0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Limit transakcji gotówkowych przesunięty w czasie – poznaj nowy termin wdrożenia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polski Ład w celu uszczelniania systemu podatkowego obniżył nie tylko limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami, ale również wprowadził w samej ustawie limit transakcji dokonywanych z konsumentami. Jak się jednak okazuje, zmiany w zakresie limitu transakcji gotówkowych dla konsumentów mają zostać odroczone w czasie. Sprawdziliśmy, od kiedy zatem będzie obowiązywać wspomniany limit dla konsumentów!

Limit transakcji B2C – założenia w projekcie ustawy

Ustawodawca w ramach Polskiego Ładu wprowadził limit transakcji gotówkowych dla konsumentów, a także obniżył ten pomiędzy przedsiębiorcami.

W przypadku limitu transakcji dla konsumentów wprowadzony limit wynosi 20 000 zł. Oznacza to, że już od stycznia 2022 konsumenci nie będą mieli możliwości zapłacić gotówką za transakcje, której wartość przewyższa wspomniany limit, tym samym zapłata będzie musiała zostać dokonana za pośrednictwem rachunku płatniczego. Jeśli przedsiębiorca przyjąłby taką płatność, musiałby wykazać przychód i w ramach sankcji opodatkować dodatkowo kwotę otrzymaną w formie gotówkowej.

Z kolei limit transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców, który obecnie wynosi 15 000 zł, został obniżony w ramach reformy do kwoty 8000 zł. Co ważne, limit ten miałby wpływ na opłacanie zobowiązań na rachunek z białej listy.

Limit transakcji gotówkowych – jest szansa, że będzie przesunięty o rok?

Na skutek nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, które zostały uchwalone przez Sejm w ostatnim czasie, limit transakcji gotówkowych dla konsumentów zostanie przesunięty o rok – czyli jego wejście w życie planowane będzie nie na rok 2022, a na 2023.

Powyższa nowelizacja przesunie nie tylko okres wejścia w życie limitu transakcji gotówkowych dla konsumentów, ale także limitu, jaki na skutek Polskiego Ładu zostałby obniżony pomiędzy przedsiębiorcami – z 15 tys. zł do 8 tys. zł.

Odroczenie w czasie wprowadzonego limitu transakcji dla konsumentów oraz pozostawienie na aktualnym poziomie limitu pomiędzy przedsiębiorcami sprawi, że podatnicy nie będą narażeni na kolejne obowiązki rozliczeniowe w nadchodzącym 2022 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów