0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Najczęstsze błędy w CV - jak ich unikać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podczas rekrutacji często jesteśmy zasypywani dokumentami aplikacyjnymi. Niektórzy kandydaci wysyłają CV wręcz hurtowo. Mimo to pojawiają się w nich błędy, momentami naprawdę rażące. Na co zwracać uwagę? Jakie są najczęstsze błędy w CV kandydatów? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Najczęstsze błędy w CV

Nie myli się ten, kto nic nie robi – dlatego też to normalne, że w dokumentach mogą pojawić się błędy. Jednak zdarza się, że w jednym z nich występuje ich tak dużo lub są tak poważne, że nie można przymknąć na nie oka.

Nadmiar informacji

Zdarza się, że kandydat chce zawrzeć w CV dosłownie wszystko, nawet te rzeczy, które w przypadku danej rekrutacji są zupełnie nieznaczące. Opisuje każdy punkt swojego doświadczenia zawodowego, choć niektóre z nich nie mają żadnego związku z rekrutacją. Tworzą wielostronicowe dokumenty.

W natłoku innych CV im zwięźlej, tym lepiej. Gdyby każdy pracownik przygotowywał długie dokumenty pełne tekstu, rekrutacja ciągnęłaby się miesiącami.

Dodatkowo potencjalni pracownicy nie zawsze wiedzą, jakie dane osobowe powinni zawrzeć w swoim CV. Dlatego też często podają nie tylko adres mailowy czy telefon, lecz także stan cywilny czy miejsce i datę urodzenia.

Uniwersalne CV

Już na etapie dokumentów rekrutacyjnych oczekujemy zaangażowania od kandydata. Chcemy mieć pewność, że wysłał do nas CV świadomie, chce u nas pracować i nie zrezygnuje szybko, jeśli zostanie zatrudniony.

Dlatego też tak ważne jest dopasowanie do odbiorcy. Wtedy wiemy, że kandydat stworzył te dokumenty specjalnie na potrzeby naszej rekrutacji, więc przygotował się do niej. Otrzymujemy wtedy najpotrzebniejsze informacje i szybko wiemy, czy dalsza współpraca nas interesuje.

Kłamstwa

Pracownikom zdarza się również kłamać w CV. Choć teoretycznie każdy ma świadomość, że kłamstwo ma krótkie nogi, niektórzy mają nadzieję, że tym razem im się upiecze. Jednak kłamstwa łatwo zweryfikować, nawet jeśli nie na etapie czytania CV, to już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Warto zwrócić uwagę na dziwny zapis dat w doświadczeniu zawodowym, wcześniejsze obowiązki kropka w kropkę przepisane z naszego ogłoszenia czy sztampowe umiejętności oraz zainteresowania.

Brak czytelności

Najczęstsze błędy w CV to również dokumenty zupełnie nieczytelne. Kandydat chce podkreślić najważniejsze informacje, więc używa kolorów, pogrubień, podkreśleń, różnych fontów i ostatecznie jedyne, co można z tego wyciągnąć, to oczopląs.

Estetyka także jest ważna, abyśmy mogli bez problemu odnaleźć wszystkie informacje. Tymczasem zdarza się, że potencjalny pracownik ma tak dużo do powiedzenia, że usuwa marginesy, przez co zasłaniamy sobie pół tekstu, kiedy trzymamy je w dłoni czy pisze bardzo małym stopniem pisma lub przeciwnie – zbyt dużym, więc objętość jest nienaturalnie zmniejszona lub zwiększona, co wpływa na czytelność.

Opis doświadczenia zawodowego

To oczywiste, że bardzo ważny jest dla nas opis doświadczenia zawodowego. Chcemy wiedzieć, co robił kandydat na poprzednich stanowiskach, jakie miał osiągnięcia.

Często jednak zdarza się, że zamiast tego otrzymujemy tylko nazwę firmy i stanowiska, o wszystko więc musimy dopytać na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli ta w ogóle się odbędzie.

Kopie

Po internecie krążą tysiące wzorów CV. Zdarza się więc, że ludzie bezmyślnie je kopiują, jedynie zmieniając dane osobowe, o edukacji i doświadczeniu zawodowym. Kiedy dostajemy kilka podobnych CV, trudno mówić o zaangażowanych kandydatach.

Nie mamy pewności, czy taka osoba naprawdę chce dla nas pracować, skoro zupełnie nie przyłożyła się do tego etapu, który także jest bardzo ważny i składa się na prezentację pracownika.

Selfie

Innym częstym błędem w CV jest wstawianie nieodpowiedniego zdjęcia. Jeśli już kandydat się na nie decyduje, powinno być ono biznesowe – ostre, na odpowiednim tle, z dobrym oświetleniem.

Znacznie prościej zrobić sobie dzisiaj selfie, niektórzy pracownicy stawiają nawet na zdjęcia z wakacji czy imprezy, jeśli uważają, że wyszli na nim korzystnie. Nie da się ukryć, że nie jest to zbyt profesjonalne.

Najczęstsze błędy w CV mogą świadczyć o braku zaangażowania, profesjonalizmu i wysyłaniu dokumentów hurtowo. Z pewnością nie muszą przekreślać pracownika, ale niektóre z nich są tak rażące, że współpraca z taką osobą wydaje się niemożliwa. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu otrzymanie CV to często pierwszy etap rekrutacji i pewne powody muszą sprawić, że odrzucimy czyjąś kandydaturę.


Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów