Czy praca na podstawie umowy zlecenia wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku dochodowego? Co, jeśli zleceniobiorca pobierał zasiłek chorobowy w trakcie wykonywania swoich obowiązków? Czy taką informację należy przekazać do urzędu skarbowego? Dowiedz się, czy należy wykazać zasiłki chorobowe zleceniobiorców w PIT-11!
Umowa zlecenie a PIT-11
Wykonywanie zadań na podstawie umowy zlecenia wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dodatkowo od wynagrodzenia należnego zleceniobiorcy potrąceniu ulega zaliczka na podatek dochodowy. Powoduje to konieczność rozliczenia rocznego z urzędem skarbowym w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Co do zasady zaliczka na podatek dochodowy zleceniobiorcy uwzględnia 12% stawki PIT bez stosowania kwoty zmniejszającej taki podatek. Taka forma rozliczeń jest niezależna od wysokości wynagrodzenia wypłacanego zleceniobiorcy. Pamiętajmy jednak, że podatnik jest uprawniony do stosowania względem niego stawki 32% PIT, jeśli uzna, że osiągane przez niego dochody są na tyle wysokie, że wchodzi on w II próg podatkowy. W takim przypadku zleceniobiorca może złożyć wniosek do płatnika o uwzględnienie przy zaliczkach podatkowych wyższej stawki.
Umowa zlecenie wiąże się z koniecznością wystawienia zleceniobiorcy PIT-11. Taki obowiązek spoczywa oczywiście na zleceniodawcy. Warto jednak przypomnieć, że w takiej deklaracji nie wykazuje się wypłat z tytułu umów zlecenia rozliczanych w ramach działalności wykonywanej osobiście, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł. W tej sytuacji należy pobrać zryczałtowany podatek w stawce 12% od przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Wypłatę tak niskiego wynagrodzenia zleceniobiorcy ujmuje się w PIT-8AR – podatnik nie otrzymuje wówczas informacji o podatku ryczałtowym.
Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy
Zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego pod warunkiem, że odprowadzana jest za niego składka na ubezpieczenie chorobowe (jest ona w całości finansowana przez zleceniodawcę). Zasada wypłacania zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy jest w zasadzie taka sama jak w przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy. Uprawniony otrzymuje wówczas 80% podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika za okres ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających chorobę. Jeśli jednak niezdolność do pracy jest wynikiem ciąży albo wypadku w drodze do pracy lub z pracy, zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 100% podstawy.
Zleceniodawca nie musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy od zasiłków wypłacanych zleceniobiorcy z ubezpieczenia społecznego lub wypadkowego. Taki przychód nie pozostaje jednak bez wpływu na roczne rozliczenie podatkowe zleceniobiorcy. Co do zasady musi on zostać wykazany przez samego podatnika, a nie przez zleceniodawcę. Wynagrodzenie osiągane z tytułu umowy zlecenia oraz zasiłek chorobowy związany z umową zlecenia to dwa odrębne źródła przychodów. Pierwszy jest wpisywany do PIT-11 przez zleceniodawcę, drugi przez zleceniobiorcę w jego rozliczeniu rocznym (najczęściej w PIT 36).
Zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 lit. a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, gdy są uzyskiwane m.in. od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz nie są przez zleceniobiorcę rozliczane w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zasiłek chorobowy wypłacany zleceniobiorcy nie może być zakwalifikowany do powyższych przychodów, lecz do przychodów wywodzących się z innych źródeł, tj. rozlicza się go na podstawie art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o PIT.
Koszty uzyskania przychodu przy zasiłku chorobowym zleceniobiorcy
Zgodnie z regulacją zawartą w art. 32 ust. 3 w zw. z art. 12 ust. 4 ustawy o PIT od zasiłków chorobowych nie przysługują koszty uzyskania przychodu, stąd nie ujmuje się takiej informacji ani w PIT-11, ani w PIT-11A. W tym zakresie nie można również stosować ulgi podatkowej, ponieważ przysługuje ona wyłącznie osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy. Umowa zlecenie tworzy natomiast stosunek cywilnoprawny. Zasiłek chorobowy wypłacony zleceniobiorcy nie jest także podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zasiłek chorobowy zleceniodawcy w PIT-11
Zaliczki na podatek dochodowy zleceniobiorcy umieszcza się w PIT-11 w części E. DOCHODY PODATNIKA, POBRANE ZALICZKI ORAZ POBRANE SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE w rubryce nr 6 „Należności z tytułu umowy zlecenia, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, z wyjątkiem należności wykazanych w wierszu 7 albo 8”.
Pomimo że to zleceniobiorca ujmuje samodzielnie zasiłek chorobowy w swoim zeznaniu rocznym, to zleceniodawca powinien go wykazać także w PIT-11, gdy sam wypłacał takie świadczenie. Robi to w części F. INFORMACJA O WYSOKOŚCI PRZYCHODÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 20 UST. 1 USTAWY, wpisując w polu nr 99 „zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego”, a w polu 100 dokładną wartość wypłaconego zasiłku. Warto przypomnieć, że ujmowanie w PIT-11 zasiłków chorobowych wypłacanych zleceniobiorcom wynika ze zmian prawnych wprowadzonych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2018 roku. Jest to część przeniesiona z dotychczasowej informacji PIT-8C w związku ze zmianą zakresu PIT-11.
Jeśli zleceniobiorca otrzymywał zasiłek chorobowy od ZUS-u, to otrzyma od niego PIT-11A, w którym zostanie ujęta dokładna wartość zasiłku. Następnie zleceniobiorca samodzielnie ujmuje tę informację w swoim rocznym zeznaniu podatkowym w wierszu „Inne źródła przychodów”.
Kiedy zleceniodawca powinien sam obliczać i wypłacać zasiłki chorobowe zleceniobiorcom? W sytuacji, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. W takim przypadku zleceniodawca musi ująć zasiłek chorobowy w wystawianym przez siebie PIT-11. Jeśli liczba zatrudnionych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego jest niższa, zasiłki są wypłacane przez ZUS, a co za tym idzie, to ZUS wystawia zleceniobiorcom PIT-11A. Wtedy zleceniodawca nie musi ujmować zasiłku chorobowego w swoim PIT-11. Informacja PIT-11A powinna być wystawiona ubezpieczonemu przez ZUS do końca lutego następnego roku i powinna zawierać w sobie kwotę pobranej zaliczki na podatek dochodowy i kwotę wypłaconego świadczenia.
„Od wypłacanych zleceniobiorcom zasiłków chorobowych wnioskodawca nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy, ma jedynie obowiązek wystawienia tym osobom informacji PIT-11, zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy o PIT”.
„Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Obowiązek poboru zaliczki na podatek od wypłacanego zasiłku chorobowego istnieje wyłącznie w odniesieniu do zasiłków wypłacanych na rzecz pracowników, tj. osób pozostających z zakładem pracy w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy. Zatem przepis ten nie ma zastosowania do zasiłków pieniężnych wypłacanych przez zleceniodawców”.
Zasiłki chorobowe zleceniobiorców w PIT-11 – podsumowanie
Wysokość zasiłku chorobowego zleceniobiorcy powinna być ujęta w jego rocznym rozliczeniu podatkowym. Jeśli zasiłek jest wypłacany przez zleceniodawcę, to musi on ująć go w PIT-11 przekazywanym zleceniobiorcy. W przypadku gdy zasiłek jest wypłacany zleceniobiorcy przez ZUS, to Zakład sporządza PIT-11A, który doręcza podatnikowi. Zleceniobiorca jest zobowiązany ująć każdy zasiłek chorobowy w swoim zeznaniu rocznym w wierszu „Inne źródła przychodu”.