0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Osoba współpracująca a ubezpieczenie chorobowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mąż podlega obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca w firmie. Kilka miesięcy temu zgłosiłam go także do ubezpieczenia chorobowego. Za sierpień składki ubezpieczeniowe opłaciłam jednak po terminie płatności. Czy na skutek tego mąż zostanie wyłączony z ubezpieczenia chorobowego?

Ksenia, Zgorzelec

 

Zapłata przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne (w tym dobrowolnej składki chorobowej) po terminie wiąże się z faktem, iż osoba współpracująca zostanie wyłączona przy prowadzeniu działalności gospodarczej z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności i podleganiu z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlega dobrowolnie, na swój wniosek, ubezpieczeniu chorobowemu. Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe osoby współpracującej z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ustaje m.in. od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. W takim przypadku ZUS automatycznie wyłączy osobę współpracującą z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1 sierpnia 2015.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może na wniosek przedsiębiorcy wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie, gdy tak się stanie, ubezpieczenie chorobowe będzie trwało nadal. W składanym do ZUS wniosku należy podać przyczyny nieopłacenia składki w terminie. Zgoda na jej opłacenie po terminie zależy od jednostronnej decyzji ZUS.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów