0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zawieszenie działalności a prowadzenie KPiR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem czynnym podatnikiem VAT, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (KPiR) i nie zatrudniam pracowników. Ze względu na zły stan zdrowia planuję zawieszenie działalności na cały rok. Czy w okresie zawieszenia działalności muszę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Remigiusz, Wołów

 

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę, ma możliwość zawieszenia działalności. Aby zawiesić działalność, należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy (można to zrobić również elektronicznie). Okres zawieszenia musi trwać minimum 30 dni i w tym czasie nie ma obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Należy jednak pamiętać, że zawieszenie działalności nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać czynności związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, jednak może wykonywać szereg innych czynności, które mogą wymagać zewidencjonowania w KPiR

Do takich czynności należy m.in.:

  • zbywanie środków trwałych lub wyposażenia,

  • ponoszenie wydatków stałych, mających na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródeł przychodów (np. abonament na za telefon firmowy, wynajem biura/magazynu, opłaty z tytułu zawartych umów leasingowych).

Ewidencji w KPiR podlegają również przychody z tytułu odsetek z firmowego konta bankowego, lokat firmowych itp.

Reasumując, zawieszenie działalności na rok nie zwalnia Pana z obowiązku prowadzenia KPiR i dokonywania stosownych zapisów w przypadku wystąpienia powyższych zdarzeń gospodarczych.

Proszę również pamiętać, że przychody i koszty z okresu zawieszenia należy rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym jeżeli nie wznowi Pan działalności przed końcem roku. Ewentualny podatek dochodowy z okresu zawieszenia wyniknie właśnie z tego zeznania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów