0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

WordPress – czego spodziewać się po wersji 6.0?

  • wordpress

Wielkość tekstu:

WordPress to jeden z największych i zarazem najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS), wykorzystywany najczęściej do tworzenia stron internetowych. Jest darmowy i intuicyjny w obsłudze nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z językami programowania i tworzeniem stron www.

W tym roku WordPress otrzymał aktualizację do wersji 6.0. W wersji beta pojawił się 12 kwietnia tego roku, a już 24 maja stał się ogólnodostępny. Czy nowa aktualizacja WordPressa okaże się przełomowa dla wielu użytkowników? Twórcy aktualizacji w oficjalnym komunikacie poinformowali, że do WordPressa 6.0 wprowadzono ponad 500 ulepszeń i 400 poprawek. Sprawdźmy, na jakie zmiany możemy liczyć. 

WordPress w wersji 6.0 – zmiany związane z motywami i stylami

Interesujące dla wielu użytkowników będą ustawienia dotyczące motywów i zmiany ich stylów. Od teraz kilka kliknięć wystarczy, by zmienić wygląd naszej strony. Trzeba tylko stworzyć nowy styl i sprawdzić go na różnych motywach – bez konieczności wprowadzania zmian dla każdego z nich oddzielnie. Mamy wpływ na takie elementy jak: grubość czcionki, kolorystyka (zmiana domyślnej palety kolorów) czy układ, czyli tzw. layout. 

Twórcy aktualizacji ułatwili użytkownikom także przenoszenie WordPressa np. na inny serwer. Załóżmy, że chcemy stworzyć nową stronę internetową opartą na tym samym motywie i ustawieniach co nasza istniejąca już strona. WordPress 6.0 oferuje funkcję eksportu motywu ze wszystkimi zmianami w szablonach oraz stylami do oddzielnego pliku. Zamiast tworzyć nową stronę od początku, wystarczy tylko zainstalować wyeksportowany plik tam, gdzie chcemy.

Edycja tekstu i nowe bloki w WordPressie 6.0

Wiele zmian wpłynęło na edycję tekstu w blokach. Dotyczy to zarówno tworzenia nowych wpisów, jak i edytowania istniejących już stron. Od teraz możemy zaznaczać wybrany przez nas tekst w wielu blokach, a następnie edytować je jednocześnie. Jeśli zaś chcemy szybko dodać odnośnik do istniejącego wpisu lub strony – wystarczy nacisnąć na klawiaturze „[[”, a pojawi się lista dostępnych odnośników. Istnieje także opcja przekształcania bloków np. z akapitu na blok kodu przy zachowaniu zastosowanych stylów dla tego bloku.

WordPress w wersji 6.0 to również nowe dostępne bloki. Możemy skorzystać m.in. z bloku „autor” oraz „biografia autora”. Ten drugi pozwala na wyświetlenie krótkiej biografii – można ją dodać w ustawieniach dla użytkownika, który jest np. autorem wpisów na naszej stronie. Inny przykład nowego bloku to „awatar”. Umożliwia szybkie dodanie zdjęcia autora (jego awataru). To przydatna funkcja np. podczas budowania strony informacyjnej o twórcach danego serwisu. 

Wielu użytkowników doceni blok „komentarze” – od teraz możemy dodać tę sekcję w dowolnym miejscu strony. Warto wiedzieć, że każdy blok można od teraz zablokować. Wystarczy zaznaczyć przy nim ikonę kłódki. Dzięki tej opcji nie musimy się martwić o przypadkowe przesunięcie lub usunięcie danej sekcji.

Dlaczego i jaki hosting dla WordPressa wybrać?

WordPress jest bardzo intuicyjny w obsłudze, musimy go jednak zainstalować na własnym hostingu. Hosting dla WordPressa warto wybrać w home.pl – z poziomu panelu klienta możemy dokonać instalacji w zaledwie kilka sekund. Ułatwi nam to z pewnością rozbudowany autoinstalator. 

Hosting WordPress na home.pl jest oparty na szybkich dyskach SSD oraz najnowszej wersji PHP 8.1. W zależności od wybranego pakietu mamy określoną pojemność dysku (od 25 GB do nawet 100 GB). Każdy z pakietów oferuje wsparcie dla systemu LiteSpeed oraz wtyczki LSCache. Wykorzystując oprogramowanie LiteSpeed możemy przyspieszyć działanie naszej strony internetowej (według badań nawet do 8 razy szybciej niż w przypadku systemu Apache). LiteSpeed jest w stanie obsłużyć większy ruch na naszej stronie. Stosowanie tego systemu przekłada się też na bezpieczeństwo witryny dzięki funkcji anty DDoS i mechanizmowi blokującemu adresy IP generujące dużą liczbę zapytań. Te aspekty zastosowane w LiteSpeed umożliwiają ochronę naszego serwisu przed potencjalnymi atakami hakerskimi lub przeciążeniem.

Wykorzystując LSCache (plugin optymalizacyjny), możemy z kolei liczyć na szybsze ładowanie strony. Jej zawartość często pozostaje stała – LSCache nie generuje zatem jej wielokrotnie, tylko raz i zachowuje wersję statyczną naszej strony. Jeśli więc ktoś odwiedza tę witrynę, otrzymuje treści w wersji statycznej (bez konieczności czekania na załadowanie się wersji dynamicznej). 

Hosting dla WordPressa w home.pl obsługuje technologię HTTP/3+QUIC, która również przekłada się na szybsze i sprawniejsze wczytywanie się stron internetowych. Użytkownicy hostingu w home.pl mogą aktywować powyższą technologię za darmo. Warto wiedzieć, że często szybkie strony przekładają się na lepsze pozycjonowanie Google w wyszukiwarce.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów