Epidemia koronawirusa krzyżuje plany nie tylko podatników, ale również wpływa na kwestie podatkowe. Jej skutki ekonomiczne przyczyniły się m.in. do przesunięcia terminu wprowadzenia JPK_V7 z lipca na październik. Dodatkowo do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych online dla wybranych grup podatników. Czy kasa fiskalna online będzie obowiązkowa dopiero w 2022 roku?
Obowiązek kasy fiskalnej w 2020 roku
Według pierwotnych założeń stosowanie kas fiskalnych online miało obowiązywać wszystkich przedsiębiorców od stycznia 2018 roku. Na skutek zmian obowiązek ten dla poszczególnych branż rozłożono w czasie. Nie bez znaczenia pozostaje również epidemia COVID-19, na skutek której terminy te zostały dodatkowo przedłużone.
Obecnie, od stycznia 2020 roku, kasę fiskalną online mają obowiązek posiadać warsztaty samochodowe:
- świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
- sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
Kolejnymi branżami, które miały zostać objęte kasą fiskalną online, są:
- hotele, pensjonaty, gastronomia – od stycznia 2021 roku;
- fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitness i siłownie – od lipca 2021 roku.
Kasa fiskalna online w 2022 roku
W związku z ponowną falą epidemii stworzono projekt ustawy, która ma opóźnić termin obowiązkowej wymiany kasy rejestrującej na kasę online o 12 miesięcy.
Warto dodać, że do końca 2021 roku kas starego typu mogłyby używać te branże, które zgodnie z aktualnymi przepisami mają obowiązek zakupić nowe urządzenia do końca 2020 roku.