0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wykazanie w RSA przedsiębiorcy na macierzyńskim

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W grudniu urodziłam dziecko i aktualnie pobieram zasiłek macierzyński. Postanowiłam nie zawieszać działalności. Sporządzam co miesiąc deklaracje rozliczeniowe i przesyłam je do ZUS-u. Czy wykazanie w RSA przedsiębiorcy na macierzyńskim jest prawidłowe?

Laura, Piaseczno

 

Przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński, powinien podlegać w tym czasie wyłącznie pod ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym, jeśli osoba taka nie posiada pracowników i opłaca składki wyłącznie za siebie, będzie sporządzała za siebie wyłącznie deklarację DRA z naliczeniem składki zdrowotnej.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłasza do ZUS-u osoby zatrudnione w swojej firmie, wówczas w czasie pobierania świadczenia macierzyńskiego powinien widnieć na raporcie imiennym RZA. Wykazanie w RSA przedsiębiorcy na macierzyńskim jest nieprawidłowe. Kod świadczenia przerwy 311 (zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego) lub 319 (zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego) dotyczy wyłącznie pracowników.

Podsumowując, jeśli przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, to nie sporządza za siebie raportu RSA. W przypadku świadczeń chorobowych, kiedy to prowadzący działalność podlega pod ubezpieczenia społeczne, jest wykazywany na wspomnianej deklaracji.

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów