0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowa wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2015 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, który zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany okres składkowy dla grup działalności.

Zmiana wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników zgłaszających nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych

Do 31 marca 2015 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,93%, natomiast od 1 kwietnia 2015 r. stopa procentowa tej składki ulegnie zmianie i wyniesie 1,80%.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, który zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób ubezpieczonych i miał obowiązek złożenia do końca stycznia informacji ZUS IWA, ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, określanej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, a także wskaźnika korygującego ustalanego dla płatnika składek.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla pozostałych płatników

Pozostali płatnicy składek m. in. płatnicy, na których nie ciążył obowiązek złożenia informacji ZUS IWA do końca stycznia, samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku tych płatników składka na ubezpieczenie wypadkowe wyniesie tyle, ile stopa procentowa wskazana dla konkretnej grupy działalności, do której płatnik należy.

Wysokość miesięcznych składek za osobę prowadzącą działalność gospodarczą w okresie od kwietnia 2015 do grudnia 2015:

 

Rodzaj składki

Składki od standardowej podstawy z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Składki od standardowej podstawy bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Składki preferencyjne z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Składki preferencyjne bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenie społeczne

754,67 zł

696,47 zł

166,79 zł

153,93 zł

Ubezpieczenie zdrowotne

279,41 zł

279,41 zł

279,41 zł

279,41 zł

Fundusz Pracy

58,20 zł

58,20 zł

0,00 zł

0,00 zł


Zmiana ustawień w systemie wfirma.pl

W systemie wfirma.pl, ustawienia dotyczące stawki procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe znajduje się w zakładce USTAWIENIA » FIRMA » PODATKI » ZUS.

 

Jeżeli w ustawieniach przy opcji wypadkowe została wybrana opcja STANDARDOWA, wówczas zmiana podstawowej stawki ubezpieczenia wypadkowego zostanie automatycznie zmieniona przez system z 1,93% na 1,80%. Natomiast, jeżeli stawka ubezpieczenia indywidualnego została wprowadzona indywidualnie, wówczas należy samodzielnie dokonać zmiany stopy procentowej stawki na właściwą dla danego płatnika.

 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów