0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Likwidacja ulgi dla klasy średniej a w zamian inne preferencje podatkowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów w związku z rosnącą inflacją oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie planuje wdrożyć pakiet zmian w zakresie przebudowy obowiązującego od stycznia 2022 roku Polskiego Ładu. Jednym z projektowym założeń jest likwidacja ulgi dla klasy średniej. Czy w związku ze zmianą podatnicy stracą?

Likwidacja ulgi dla klasy średniej w ramach przebudowy Polskiego Ładu

Rok 2022 jest rewolucyjny pod względem zmian w zakresie systemu podatkowego, niemniej zmiany te nie są tylko skutkiem wprowadzenia reformy Polskiego Ładu, ale również postępującej inflacji oraz kryzysu zbrojnego na Ukrainie.

Ministerstwo Finansów, chcąc zapobiec obecnie panującej niekorzystnej sytuacji gospodarczej w kraju, pracuje nad przebudową Polskiego Ładu.

Nowelizacja reformy zakłada jednak likwidację ulgi dla klasy średniej w trakcie trwania roku podatkowego.

Czy to oznacza, że podatnicy, którzy mieli zyskać na reformie, obecnie stracą? Okazuje się, że nie!

Czy likwidacja ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego jest możliwa?

Resort finansów jest świadomy, że nowelizacja przepisów w trakcie trwania roku podatkowego możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy wprowadzane zmiany są korzystne lub neutralne dla podatników.

W ramach rekompensaty w zakresie likwidacji ulgi dla klasy średniej resort finansów informuje, że przedstawi propozycję, która ma objąć szersze grono podatników – obniżając podatki. W tym zakresie możliwości jest kilka, m.in:

  • zmiana kwoty wolnej od podatku (obecnie wynosi ona 30 000 zł),

  • zmiana stawek podatkowych

  • lub nowelizacja przepisów w zakresie składki zdrowotnej, która od stycznia 2022 roku nie podlega odliczeniu od podatku.

Ostatecznie nie zapadły jeszcze decyzje w kwestii zmian, jakie mają zostać wprowadzone.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów