Ustawa o podatku od towarów i usług precyzuje kiedy i na podstawie jakich dokumentów podatnik ma prawo odliczyć kwotę podatku VAT. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami, podstawowym dokumentem, uprawniającym do rozliczenia podatku VAT, jest faktura. czy możliwe jest odliczenie VAT ze specyfikacji? Sprawdź!
Definicja faktury
Pojęcie faktury zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 31 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem przez fakturę rozumie się “dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie”
W przypadku braku jakiegokolwiek z elementów, wymaganych przez przepisy w określonych sytuacjach, dokument nie zostanie uznany za fakturę, a co za tym idzie - odbiorca nie będzie mógł na jego podstawie odliczyć podatku.
Elementy faktury
Zgodnie z przepisami dokument ten powinien zawierać co najmniej:
datę wystawienia,
kolejny numer,
imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
numery NIP sprzedawcy i nabywcy,
datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym można podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży,
nazwę (rodzaj) sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
wartość netto towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż,
stawki podatku VAT,
sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
kwotę należności ogółem.
Nie zawsze jednak faktura musi zawierać wszystkie wymienione elementy. Ustawodawca określił bowiem kiedy i jakich danych dokument może nie zawierać, by mimo to zostać uznany za fakturę.
Odliczenie VAT ze specyfikacji
W obowiązkowych elementach, które powinna zawierać faktura, ustawodawca nie wymienił samego wyrazu ‘faktura’. W związku z tym dokument, niezatytułowany jako faktura, w rozumieniu prawa - również za fakturę może zostać uznany. Najważniejsze by zawierał wszystkie wymagane w danej sytuacji dane.
Reasumując, w myśl ustawy o VAT - dokument nazwany np. specyfikacją, który zawiera wszystkie obowiązkowe elementy faktury, może zostać uznany za fakturę, a podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na dokumencie.