0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Limit transakcji gotówkowych bez zmian - czy Rząd się wycofał?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polski Ład w celu uszczelniania systemu podatkowego ma od 2024 roku obniżyć nie tylko limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami, ale również wprowadzić w samej ustawie limit transakcji gotówkowych dokonywanych z konsumentami. Czy Rząd się z tego wycofa? Sprawdziliśmy!

Nowy limit transakcji gotówkowych od 2024 roku - pierwotne założenia

Ustawodawca w ramach Polskiego Ładu wprowadził odroczony w czasie limit transakcji gotówkowych dla konsumentów, a także obniżył limit pomiędzy przedsiębiorcami. W przypadku limitu transakcji dla konsumentów zakładano wprowadzenie limitu w kwocie 20 000 zł. Pierwotnie oznaczałoby to, że już od stycznia 2024 roku konsumenci nie mogliby zapłacić gotówką za transakcje, której wartość przewyższa wspomniany limit, tym samym zapłata byłaby możliwa wyłącznie za pośrednictwem rachunku płatniczego. Jeśli jednak przedsiębiorca przyjąłby taką płatność, musiałby wykazać przychód i w ramach sankcji opodatkować dodatkowo kwotę otrzymaną w formie gotówkowej.

Z kolei limit transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców, który obecnie wynosi 15 000 zł, ma zostać obniżony od stycznia 2024 roku do kwoty 8 000 zł. Co ważne, limit ten miałby wpływ na opłacanie zobowiązań na rachunek z białej listy.

Czy nowy limit transakcji gotówkowych zostanie wycofany?

Rząd przeprowadzał konsultacje społeczne i negocjacje z przedsiębiorcami, z uwagi na zapowiedź, że odstąpi on od pierwotnego pomysłu obniżenia limitu transakcji gotówkowych oraz wprowadzenia go dla transakcji B2C.

Przypominamy, że argumentem przemawiającym za wycofaniem nowych limitów transakcji gotówkowych był fakt, że restrykcje naruszałyby wolność obywateli i mogły mieć negatywny wpływ na gospodarkę kraju.

Obecnie jednak już wiadomo, że nowy limit transakcji gotówkowych nie wejdzie w życie, bowiem Sejm zadecydował większością głosów o całkowitym uchyleniu projektu ustawy, która zakładała zmiany w zakresie limitów.

Uchylenie projektu ustawy, który miał wprowadzić nowy limit transakcji gotówkowych oznacza, że będą obowiązywać dotychczasowe reguluje, tj. limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami w kwocie 15 000 zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów