24 listopada 2014 roku Prezydent podpisał ustawę o ułatwieniu działalności gospodarczej, zwaną dalej jako IV ustawa deregulacyjna, która w sposób znaczący wprowadza zmiany w wybranych przepisach ustaw o PIT, VAT, podatku akcyzowym oraz w przepisach Kodeksu pracy. Zmiany te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Objęły m.in. sposób rozliczania zaliczki na kasie fiskalnej. W odniesieniu do niej całkowitą nowością jest możliwość złożenia w urzędzie skarbowym pisma: zawiadomienie o dacie powstania przychodu. Jak sporządzić pismo i jakie skutki wywoła jego złożenie? Opisujemy w artykule poniżej.
Zaliczka - rozliczenie w 2014 roku
Do tej pory zapewne wielu przedsiębiorców spotkało się z problemem rozliczenia otrzymanej zaliczki na poczet przyszłej usługi lub dostawy. Wynika to z faktu, że sposób jej opodatkowania jest rozbieżny względem podatku dochodowego i podatku VAT. Co do zasady w przypadku podatku dochodowego data powstania przychodu to moment wykonania świadczenia, a więc jego opodatkowanie może nastąpić dopiero po wystawieniu faktury końcowej.
Zaliczka podlega jedynie opodatkowaniu na gruncie VAT - otrzymaną kwotę należy wykazać bezpośrednio w rejestrze sprzedaży VAT w dacie jej otrzymania. Przychód natomiast w KPiR księgowany jest dopiero po wykonaniu usługi lub dostawy.
Zasady te dotyczą nie tylko przedsiębiorców wystawiających faktury i dokonujących sprzedaży na rzecz firm, ale również tych, którzy dokumentują sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.
Zaliczka opodatkowana PIT od 2015 roku
W skutek wprowadzenia ustawy o ułatwieniu działalności gospodarczej nowelizacji uległa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do art. 14 ustawy o PIT wprowadzone zostały 3 dodatkowe ustępy (1j-1l) odnoszące się do ewidencji zaliczki na kasie fiskalnej, które dają możliwość zmiany daty powstania przychodu przy otrzymanej przedpłacie.
Oznacza to, że przedsiębiorca korzystający z kasy fiskalnej może zdecydować, czy otrzymując zaliczkę wykazuje ją jedynie w rejestrze sprzedaży VAT i wówczas prowadzi w firmie dodatkową wewnętrzną ewidencję zaliczek, która pozwoli poprawnie wydzielić z miesięcznego raportu te wartości, aby opodatkować je jedynie podatkiem VAT, czy też zgłasza w urzędzie chęć opodatkowywania zaliczek w dacie ich otrzymania również dla celów PIT (uwalnia się od konieczności prowadzenia dodatkowych ewidencji, a na koniec miesiąca księguje przychód zgodnie z raportem z kasy fiskalnej).
Przykład 1.
Przedsiębiorca ewidencjonujący sprzedaż na kasie fiskalnej otrzyma od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zaliczkę w maju na poczet czerwcowej dostawy. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zgłosi taką chęć w urzędzie skarbowym może zaksięgować ją w maju do KPiR.
Zawiadomienie o dacie powstania przychodu
Podatnicy korzystający z kasy fiskalnej, aby móc opodatkowywać zaliczki od 2015 roku na gruncie PIT w dacie ich otrzymania, do 20 stycznia roku podatkowego mają obowiązek zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Wybór ten dotyczy również następnych lat. Przedsiębiorcy, którzy w trakcie roku rozpoczną ewidencjonowanie przychodu za pomocą kasy fiskalnej na wybór mają czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia używania kasy. Zawiadomienie o dacie powstania przychodu dotyczy także wszystkich wspólników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki będącej osobą fizyczną.
Rezygnacja z opodatkowywania zaliczki jako przychodu w dacie jej otrzymania, może nastąpić w drodze zawiadomienia o tym właściwego naczelnika US do 20 stycznia każdego roku podatkowego. Wówczas będą obowiązywały dotychczasowe zasady jej rozliczania, tj. jedynie w rejestrze sprzedaży VAT.