Poradnik Przedsiębiorcy

Płynna rozmowa wpłynie na relacje z klientem?

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Anna Hankiewicz, Cal.pl

Telefoniczna obsługa klienta, zwłaszcza w takiej formie jak płynna rozmowa należy do jednych z najtrudniejszych, a jednocześnie najszybszych form komunikacji z klientem. Jej minusem jest brak bezpośredniego kontaktu z rozmówcą.

Warto prowadzić dialog zgodnie ze schematem, który pozwala na efektywne wykorzystanie innych atutów, takich jak: zapisany plan rozmowy czy szybki dostęp do niezbędnych informacji, na które możemy spojrzeć w każdej chwili. Spisanie najważniejszych punktów, które powinny zostać zawarte w rozmowie sprawi, że nie zapomnimy o najważniejszych aspektach kulturalnej i skutecznej sprzedaży telefonicznej czy obsługi klienta – mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl.

Płynna rozmowa - czy ma Pan chwilę?

Po pierwsze upewnij się czy rozmówca w danej chwili może wysłuchać Twojej oferty. Bardzo często klienci odbierają nasze telefony pomimo, że nie mają wystarczającej ilości czasu. W takim momencie próba sprzedaży nie zakończy się jej finalizacją. W związku z tym, prowadząc sklep internetowy, musimy pamiętać, że nasza sprzedaż opiera się na różnych procesach, w tym jako jednym z najważniejszych jest utrzymywanie dobrych, biznesowych relacji.

Kiedy masz do czynienia z klientami biznesowymi, postaraj się sprawdzić dokładnie informacje o firmie i osobie do której dzwonisz. Wyszukaj ich najnowsze i największe osiągnięcia i wyraź swoją aprobatę.

Płynna rozmowa - szybkie pytanie, szybka odpowiedź

Po przedstawieniu propozycji warto podjąć próbę zamknięcia sprzedaży. Z badań firmy Cal.pl wynika, że jednym z kilku narzędzi jest tzw. metoda wielokrotnego tak, czyli zadawanie szybkich pytań zamkniętych. Jeżeli nasza propozycja współpracy zainteresowała rozmówcę, ta praktyka pozwoli na domknięcie sprzedaży bądź umówienie spotkania.

Kiedy zastosujemy powyższe porady, obsługa klienta oraz telefoniczna sprzedaż naszych produktów stanie się dużo prostsza i bardziej efektywna. Pracownik call center nie będzie postrzegany jako intruz, który swoim telefonem zakłóca spokój rozmówcy, lecz jako sympatyczna i kompetentna osoba, która stara się pomóc. Uporządkowanie tego procesu to przede wszystkim gwarancja naszego komfortu podczas konwersacji.