Dotarcie do etapu postępowania egzekucyjnego oznacza, że dłużnik dobrowolnie nie spłacił długu, co wiąże się z jego przymusowym egzekwowaniem. Po całej drodze złożonej windykacji, przejściu kolejnych jej etapów i złożeniu szeregu pism upominawczych i sądowych, wierzycielom pozostaje już tylko jedna rzecz - wniosek o wszczęcie egzekucji długu - resztę pozostawiają komornikowi.
Pobierz darmowy wzór - wniosek o wszczęcie egzekucji długu w formacie pdf i docx!
Klauzula wykonalności - podstawa do wszczęcia egzekucji długu
Niech nie zwiedzie to wierzycieli - wyrok sądu nie wystarcza, aby rozpocząć egzekucję. W celu skutecznego wszczęcia egzekucji długu konieczne jest uzyskanie klauzuli wykonalności. To ona stwierdza, że tytuł egzekucyjny spełnia wszelkie wymogi prawne i nadaje się do wykonania.
Dopiero po uzyskaniu klauzuli wykonalności wierzyciel może zwrócić się do komornika, składając wniosek o wszczęcie egzekucji długu. W ściśle określonych sytuacjach egzekucja może zostać rozpoczęta na żądanie sądu lub innego uprawnionego organu. We wniosku wierzyciel wskazuje szczegółowy zakres oraz rodzaj egzekucji, którą ma przeprowadzić komornik, dopuszczalne (a nawet wskazane) jest podanie kilku rodzajów egzekucji.
Uwaga! Komornik sądowy jest funkcjonariuszem działającym przy sądzie rejonowym. Obszar jego działania to tzw. rewir komorniczy. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika z całego kraju (wyjątek stanowi egzekucja z nieruchomości - konieczny jest wybór komornika z obszaru, na którym położona jest nieruchomość), ale wtedy zostanie obciążony dodatkowymi kosztami jak:
Obowiązek pokrycia kosztów powstaje nawet wtedy, gdy wcześniej wierzyciel był zwolniony z opłat sądowych. |
Rodzaje egzekucji długu
Wierzyciel ma do wyboru egzekucję z:
-
rachunku bankowego,
-
wynagrodzenia,
-
ruchomości,
-
wierzytelności,
-
nieruchomości,
-
innych praw majątkowych (np. aukcji, udziałów).
Co ważne, komornik ma obowiązek bezwzględnie stosować rodzaje egzekucji wymienione przez wierzyciela. Trzeba jednak podkreślić, że adnotacja o “egzekucji z całego majątku” lub “ze wszystkiego, co posiada dłużnik” nie będzie skuteczna - koniecznie jest dokładne wskazanie rodzaju egzekucji, która ma zostać przeprowadzona.
Przedmioty wyłączone spod egzekucji długu
Mimo art. 803 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiącego, że tytuł wykonawczy jest podstawą do prowadzenia egzekucji ze wszystkich części majątku dłużnika, ze względów humanitarnych oraz społecznych ustawodawca wymienia przedmioty, które w żadnym wypadku nie mogą podlegać egzekucji.
I tak, na mocy art. 829 kpc nie podlegają egzekucji:
|
Uwaga! Jeżeli wierzyciel nie dysponuje wiedzą o majątku dłużnika (danych konta, czy jakichkolwiek składnikach majątku, które posiada lub nie posiada), ma prawo zlecić komornikowi poszukiwania celem jego ustalenia. We wniosku o wszczęcie egzekucji długu konieczne jest więc zawarcie takiej adnotacji ze szczegółowym wykazem działań, które powinien podjąć komornik w poszukiwaniu majątku dłużnika oraz ustalenie kosztów poszukiwania wraz z formą ich uiszczenia. |
Wniosek o wszczęcie egzekucji długu
We wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej powinno znaleźć się:
-
oznaczenie komornika. Jeżeli wierzyciel decyduje się na komornika spoza rewiru, wówczas we wniosku koniecznie powinien oświadczyć, że korzysta z prawa wyboru komornika (powołując się na art. 8 ust. 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji),
-
oznaczenie stron - czyli dokładne dane wierzyciela i dłużnika,
-
wskazanie tytułu egzekucyjnego - informacja, że jest się w jego posiadaniu ze wskazaniem tytułu,
-
szczegóły dotyczące egzekwowanego świadczenia wraz z kosztami. Podanie dokładnej wysokości długu, która wynika z tytułu wykonawczego. Nie można wskazać dowolnej kwoty. Dodatkowo powinno się określić wysokość kosztów, które są wynikiem dochodzenia roszczeń (np. koszty sądowe) oraz czy dłużnik ma pokryć koszty komornicze,
-
rodzaj egzekucji, zakres jej przeprowadzenia,
-
podpis,
-
załączniki - przede wszystkim trzeba dołączyć tytuł wykonawczy.
Wniosek o wszczęcie egzekucji można złożyć osobiście w kancelarii komorniczej lub wysłać listem poleconym. Przy czym wskazane jest zachowanie dowodu nadania listu. Jeżeli wniosek zawiera błędy lub braki formalne, wówczas wnioskodawca jest wzywany przez komornika do ich poprawienia lub uzupełnienia. Bez poprawnie wypełnionego wniosku nie zostanie wszczęta egzekucja komornicza.