0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

23 wyniki dla tematu: osoba-wspolpracujaca

Artykuły:

Składki ZUS osoby współpracującej a odliczenie od dochodu

Opłacone za przedsiębiorcę składki ZUS społeczne obniżają dochód a opłacone składki zdrowotne w określonej prawnie części obniżają podatek. A czy składki ZUS osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności pomniejszą podatek dochodowy? Sprawdź!

30 stycznia 2024

Zwolnienie chorobowe osoby współpracującej

Członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność należy zgłosić do ZUS jako osobę współpracującą. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak rozliczyć zwolnienie chorobowe osoby współpracującej i składki ZUS.

5 września 2023

Nieodpłatna umowa zlecenia - czy podlega oskładkowaniu w ZUS?

Nieodpłatna umowa zlecenia regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. Czy zleceniobiorca w takim przypadku podlega ubezpieczeniom w ZUS? Co w momencie, kiedy umowa ta podpisana jest z członkiem rodziny? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!

25 sierpnia 2023

Ubezpieczenie w KRUS osoby współpracującej

Ubezpieczenie społeczne rolników można uznać za korzystniejsze od powszechnego ubezpieczenia społecznego ze względu na niższe składki. Dowiedz się czy pomaganie w działalności małżonka wpłynie na ubezpieczenie w KRUS? Przeczytaj!

3 sierpnia 2023

Osoba współpracująca - kim jest i jak ją rozliczać?

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Korzystasz ze wsparcia rodziny? Czy wiesz, kim jest osoba współpracująca w świetle obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ją rozliczać!

24 marca 2023

Osoba współpracująca a składki ZUS – jak korzystniej zatrudnić małżonka?

Członkowie rodzin mogą pomagać w prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoba współpracująca może świadczyć pomoc w prowadzeniu działalności na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie. Która z tych form jest korzystniejsza dla przedsiębiorcy?

15 marca 2023

Zatrudnienie małżonka na podstawie umowy o pracę

Zatrudnienie małżonka na gruncie przepisów prawa różni się nieco od zatrudnienia zwykłego pracownika. Małżonek pozostający z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym jest traktowany przez ZUS jako osoba współpracująca. Dowiedz się więcej!

10 marca 2023

Ślub z pracownikiem na wychowawczym - formalności względem ZUS

Przedsiębiorca może zawrzeć związek małżeński z własnym pracownikiem, przy czym rodzi to określone konsekwencje. Czy ślub z pracownikiem na wychowawczym ma wpływ na dalsze korzystanie z tego urlopu? Jakich formalności dokonać? Sprawdź!

23 grudnia 2022

Podróż służbowa osoby współpracującej - jak rozliczyć?

Delegacja może odbyć każda osoba zatrudniona w firmie. Dotyczy to również przedsiębiorców i osób z nimi współpracujących. Czy podróż służbowa osoby współpracującej może być zaliczona do kosztów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

19 grudnia 2022

Małżonek jako pełnomocnik w działalności a składki ZUS

Przedsiębiorcy w prowadzeniu działalności może pomagać małżonek lub inni członkowie rodziny. Jednak małżonek jako pełnomocnik w działalności wiąże się z objęciem ubezpieczeniami ZUS. Przeczytaj jak rozliczać osobę współpracującą w firmie!

16 listopada 2022

Ślub z pracownikiem – ile wynoszą składki ZUS za osobę współpracującą?

Kwota składek ZUS dla osoby współpracującej zatrudnionej w ramach stosunku pracy nie jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia za pracę. W jaki sposób należy rozliczać składki ZUS za osobę współpracującą? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

17 października 2022

Czy jest możliwe zatrudnienie członka rodziny wspólnika w spółce?

Nie ma przepisów prawa, które zabraniałyby zatrudnić członka rodziny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na jakich zasadach powinno przebiegać zatrudnienie członka rodziny wspólnika w spółce!

31 maja 2022

Zatrudnienie żony w firmie – kim jest osoba współpracująca?

Czy możliwe jest zatrudnienie żony w firmie na podstawie umowy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kim jest osoba współpracująca!

24 grudnia 2021

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny - osoba współpracująca

Dowiedz się, jak powinna zostać zgłoszona do ZUS osoba współpracująca, jeżeli wcześniej zgłoszono ją do ZUS jako członka rodziny!

6 grudnia 2021

Rozdzielność majątkowa a osoba współpracująca w działalności gospodarczej

Z różnych powodów małżonkowie decydują się na rozdzielność majątkową. Jednak mimo to małżonek prowadzący działalność gospodarcza decyduje się na pomoc drugiego małżonka stanowić go osobą współpracującą. Jak rozdzielność majątkowa wpływa na rozliczenia?

16 czerwca 2021

Osoba współpracująca w działalności bez rejestracji

Za osobę współpracującą uważa się najbliższych członków rodziny, jeśli przebywają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym. A jak jest rozumiana osoba współpracująca w przypadku prowadzenia działalności nierejestrowanej? O tym w naszym artykule.

16 maja 2019

Kim jest osoba współpracująca w firmie i jak ją rozliczyć?

Prowadząc własną firmę przedsiębiorcy bardzo często korzystają z pomocy rodziny. Członek rodziny pomagający w firmie to osoba współpracująca, którą należy odpowiednio rozliczyć. Z jakimi konsekwencjami się to wiąże na gruncie ZUS i PIT? Dowiedz się!

10 stycznia 2018

Zatrudnianie rodziny a składki ZUS

Zatrudniasz lub zamierzasz zatrudnić w swojej firmie członka rodziny? Jest to bradzo powszechne zjawisko. Sprawdź, jak w takiej sytuacji należy rozliczać składki ZUS!

5 października 2016

Zatrudnienie małżonka w firmie a koszty

Przepisy nie zabraniają zatrudniania małżonków w firmie. Należy jednak w takiej sytuacji zwrócić uwagę na sposób rozliczania małżonka. Sprawdź, jakie konsekwencje na gruncie podatkowym generuje zatrudnienie małżonka w firmie! Odpowiedź w artykule!

4 października 2016

Firma rodzinna - przychody i koszty w rodzinnej firmie

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z podnoszeniem kosztów oraz osiąganiem przychodów. Firmy rodzinne jednak podlegają specyficznym rozliczeniom. Sprawdź, jak traktować przychody i koszty w rodzinnej firmie i jak je rozliczać!

11 lutego 2016

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów