Składki ZUS przedsiębiorcy – rekordowa podwyżka!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ostatnie lata nie są łaskawe dla przedsiębiorców – pandemia oraz ciągle zmieniające się przepisy prawne są nie lada wyzwaniem. Niestety to nie koniec złych wiadomości. Zapowiada się, że w 2023 roku przedsiębiorcy zapłacą za składki ZUS znacznie więcej. ZUS przedsiębiorcy rekordowo wzrośnie! O ile? Poznaj szczegóły!

Składki społeczne znacznie wzrosną!

Pierwszym ciosem dla przedsiębiorców w tym roku była zmiana dotycząca składki zdrowotnej – nie jest już ona ryczałtowa, a zależna od dochodu i od formy opodatkowania. W konsekwencji wielu przedsiębiorców płaci o wiele większe zobowiązania względem ZUS-u. Teraz czas na kolejną podwyżkę, tym razem składek społecznych. Resort finansów prognozuje, że przeciętne wynagrodzenia na przyszły rok wyniesie 6839 zł. A właśnie od tej kwoty zależy wysokość składek społecznych dla prowadzących działalność, którzy nie mają prawa do żadnych ulg w ich opłacaniu (tzw. duży ZUS).

ZUS przedsiębiorcy 2023 – jakie są prognozy?

Obecnie składki ZUS przedsiębiorców są płacone od podstawy 3553,20 zł. Jeśli podstawa prognozowanych składek społecznych w 2023 roku wyniesie 4103,40 zł (podstawę do wyliczenia składek stanowi 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia), to będzie to oznaczać wzrost składek aż o 15,5%, co w skali roku daje 2250 zł. Przy takim założeniu kwoty składek ZUS w 2023 roku będą się kształtować na poziomie:

  • składka emerytalna 800, 98 zł;
  • składka rentowa 328,27 zł;
  • składka chorobowa 100,53 zł;
  • składka wypadkowa 68,53 zł;
  • składka na Fundusz Pracy 100,53 zł.

13 czerwca 2022 roku rząd przyjął założenia do budżetu na 2023 rok, co pozwala na oszacowanie wielkości składki ZUS przedsiębiorcy na 2023 rok. Niestety zapowiada się spora podwyżka opłat. Nie są to jeszcze ostateczne kwoty składek na 2023 rok. Niewykluczone, że wskaźnik prognozy minimalnego wynagrodzenia wzrośnie jeszcze bardziej, a co za tym idzie – przedsiębiorcy zapłacą jeszcze więcej, niż obecnie zakładamy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów