Wiele platform internetowych pełni funkcję pośrednika w sprzedaży. Działają one jako miejsca, gdzie sprzedawcy oferują swoje towary, a kupujący mogą je przeglądać i kupować. Przykładami takich platform są Allegro, Amazon czy eBay. Czy płatności otrzymane przez pośrednika uprawniają do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej dla dostaw towarów w systemie wysyłkowym
Na mocy art. 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku prowadzenia ewidencji w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2024 roku, czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
Z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej zwolniona jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym, tzw. sprzedaż na odległość, o ile zostaną spełnione warunki określone w poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania należy bowiem dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Przy czym trzeba mieć na uwadze, że zwolnienie to może zostać zastosowane w przypadku sprzedaży towarów objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencji na kasie fiskalnej. Wykaz tych towarów zawiera art. 4 1 pk1 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Płatności otrzymane przez pośrednika a kasa fiskalna
W celu zastosowania zwolnienia z kasy fiskalnej w przypadku sprzedaży towarów przez internet muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
- towary zostały dostarczone w systemie wysyłkowym, czyli pocztą lub przesyłkami kurierskimi;
- dostawca towarów otrzymał zapłatę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem);
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Internetowe platformy handlowe, tzw. marketplaces (targi online) – umożliwiają wielu sprzedawcom wystawianie swoich produktów. Przedsiębiorcy korzystający z internetowych platform handlowych pełniących funkcję pośrednika w sprzedaży mogą mieć wątpliwości, czy sprzedaż internetowa w przypadku gdy platforma internetowa pełni funkcję pośrednika w sprzedaży, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Pierwszy warunek, jaki należy spełnić, to przekazanie towaru nabywcy w systemie wysyłkowym, a więc pocztą lub przesyłkami kurierskimi. Jeżeli zatem nabywca zdecyduje się odebrać towar osobiście, transakcja sprzedaży powinna zostać nabita na kasę fiskalną. Drugi warunek konieczny do spełnienia w celu zastosowania zwolnienia z kasy rejestrującej to otrzymanie przez przedsiębiorcę płatności za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem). Jeżeli sprzedaż towarów prowadzona jest za pośrednictwem platformy internetowej, to przedsiębiorca otrzymuje płatności na rachunek bankowy, lecz nie bezpośrednio od nabywców poszczególnych towarów, a od platformy internetowej pełniącej funkcję pośrednika w sprzedaży lub za pośrednictwem operatorów płatności.
Trzeci warunek, który budzi najwięcej wątpliwości przy sprzedaży za pośrednictwem platform internetowych, to to, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana zapłata i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Aby ten warunek był spełniony, przedsiębiorca musi we własnym zakresie prowadzić szczegółową ewidencję otrzymanych płatności. Do każdej płatności otrzymanej od pośrednika, czyli platformę internetową, przez którą prowadzona była sprzedaż, lub operatora płatności, muszą zostać przyporządkowane odpowiadające tej płatności zamówienia wraz z danymi nabywcy, w tym jego adresem. Odpowiednie zestawienie zamówień wraz z danymi nabywców przedsiębiorca powinien otrzymać od platformy pełniącej funkcję pośrednika w sprzedaży. W konsekwencji sprzedaż w systemie wysyłkowym prowadzona przez platformy internetowe pośredniczące w sprzedaży może być zwolniona z obowiązku ewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej, nie są jednak wystarczające realizacja dostawy w systemie wysyłkowym i otrzymanie płatności od pośrednika sprzedaży na rachunek bankowy. W celu zastosowania zwolnienia z kasy w tym przypadku przedsiębiorca musi we własnym zakresie prowadzić szczegółową ewidencję płatności, którym przyporządkowane zostaną poszczególne zamówienia wraz z danymi nabywców.
Przykład 1.
Pan Artur prowadzi sklep stacjonarny i internetowy (jednoosobowa działalność gospodarcza). Przedsiębiorca korzysta także z popularnej internetowej platformy handlowej, która pośredniczy w sprzedaży towarów. Sprzedane w ten sposób towary są wysyłane do klientów wyłącznie pocztą lub przesyłkami kurierskimi, a mężczyzna otrzymuje zapłatę za zrealizowane zamówienia oraz szczegółowe zestawienie tych zamówień od platformy internetowej pełniącej funkcję pośrednika w sprzedaży. Czy pan Artur może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania powyższych transakcji na kasie fiskalnej na podstawie art. 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących?
Tak, w przypadku gdy towary są wysyłane do klientów wyłącznie pocztą lub przesyłkami kurierskimi, a pan Artur otrzymuje od platformy internetowej pełniącej funkcję pośrednika w sprzedaży płatności za zrealizowane zamówienia oraz szczegółowe zestawienie tych zamówień, to może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej pod warunkiem, że na podstawie dokumentów otrzymanych od pośrednika w sprzedaży będzie prowadził szczegółową ewidencję, z której będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana zapłata i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Płatności otrzymane przez pośrednika – interpretacja indywidualna
W interpretacji indywidualnej (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.623.2021.1.KP) z 17 listopada 2021 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wnioskodawca jest spółką zarejestrowaną w Polsce w polskim KRS oraz jest polskim czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka zajmuje się sprzedażą wysyłkową odzieży roboczej, obuwia ochronnego oraz akcesoriów ochronnych. Spółka dokonuje sprzedaży swoich towarów na rzecz klientów będących konsumentami (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz klientów biznesowych (przedsiębiorców). Klienci spółki dokonują zamówień za pośrednictwem strony internetowej, telefonicznie, mailowo, listownie lub faksem.
W związku z dokonanym zamówieniem klient ma możliwość płatności m.in. w formie karty płatniczej poprzez podanie danych karty w trakcie dokonywania zamówienia. W ten sposób środki pieniężne znajdujące się na karcie płatniczej zostają przekazane przez bank na rachunek spółki. Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody istnieje możliwość zidentyfikowania transakcji i powiązania jej z konkretnym zamówieniem oraz klientem na podstawie przekazanych danych w przelewie bankowym. Przy tego rodzaju płatnościach spółka nie wykorzystuje terminalu płatniczego do realizacji tych płatności, płatności za pośrednictwem serwisów […] lub […]. Ta metoda płatności polega na przekierowaniu klienta w trakcie dokonywania zamówienia na stronę internetową operatora płatności. Następnie środki klienta zostają przekazane na konta operatora, a w kolejnym kroku na rachunek bankowy spółki. Spółka otrzymuje zestawienie danych, które zawierają następujące informacje: dane klienta, numer referencyjny płatności, kwota przelewu oraz data transakcji. Na podstawie tych danych spółka bez problemu jest w stanie zidentyfikować poszczególne płatności oraz klientów, którzy dokonali danej transakcji. Natomiast w przypadku metody płatności „za pobraniem” klient dokonuje zapłaty u kuriera lub innego przewoźnika w momencie dostawy towaru (płatność może być dokonana kartą płatniczą lub gotówką w zależności od podmiotu dostarczającego towar). Następnie pobrane kwoty są przekazywane przez kuriera/przewoźnika przelewem bankowym na rachunek bankowy spółki. Ponadto spółka otrzymuje powiadomienia o poszczególnych transakcjach w celu rozliczenia tych transakcji w księgowości. W przekazanym zestawieniu dane klienta można wyszukać po numerze zamówienia, co daje możliwość zidentyfikowania dokonanych płatności z indywidualnym zamówieniem klienta. Spółka w związku z przekazywanymi zestawieniami od pośredników (operatorów lub przewoźników) o dostarczonych zamówieniach prowadzi we własnym zakresie dodatkową ewidencję, która zawiera m.in. numer zamówienia, dane klienta oraz jego adres. Będzie ona przechowywana w wersji elektronicznej do momentu przedawnienia się zobowiązań podatkowych. W związku z prowadzoną działalnością istnieje możliwość dostarczenia zamówionego towaru w następujący sposób: doręczenie kurierem lub za pośrednictwem innego przewoźnika. Nie ma możliwości odbioru towaru osobiście. Dodatkowo przedmiotem sprzedaży spółki nie są towary wymienione w art. 4 ust. 1 pk1 1 rozporządzenia. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wnioskodawca będzie miał prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej dostawy towarów w systemie wysyłkowym w przedstawiony we wniosku sposób na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w myśl art. 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia.