Moja żona od 3 miesięcy przebywa na urlopie macierzyńskim. Chce jednak wrócić do pracy i pozostałą część urlopu oddać mi. Jak wygląda przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca? Jakich formalności względem pracodawców powinniśmy dochować z małżonką?
Marian, Pępowo
Kodeks pracy dopuszcza możliwość rezygnacji matki z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Jednak w standardowym przypadku jest to możliwe dopiero po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni tego urlopu. To optymalny czas przeznaczony na regenerację jej ciała i sił.
Wnioskowanie o przejęcie urlopu macierzyńskiego przez ojca
Jeśli ojciec chce skorzystać z pozostałej części urlopu macierzyńskiego, powinien złożyć wniosek u swojego pracodawcy, najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Co powinna zrobić matka, która rezygnuje z urlopu macierzyńskiego?
Aby matka mogła powrócić do pracy, pracodawca ojca musi potwierdzić, że wyraża zgodę na rozpoczęcie przez pracownika urlopu we wskazanym terminie. Wtedy matka, w czasie nie krótszym niż 7 dni, przed powrotem do firmy powinna złożyć wniosek u swojego przełożonego. Oczywiście dołącza do niego zgodę pracodawcy drugiego rodzica na wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego.