0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wniosek o urlop ojcowski - darmowy wzór z szerokim omówieniem

Wielkość tekstu:

Pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego tylko wówczas, gdy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Należy go liczyć jako 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wymiar urlopu zawsze wynosi 14 dni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Pobierz za darmo wniosek o urlop ojcowski i sprawdź jak go wypełnić.

Pobierz darmowy wniosek o urlop ojcowski w formacie PDF i DOCX!

Do pobrania:

Wniosek o urlop ojcowski .pdf
Wniosek o urlop ojcowski.docx

Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Urlop ojcowski według Kodeksu pracy przysługuje w związku z narodzeniem lub przysposobieniem dziecka, jeśli:

  • dziecko nie ukończyło 12 miesiąca życia,
  • nie upłynęło 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie minął czas ukończenia przez dziecko 7 roku życia. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop ojcowski przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 10 lat.

Od 26 kwietnia 2023 roku ojciec dziecka może wykorzystać urlop ojcowski do dnia ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Co ważne urlop ojcowski może być udzielony równolegle z urlopem macierzyńskim. Jednak takiego świadczenia ojciec dziecka nie może zrzec się względem matki. W przypadku niewykorzystania urlopu prawo do płatnego, dwutygodniowego zwolnienia przepada.

Urlop ojcowski może zostać wykorzystany jednorazowo w wymiarze 14 dni, chyba że na wniosek pracownika zostanie skrócony. W takim przypadku nie można przenieść na inny termin niewykorzystanych dni urlopu. Pracownik może jednak też wykorzystać urlop w dwóch częściach po 7 dni.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Możliwość skorzystania ze świadczenia powstaje w momencie urodzenia dziecka lub uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie. Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu, jak i adopcyjnemu.

Przepis uprawniający do urlopu ojcowskiego nie obliguje do pozostawania ojca w stosunku pracy w dniu narodzin dziecka. W związku z tym jeżeli rodzic rozpoczął pracę dopiero po narodzinach dziecka, a dziecko nie ukończyło 12 miesięcy lub nie minęło 12 miesięcy od momentu uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu, ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski nie może przysługiwać osobie, która w świetle prawa nie wychowuje dziecka. W takim przypadku pracodawca, o ile jest w stanie to stwierdzić, ma prawo odrzucić wniosek o urlop ojcowski podwładnego. Ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej, który nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem, nie jest uprawniony do skorzystania ze świadczenia.

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać rodzic, który nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego. Świadczenie przysługuje również rozwiedzionemu ojcu.

Wniosek o urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest przyznawany tylko na wniosek pracownika. Reguluje to art. 1823 § 2. Kp.

§ 2. Urlopu ojcowskiego udzielany jest na wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, składany przez pracownika-ojca, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Wniosek o urlop ojcowski w postaci pisemnej lub elektronicznej należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego. Jeśli pracownik uchybi wskazanemu terminowi, pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na urlop w oznaczonym przez pracownika okresie. Możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego w terminie określonym we wniosku zależy od udzielonej zgody pracodawcy.

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi przyznania urlopu, o ile wniosek spełni wymogi formalne.

We wniosku trzeba podać:

  • okres, w którym zostanie wykorzystany urlop ojcowski (konkretna data),
  • dane dziecka (imię i nazwisko oraz data urodzenia).

Do wniosku należy dołączyć odpis skróconego aktu urodzenia dziecka oraz  oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Oświadczenie to można włączyć w treść wniosku.

Nie ma odgórnie obowiązującego wzoru wniosku o urlop ojcowski. Poniżej został zamieszczony przykładowy wzór takiego pisma.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów