Umowa zlecenie nadal stanowi jedną z najczęściej zawieranych umów. Do czasu wprowadzenia jednolitej umowy o pracę umowy cywilnoprawne będą stosowane przez pracodawców, ponieważ niosą im one korzyści. Należy do nich chociażby brak wielu uprawnień pracowniczych, które przyznają przepisy Kodeksu pracy zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Co oznacza, że zleceniobiorca sam decyduje o miejscu i czasie wykonania zlecenia? Wyjaśniamy w tym artykule.
Umowa zlecenie a umowa o pracę – różnice
Umowa zlecenie z pracownikiem powinna zawierać następujące elementy:
- oznaczenie stron umowy poprzez wskazanie danych zleceniodawcy i zleceniobiorcy;
- szczegółowe określenie przedmiotu zlecenia;
- należne wynagrodzenie, chyba że umowa zlecenie jest nieodpłatna;
- datę rozpoczęcia wykonywania umowy i jej zakończenia;
- inne postanowienia w zależności od woli stron;
- podpisy obu stron umowy.
Umowa zlecenie to umowa starannego działania, na podstawie której przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie.
Kodeks pracy stanowi natomiast, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Z powyższego wynika, że pracę świadczoną na podstawie umowy zlecenia od tej wykonywanej przez pracownika w ramach łączącego go z pracodawcą stosunku pracy odróżnia element podporządkowania pracownika pracodawcy w procesie pracy, co wynika z ustawowej definicji stosunku pracy.
W sytuacji zawarcia umowy zlecenia i występowania elementu podporządkowania zleceniobiorcy pracodawcy w istocie umowa ta będzie umową o pracę.
Przykład 1.
Maria Kowalska zawarła z Janem Nowakiem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej umowę zlecenie. Zlecenie wykonywane jest codziennie przez 8 godzin, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00, stale w tym samym miejscu. Jan Nowak wyznacza Marii Kowalskiej zadania do wykonania. W sposobie wykonania zlecenia można dostrzec cechy właściwe stosunkowi pracy, dlatego w rzeczywistości wykonywane zlecenie jest świadczeniem pracy w ramach stosunku pracy pod pozorem zawarcia umowy zlecenia.
Zleceniobiorca sam decyduje o miejscu i czasie wykonania zlecenia?
Zleceniobiorca z reguły sam decyduje o czasie i sposobie wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia. Jak wskazuje się w orzecznictwie Sądu Najwyższego, wyznaczanie osobie zatrudnionej w sposób jednostronny miejsca, w którym ma ona wykonywać pracę, a także określanie godzin jej pracy, świadczy o istnieniu cechy charakterystycznej dla umowy o pracę. Dlatego też narzucenie zleceniobiorcy miejsca i czasu pracy może prowadzić do uznania, że w rzeczywistości zawarta została z nim umowa o pracę.
Przykład 2.
Maria Kowalska zawarła z Janem Nowakiem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej umowę zlecenie. W ramach zlecenia ma ona dokonywać korekty wydawanych przez niego publikacji. Maria Kowalska wykonuje zlecenie wieczorami, zaś Jan Nowak nie ma prawa do narzucenia jej konkretnych godzin pracy.
Przykład 3.
Maria Kowalska zawarła z Janem Nowakiem w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej umowę zlecenie. W ramach zlecenia ma ona dokonywać tłumaczeń przesyłanych przez niego dokumentów. Maria Kowalska realizuje zlecenie w swoim domu, zaś Jan Nowak nie ma prawa do narzucenia jej, aby wykonywała tę pracę w siedzibie jego firmy.
Umowa zlecenie – uwagi ogólne
Umowa zlecenie w przeciwieństwie do umowy o pracę może może być umową nieodpłatną.
Umowa zlecenie jest zawarta z chwilą złożenia zgodnego oświadczenia woli przez dającego zlecenie i przyjmującego zlecenie, w którym strony ustaliły czynności objęte umową.
Umowa zlecenie może być zawarta zarówno z osobą fizyczną, jak i prawną.
Zlecenie może zostać wypowiedziane przez każdą ze stron w dowolnym czasie. W takiej sytuacji dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a ponadto w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
Minimalne wynagrodzenie w przypadku umowy zlecenia
Pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenia powinni pamiętać, że mają obowiązek wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcy co najmniej według stawki minimalnej za godzinę obowiązującej w danym roku.
Stawka godzinowa podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu według zasad ogólnych, a także ewentualnym potrąceniom.
Wypłata zleceniobiorcy wynagrodzenia za każdą godzinę w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej może skutkować dla pracodawcy ukaraniem go karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
Ewidencja dotycząca czasu wykonywania zlecenia
Od 2017 roku przepisy Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadziły w przypadku umów cywilnoprawnych wymóg dotyczący tego, że strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Jeśli strony nie określiły w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, wówczas przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Zdarzają się przypadki, kiedy umowa cywilnoprawna zostanie zawarta bez zachowania formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Wówczas pracodawca przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej zapadłe ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
Przykład 4.
Pani Katarzyna Wiśniewska po pracy wykonuje umowę zlecenie polegającą na sprzedaży małych urządzeń gospodarstwa domowego. Zlecenie wykonuje, kiedy znajdzie na to czas, a jej wynagrodzenie ze zrealizowanego zlecenia stanowi wyłącznie prowizja od wartości sprzedanych produktów. W takim przypadku przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej nie mają zastosowania.
Podsumowanie
To, że zleceniodawca samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonania zlecenia, oznacza, że w przeważającej mierze przypadków pracodawca nie może narzucić pracownikowi czasu i miejsca wykonania zlecenia, chyba że wymaga tego charakter zlecenia.
Przy czym należy mieć na uwadze, że określanie czasu i miejsca wykonania zlecenia w przypadku stwierdzenia podległości zleceniobiorcy pracodawcy może skutkować ustaleniem istnienia stosunku pracy.