0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Osoba współpracująca - obowiązki przedsiębiorcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Moja żona prowadzi własną działalność gospodarczą i opłaca minimalne składki ZUS (duży ZUS). Pomaga mi stale przy prowadzeniu mojej działalności. Czy mam obowiązek odprowadzać za nią jako osobę współpracującą wszystkie składki ZUS?

Robert, Świnoujście

 

Jeżeli osoba współpracująca prowadzi własną działalność gospodarczą i z tytułu tej działalności opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, nie ma obowiązku opłacać składek ZUS na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z dwóch tytułów.

Za osobę współpracującą, która prowadzi jednocześnie własną działalność gospodarczą, z której opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, obowiązkowo należy opłacać składkę tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Zgłoszenia osoby współpracującej podlegającej jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu dokonuje się na deklaracji ZUS ZZA.

Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy można uwzględnić składki opłacone za osobę współpracującą, jednak proszę pamiętać, że odliczeniu od podatku przysługuje 7,75% podstawy wymiaru składki, a nie całość opłacanej składki zdrowotnej, czyli 9% podstawy wymiaru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów