0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pytania do kandydata jakie należy zadać podczas rekrutacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rekrutacja może być stresująca nie tylko dla kandydatów do pracy, lecz także osób prowadzących rekrutację, szczególnie jeśli na co dzień się tym nie zajmują. Jeśli przydzielono nam takie zadanie, warto wiedzieć jak wygląda rekrutacja – pytania do kandydata czy zabronione do poruszania tematy. O co pytać? Które z nich uważane są za trudne? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Rekrutacja – pytania do kandydata, które nie powinny paść

Zanim przejdziemy do pytań, które warto zadać kandydatom, należy poruszyć kwestię tego, o czym rozmawiać nie można.

Przede wszystkim nie powinniśmy pytać o życie prywatne pracowników. Nie ma ono często żadnego wpływu na pracę, a wielu z nas chce oddzielać prywatność od pracy i mamy do tego pełne prawo. Dlatego też nie można pytać o stan cywilny, plany z nim związane czy w przypadku kobiet o stosunek do macierzyństwa i posiadania dzieci oraz o ewentualną ciążę, chyba że na danym stanowisku ciąża jest niewskazana.

Nie rozmawiamy również o pochodzeniu etnicznym, religii, orientacji czy poglądach politycznych. Są to bardzo prywatne kwestie, które mogą wywołać emocje, ale wcale nie wpływają na jakość pracy.

Jeśli nie ma do tego podstawy prawnej, nie możemy pytać również o niekaralność. Dopuszczone jest to w pewnej grupie zawodów, jeśli chcemy tego wymagać, musimy to umotywować.

Warto mieć na uwadze, że pracownik nie tylko nie musi odpowiadać na te pytania, lecz także pozwać nas i żądać odszkodowania.

O co pytać?

Wiemy więc już, o co pytać nie możemy. Jednak jest masa możliwych do zadania pytań, które nie zahaczają o prywatność i mogą nam dużo powiedzieć o kandydacie. Niektóre z nich uznawane są za trudne, jednak jest to bardzo indywidualna kwestia. To co dla jednego jest nie do przejścia, dla innej osoby może być bardzo proste.

Zdarza się też, że zadajemy pytania nietypowe, kreatywne, aby sprawdzić, jak myśli kandydat, czy jest pomysłowy, czy potrafi wybrnąć z każdej sytuacji.

I choć tak naprawdę wybór zależy tylko od nas, nie da się ukryć, że na wielu rozmowach pytania się powtarzają, co nie oznacza, że nadal nie mogą nam dużo powiedzieć o kandydacie. O co pytać? Podpowiadamy!

Opowiedz coś o sobie

To oczywiste, że chcemy, aby do zespołu dołączyła osoba jak najbardziej dopasowana. W związku z tym ważne są nie tylko umiejętności twarde, lecz także miękkie, w tym komunikacyjne. Dobrym sposobem na poznanie lepiej pracownika jest poproszenie go, by powiedział coś o sobie.

Dzięki temu dowiemy się, czy jest świadomy swoich sukcesów, tworzy jasne komunikaty, wie, jak dopasować wypowiedź do rozmówcy i czy potrafi dobrze się zareklamować.

Jakie są twoje mocne i słabe strony?

Pytanie o mocne i słabe strony, a szczególnie o te drugie, często uznawane jest za trudne. O swoich zaletach mówić jest zdecydowanie prościej, jednak czasami można mieć problem z wyważeniem słów, tak by nie napisać sobie samemu laurki. Nasze wady chcielibyśmy zachować dla siebie.

Jednak warto zadać to pytanie, by dowiedzieć się, czy pracownik wie, w czym jest naprawdę dobry, a co musi naprawić, czy walczy ze swoimi słabymi stronami i jest ich świadomy.

Dlaczego chcesz u nas pracować?

To świetne pytanie, by sprawdzić, czy pracownik przygotował się do rozmowy. To oczywiste, że zależy nam na takich kandydatach, którzy naprawdę chcą dla nas pracować, nie szukają czegoś na chwilę. Dzięki pytaniu o powody wysłania CV przekonamy się, czy potencjalny pracownik wie coś o naszej firmie, przeczytał dostępne informacje.

Gdzie widzisz się za 5 lat?

Pytanie o przyszłość pozwoli nam uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie cele zawodowe stawia sobie pracownik. Ich posiadanie jest ważne, ponieważ działają one angażująco i motywująco. Kiedy mamy cel, wiemy do czego dążymy, pracujemy często sprawniej, potrafimy wyznaczać priorytety, wiemy, że nie możemy się lenić.

Jak wygląda twój styl pracy?

Jak już wspominaliśmy, szukamy pracowników dopasowanych do zespołu, którzy dobrze dogadają się z innymi. Warto więc zapytać, w jaki sposób pracuje kandydat, co jest dla niego najważniejsze, jak wykonuje swoje zadania. Dzięki temu dowiemy się, czy znajdzie wspólny język z grupą i dołączy do zespołu bez problemu.

Jak radzisz sobie ze stresem?

Stresu w życiu zawodowym jest bardzo dużo, jednak czasami nie można go ominąć. Dlatego warto zapytać pracownika o to, jak sobie z nim radzi, czy ma sprawdzone sposoby i potrafi go pokonać. Jego nadmiar może pozbawić motywacji i sił do pracy.

Co motywuje cię do pracy?

Firmie powinno zależeć na odpowiednim systemie motywacyjnym. Nawet najbardziej oddany pracownik potrzebuje czynników, które zmotywują go do pracy. Dlatego już na tym etapie warto zapytać, które z nich działają na kandydata, co sprawia, że pracuje chętniej i wydajniej.

Przygotowując się do przeprowadzenia rozmowy, warto wybrać takie pytania do kandydata, które pozwolą nam dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Lista jest długa i dopóki nie naruszamy prywatności pracownika, mamy szeroki wybór i pełną dowolność.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów