0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kasa fiskalna online w 2022 roku – czy termin zostanie przesunięty?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Epidemia koronawirusa krzyżuje plany nie tylko podatników, ale również wpływa na kwestie podatkowe. Jej skutki ekonomiczne przyczyniły się m.in. do przesunięcia terminu wprowadzenia JPK_V7 z lipca na październik. Dodatkowo do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych online dla wybranych grup podatników. Czy kasa fiskalna online będzie obowiązkowa dopiero w 2022 roku?

Obowiązek kasy fiskalnej w 2020 roku

Według pierwotnych założeń stosowanie kas fiskalnych online miało obowiązywać wszystkich przedsiębiorców od stycznia 2018 roku. Na skutek zmian obowiązek ten dla poszczególnych branż rozłożono w czasie. Nie bez znaczenia pozostaje również epidemia COVID-19, na skutek której terminy te zostały dodatkowo przedłużone.

Obecnie, od stycznia 2020 roku, kasę fiskalną online mają obowiązek posiadać warsztaty samochodowe:

  • świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  • sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Kolejnymi branżami, które miały zostać objęte kasą fiskalną online, są:

  • hotele, pensjonaty, gastronomia – od stycznia 2021 roku;
  • fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitness i siłownie – od lipca 2021 roku.

Kasa fiskalna online w 2022 roku

W związku z ponowną falą epidemii stworzono projekt ustawy, która ma opóźnić termin obowiązkowej wymiany kasy rejestrującej na kasę online o 12 miesięcy.

Zgodnie ze złożonym projektem kasa fiskalna online w 2022 roku ma objąć pozostałe branże.
Oznacza to, że hotele, pensjonaty i gastronomia miałyby korzystać z kasy fiskalnej online w 2022 od 1 stycznia, natomiast fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, fitness i siłownie – od 1 lipca 2022 roku.

Warto dodać, że do końca 2021 roku kas starego typu mogłyby używać te branże, które zgodnie z aktualnymi przepisami mają obowiązek zakupić nowe urządzenia do końca 2020 roku.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów