0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umiejętności interpersonalne i inne ważne kompetencje miękkie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przez długi czas panowało przekonanie, że w naszej codziennej pracy najważniejsze są kompetencje twarde, czyli konkretne, mierzalne umiejętności. Jednak czasy się zmieniają i aktualnie coraz bardziej stawia się na kompetencje miękkie, takie jak na przykład umiejętności interpersonalne czy kreatywność. Szacuje się nawet, że w ciągu następnych dziesięciu lat już ponad połowa zawodów będzie opierało się na umiejętnościach miękkich i to one będą pełniły kluczową rolę. Dlaczego tak się dzieje? Jakie kompetencje miękkie są ważne w pracy? 

Dlaczego kompetencje miękkie są coraz ważniejsze? 

Skąd ta zmiana? Dlaczego kompetencje miękkie, które jeszcze jakiś czas temu raczej były traktowane jako utarte frazesy wpisywane w CV, dzisiaj są tak ważne? Pracodawcy są coraz bardziej świadomi ich roli, wiedzą, jak bardzo mogą one pomagać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzisiaj wiemy już, że umiejętności interpersonalne są istotne nie tylko w przypadku stałej pracy z klientem, a zarządzanie czasem nie polega tylko na wypisaniu zadań na kartce. 

Kompetencji miękkich nie da się zmierzyć. O ile możesz ocenić swoją znajomość na przykład programu graficznego, o tyle trudno powiedzieć, czy twoje umiejętności interpersonalne są rozwinięte na 60 czy 95%. Większość z nich to po prostu cechy charakteru, które nie są nabyte, ale znacznie pomagają w pracy i kontaktach z innymi. Chociaż kompetencje miękkie można również wyćwiczyć.

I choć wydawać by się mogło, że najważniejsze są te konkretne umiejętności – nawet jeśli doskonale je opanowałeś, ale na przykład nie jesteś elastyczny, może się zdarzyć, że właśnie z tego powodu nie otrzymasz zatrudnienia.

Pracodawcy wiedzą, jak ważna jest siła zespołu, jak istotne są wspólne wartości i kultura organizacji. Dlatego też dopasowują pracowników nie tylko pod względem twardych umiejętności, lecz także – a coraz częściej przede wszystkim – miękkich oraz osobowości.

Ważne kompetencje miękkie

Wspominaliśmy już w niniejszym artykule umiejętności interpersonalne czy dobre zarządzanie czasem, jednak nie są to oczywiście wszystkie kompetencje miękkie, które liczą się obecnie dla pracodawców. Co może być dla nich istotne? 

Umiejętności interpersonalne 

Zacznijmy od tego, o czym już mówiliśmy. Czym właściwie są umiejętności interpersonalne? Jest to sprawność w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Szczególnie w pracy z klientem okazać się to może niezwykle ważne. Niektórym osobom niezwykle trudno zacząć swobodną rozmowę z kimś nieznanym, a spotkania biznesowe są już ogromnym stresem. Dlatego też dla pracodawcy jest bardzo ważne, aby pracownik wykazywał się w tym pewnego rodzaju lekkością. Takie umiejętności interpersonalne można zauważyć już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie sprawiają nam one kłopotu, nie oznacza to automatycznie, że np. jesteśmy śmiali. Nawet z pozoru bardzo nieśmiałe osoby mogą sobie świetnie radzić. Nie chodzi tutaj bowiem tylko o samą rozmowę, lecz także umiejętność podtrzymania relacji.

Dobre zarządzanie czasem

O tej umiejętności także wspominaliśmy powyżej i jak już mówiliśmy – nie polega tylko na zapisaniu zadań na kartce. Osoba, która dobrze zarządza sobą w czasie, nie ma problemów z terminowością, potrafi oszacować, ile zajmie jej wykonanie danego zadania, wie, jak podzielić je w czasie, ile obowiązków może wykonać w ciągu dnia, a dzięki temu znajduje też czas na przerwę i oddech, by nabrać energii. Nie odwleka rzeczy w czasie i nie przedłuża niepotrzebnie ich wykonywania. Dobrze zorganizowany pracownik jest także odporniejszy na stres spowodowany nakładającymi się terminami czy zbyt dużą liczbą obowiązków jednocześnie. 

Kreatywność

Ta cecha wymagana jest w coraz większej liczbie zawodów. Pracodawcy chcą, aby ich pracownicy byli jak najbardziej kreatywni, bez problemu znajdowali rozwiązania problemów, szybko wpadali na ciekawe pomysły, które usprawnią ich pracę czy kontakty z klientami.  

Umiejętne poszukiwanie informacji

W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani informacjami z każdej strony – szczególnie w internecie jest ich mnóstwo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego pożądaną umiejętnością jest także umiejętne poszukiwanie informacji. Cenieni są pracownicy, którzy wiedzą, jakie źródła są wiarygodne i jak sprawdzić, czy nie trafiliśmy na tzw. fake newsa. 

Komunikatywność 

Komunikatywność to cecha, którą większość z nas wpisuje do swojego CV. Czy jednak zawsze wiemy, co dokładnie oznacza? Często rozumiemy ją jako dobre kontakty z innymi osobami. Komunikatywność polega przede wszystkim na jasnym przekazywaniu komunikatów, tak aby każdy mógł je zrozumieć oraz dopasowaniu ich do odbiorców. 

Ciągłe szkolenie swoich umiejętności

Nie tylko pracownicy chcą się się rozwijać, także pracodawcy chcą, aby ich pracownicy się rozwijali. Dlatego też coraz ważniejsze jest dla nich posiadanie w zespole osób, które chcą się uczyć, poszerzają swoją wiedzę, szkolą umiejętności. Nie chodzi tutaj nawet o uczestniczenie w kursach, ale na przykład czytanie literatury branżowej czy też zapoznawanie się z aktualnościami z dziedziny. 

Otwartość

Otwartość na drugiego człowieka – dawanie mu poczucia, że się go słucha, wykazanie się zrozumieniem i empatią, poszanowanie praw i zdania innych osób, to wszystko sprawia, że osoby, z którymi współpracujemy, czują się swobodniej w naszym towarzystwie. Otwartość jest ważna nie tylko w pracy z klientem, lecz także w kontaktach w zespole. 

Kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, otwartość, umiejętności interpersonalne czy komunikatywność są coraz ważniejsze dla pracodawców. Dlatego też warto mieć tego świadomość, pracować nad nimi i koniecznie zawrzeć je w naszym CV!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów