Okres wakacyjny wiąże się z falą upałów. O ile cieszyć to może urlopowiczów, o tyle dla tych pozostających w pracy, wysokie temperatury mogą być bardzo uciążliwe. Pracodawcy powinni pamiętać, co w takim czasie należy do ich obowiązków, a co zależy wyłącznie od ich dobrej woli. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów!
Obowiązki pracodawcy podczas upałów
Zatrudniając pracownika warto mieć na uwadze prawa jakie mu przysługują. Obowiązki pracodawcy podczas upałów określa art. 232 Kodeksu pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
W przypadku osób zatrudnionych na otwartej przestrzeni pracodawca jest zobowiązany dostarczyć napoje już przy temperaturach od 25° C. W przypadku stanowisk pracy wewnątrz budynku, obowiązki pracodawcy podczas upałów, dotyczące zapewnienia napojów zaczynają obowiązywać, gdy słupek rtęci przekroczy 28° C.
Do napojów można przede wszystkim zaliczyć wodę, nie ma obowiązku zapewniania różnego rodzaju soków czy napojów gazowanych. Co ważne, pracodawca nie może wypłacić swoim podwładnym ekwiwalentu w zamian za brak wody. Wiąże się to bowiem z przestrzeganiem przepisów BHP. W przypadku odmowy dostarczenia wody, przedsiębiorcy może grozić kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Jak ułatwić pracę
W pomieszczeniach biurowych bardzo często montowane są klimatyzatory, które utrzymują unormowaną temperaturę. Przyczynia się to do polepszenia wydajności pracowników, gdyż w wysokich temperaturach ciężko skupić się na pracy. Mimo, iż montaż klimatyzacji nie należy do obowiązków pracodawcy, to kiedy już znajduje się w pomieszczeniu – należy o nią zadbać. Obowiązki pracodawcy w tym wypadku czyszczenie i odgrzybianie. Trzeba również zwrócić uwagę na ustawienie klimatyzatora, by nie powodował przeciągów. Regulując temperaturę w pomieszczeniu należy ostrożnie podejść do jej obniżenia. Przy zbyt dużych różnicach temperatur pomiędzy pomieszczeniem a świeżym powietrzem, może dochodzić do zachorowań pracowników.
Pracodawcy mogą również zainwestować w tańsze rozwiązania, jak wiatraki czy wentylatory. W pomieszczeniach biurowych ochronę przed promieniami słonecznymi stanowią także rolety i żaluzje, dzięki którym światło słoneczne nie odbija się od monitorów. Biura nie nagrzewają się również tak szybko.
Skrócenie czasu pracy
W przypadku bardzo wysokich temperatur pracodawca może podjąć decyzję o skróceniu czasu pracy. Jednak jest to wyłącznie jego dobra wola i co za tym idzie – nie ma prawa w związku z tym do obniżenia wynagrodzenia pracownikom. Skrócenie czasu pracy nastąpiło bowiem z jego polecenia. Możliwe jest również ustanowienie przerw w pracy, np. w południe w przypadku osób wykonujących prace na otwartej przestrzeni.
Przepisy nie regulują kwestii, jaka maksymalna temperatura może być w pomieszczeniu. W przepisach znajduje się jednie odniesienie do pracowników młodocianych, w przypadku których temperatura nie może przekraczać 30 °C, a wilgotność względna powietrza 65%.
Obowiązki pracodawcy podczas upałów warto również rozpatrzyć w kontekście dbania o pracownice w ciąży, karmiące piersią czy też o osoby starsze, bowiem nadmierne upały mogą powodować omdlenia.
A może praca zdalna ?
Część pracowników zatrudniona jest na takich stanowiskach, że swoje obowiązki są w stanie wykonywać praktycznie z każdego miejsca, w którym znajduje się komputer z Internetem. Rozwiązaniem podczas upałów może być również praca zdalna. Jest to dobre rozwiązanie dla osób dość niezależnych oraz obowiązkowych, bowiem praca wykonywana w domu wymaga bardzo dużej samodyscypliny.
Obowiązki pracodawcy podczas upałów, pomimo tego, że są regulowane przez Kodeks pracy, zostawiają pracodawcy dużo swobody w działaniu, w związku z tym pracownicy muszą zdać się na wyobraźnię szefa.