0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Turystyczny bon dla płacących podatki - postulat Rzecznika MŚP

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, skierował pismo do wicepremier Jadwigi Emilewicz, w którym zaproponował zmniejszenie wartości pojedynczego bonu. Ponadto postuluje, aby wypłacać turystyczny bon dla płacących podatki. Czy pracując na umowę zlecenie, prowadząc działalność albo będąc emerytem dostaniesz wakacyjny bon? Przeczytaj i sprawdź! 

Turystyczny bon dla płacących podatki

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców negatywnie ocenił pomysł, aby ze wsparcia z wakacyjnego bony, byli wykluczeni samozatrudnieni przedsiębiorcy. W jego ocenie, wakacyjny bon dla płacących podatki powinien przysługiwać nie tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i zarabiających mniej niż 5 200 brutto. Jak można przeczytać na stronie Rzecznika MŚP:
“Bon turystyczny ma w założeniu pomóc branży wyjść głębokiego dołka, w który wpadła w obliczu pandemii (...) bon powinien otrzymać każdy kto płaci podatki, a nie tylko ograniczona grupa osób. Będzie to lepsze rozwiązanie, nawet jeśli ta kwota zostanie zmniejszona. W interesie firm turystycznych jest, aby jak najwięcej osób skorzystało z bonu, ponieważ każdy z korzystających dodatkowo zostawi w branży własne środki.”

A co dla pozostałych podatników?

Jeśli do skutku dojdzie obiecany przez rząd bon 1000 plus, otrzymają je osoby zatrudnione na umowę o pracę i zarabiające poniżej 5200 zł brutto miesięcznie. Wobec tego stanowiska, ze wsparcia są wykluczeni przedsiębiorcy, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie czy dzieło) i emeryci. Założenie prezentowane przez Rzecznika MŚP jest takie, aby przysługiwał turystyczny bon dla płacących podatki, zatem również osobom aktualnie wykluczonym. Ponadto uważa, że świadczenie to nie powinno być uzależnione od wysokości dochodu.

Obniżenie kwoty za wakacyjny bon dla płacących podatki 

Jak tłumaczy Rzecznik MŚP, nie postuluje za zwiększeniem nakładów na program ale zaproponował proporcjonalne zmniejszenie wartości pojedynczego bonu, uzasadniając, że zwiększenie grupy beneficjentów spowoduje większe zainteresowanie ofertą turystyczną, za którą turyści zapłacą częściowo bonem, a częściowo z własnej kieszeni. Powszechność bonu, nawet przy zmniejszeniu wartości pojedynczego świadczenia lepiej przysłuży się branży turystycznej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów