0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu 2022 r. – wzrost mniejszy niż inflacja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przeciętne wynagrodzenie publikowane jest przez GUS co miesiąc. Jest to ważna informacja, ponieważ pokazuje wzrost lub spadek płac w Polsce w porównaniu do roku poprzedniego. Najnowsze dane niestety nie są optymistyczne.

Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu 2022 r.

Główny Urząd Statystyczny właśnie podał dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 roku. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 13% w stosunku do roku ubiegłego i wyniosło 6554,87 zł. Z kolei zatrudnienie wzrosło tylko o 2,2%.

Wzrost wynagrodzenia wolniejszy niż inflacja

Mimo dość dużej dynamiki wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce niestety jest ona mniejsza niż wzrost inflacji. Przypomnijmy, że oficjalny wskaźnik inflacji odnotowany w czerwcu to aż 15,5%, czyli różnica wynosi 2,5%. Jak wskazują ekonomiści, takie wyniki sygnalizują, że nie rozpędza się tzw. spirala płacowo-cenowa. Oznacza to, że potrzeby płacowe nie są zaspokajane w całości.

Już drugi miesiąc z rzędu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie wolniej niż inflacja. Warto obserwować tę dynamikę w kolejnych miesiącach. Według zapowiedzi ekspertów wzrost nadal będzie spadać, ale utrzyma swój dwucyfrowy wynik.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów