Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż w sieci - jakie szykują się zmiany?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany mające na celu narzucenie na operatorów platform cyfrowych obowiązku raportowania o przedsiębiorcach, którzy prowadzą sprzedaż w sieci. Uszczelnienie to ma pomóc w wykryciu sprzedawców, którzy nie płacą podatków w należnej wysokości w związku z dokonaną sprzedażą. Wyjaśniamy, na czym ma polegać raportowanie!

Sprzedaż w sieci - kto będzie brany pod lupę?

Obecnie udzielanie informacji przez operatorów platform cyfrowych w zakresie danego sprzedawcy następuje na wniosek organów skarbowych, a sam proces nie jest do końca zautomatyzowany. 

Zmiany w zakresie raportowania mają nadejść w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy DAC7. Mają one zmniejszyć czasochłonność i złożoność przekazywania informacji pomiędzy operatorami, a organami skarbowymi. Raportowaniu przez platformy cyfrowe będzie podlegała sprzedaż w sieci obejmująca co najmniej 30 transakcji w danym roku lub, gdy wartość takiej sprzedaży przekracza 2 000 euro w odniesieniu do jednego sprzedawcy.

Limit 2 000 euro dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów. Zgodnie z zapowiedziami nie będzie nim objęte świadczenie usług.

Raportowanie przez platformy cyfrowe 

Wstępne zmiany zakładają, że raportowaniu nie będą podlegać sklepy internetowe. Raportowanie ma odbywać się jedynie w przypadku, gdy operator platformy cyfrowej posiada pełną wiedzę w zakresie wartości i ilości transakcji przeprowadzonej przez sprzedawcę. Warto również dodać, że docelowo obowiązek nie ominie platform posiadających siedziby poza UE, co ma na celu wzmocnienie przepływu informacji w obiegu międzynarodowym. 

W praktyce operatorzy platform cyfrowych będą zobowiązani do zbierania wymaganych informacji, które należy przekazać do KAS w przypadku przekroczenia limitów wpływających na obowiązek raportowania już na etapie rejestracji sprzedawcy na platformie.

Incydentalna sprzedaż w sieci

Ustawa przewiduje stosowanie limitów, dzięki, którym jasno zostaną wyodrębnione jednostki, które podlegać będą raportowaniu, zatem raportowaniem nie będzie objęta incydentalna sprzedaż prywatnych rzeczy o małej wartości w sieci. Warto również dodać, że zmiany nie wpłyną zbieranie danych o kupujących na wspomnianych platformach.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów