistów, know-how - inwestorowi zależy na rozwoju firmy, w którą inwestuje, dlatego też jego pomoc wychodzi daleko poza wsparcie finansowe.

Korzyści odnosi również firma inwestująca w nowoczesne przedsiębiorstwo - w ten sposób może ona w przyszłości zarobić.

Jakie wady ma venture capital?

Mimo że venture capital ma sporo zalet, ma również wady, o których trzeba pamiętać. Dla właścicieli spółki, która chce pozyskać kapitał, skorzystanie z venture capital oznacza:

  • częściową utratę kontroli nad jej funkcjonowaniem - część akcji lub udziałów przejmuje zewnętrzny podmiot,

  • sporo formalności - kłopotliwy jest czas wejścia inwestora do spółki, mogą to zająć nawet kilkanaście miesięcy

  • skorzystanie z jednej z najdroższych form finansowania - jeżeli w przyszłości wartość spółki wzrośnie kilkukrotnie, to może się okazać, że akcje czy udziały zostały sprzedane za bardzo niską kwotę.

Pozostaje jeszcze kwestia ryzyka ponoszonego przez inwestora. Musi się on liczyć z tym, że mimo dobrych wyników uzyskiwanych przez spółkę w pewnym momencie jej model biznesowy zawiedzie. Wówczas inwestor straci środki, które do niej wniósł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów