0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek za psa – kto jest zobowiązany do jego zapłaty?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W Polsce od 30 lat obowiązuje podatek od posiadania psa, który stanowi dla gminy dochód. Podatek za psa ustalany jest przez gminę indywidualnie, w związku z czym jego wartość może się różnić, a w niektórych przypadkach może nawet nie być jej wcale – z uwagi na fakt, że gmina może zrezygnować z jego pobierania.

Podatek za psa – kiedy jest obowiązkowy? 

Podatek za psa obejmuje każdą osobę, która decyduje się na posiadanie tego zwierzęcia. W wielu gminach w Polsce tego typu opłata nie jest obowiązkowa, natomiast jeżeli w danym miejscu obowiązuje podatek od psa, wówczas właściciel czworonoga powinien dokonać rejestracji psa w urzędzie gminy. Rejestracja taka jest bezpłatna, a wysokość podatku do zapłaty ogólnodostępna – można ją znaleźć w urzędzie bądź na stronie internetowej.

Istnieją jednak wyjątki, kiedy podatek za psa nie jest pobierany od właścicieli. Opłata taka nie dotyczy m.in. pracowników placówek dyplomatycznych i konsulatów, osób niepełnosprawnych i ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób powyżej 65. roku życia z tytułu posiadania jednego psa.

Jaki jest termin zapłaty podatku od psa?

Właściciele psów zobowiązani są do zapłaty podatku do 30 kwietnia każdego roku. Termin ten zależny jest od daty zakupu bądź narodzin psa, zatem jeżeli np. pies został zakupiony w połowie roku, wówczas właściciel powinien dokonać zapłaty podatku w wysokości połowy stawki rocznej. Natomiast jeżeli pies urodził się w pierwszej połowie roku, wtedy należy zapłacić pełną wartość podatku.

Ile wyniesie podatek za psa w 2021 roku?

Aktualnie górny limit podatku za posiadanie psa wynosi 125,40 zł w skali rocznej, natomiast od 2021 roku wartość podatku wzrośnie do kwoty 130,30 zł.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów